Nowe prognozy podziału miejsc w Parlamencie Europejskim po wyborach

Głosowanie w Parlamencie Europejskim, źródło: © European Union 2012 - European Parliament

Głosowanie w Parlamencie Europejskim, źródło: © European Union 2012 - European Parliament

Parlament Europejski opublikował dziś nowe prognozy podziału miejsc po wyborach w maju 2019. Oparte są na przekrojowych badaniach krajowych.

 

Parlament Europejski opublikował nowy zestaw prognoz swojego składu w następnej kadencji przygotowany w oparciu o krajowe dane z badań opinii publicznej zebrane pod koniec lutego 2019 roku. Dane opierają się na selekcji wiarygodnych sondaży przeprowadzonych przez krajowe instytuty badawcze w państwach członkowskich i zebranych na zamówienie Parlamentu przez agencję Kantar Public.

Krajowe partie są przyporządkowane istniejącym obecnie w parlamencie grupom politycznym lub wedle ich afiliacji z daną europejską partią polityczną. Wszystkie nowe partie i ruchy polityczne, które nie zadeklarowały jeszcze swoich zamiarów, są klasyfikowane jako „inne”. Nowy Parlament będzie liczył mniej posłów (705) niż ustępujący (751).

Dane z podziałem na kraje do pobrania i udostępnienia

Wszystkie dane można pobrać z zestawu materiałów prasowych, jako plik Excel, z pełnym wachlarzem ewolucji intencji wyborczych na podstawie sondaży ze wszystkich państw członkowskich. W pliku tym znajdą się pełne informacje na temat partii krajowych, ich nazw, afiliacji politycznej na poziomie europejskim, wyników ostatnich wyborów europejskich i krajowych, jak również ich notowań we wszystkich zebranych sondażach na temat intencji wyborców. Sondaże są opisane z uwzględnieniem wszystkich kryteriów, takich jak instytut sondaży, wielkość próby i daty badań w terenie.

Parlament będzie publikował uaktualnione prognozy, co dwa tygodnie do końca kwietnia i co tydzień w maju do nocy wyborczej. Pierwsze sondaże przeprowadzane przy wyjściu z lokali wyborczych dla tych krajów, w których się je przeprowadza i w których głosowanie już się zakończyło będą publikowane 26 maja od godz. 18.00 i co godzinę do momentu, gdy wstępne wyniki końcowe napłyną ze wszystkich państw członkowskich.

Pierwsze bezpośrednie wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się 40 lat temu, 12 czerwca 1979 r. Tegoroczne wybory będą najważniejsze w historii Parlamentu Europejskiego, biorąc pod uwagę kontekst polityczny, przewidywane wystąpienie Wielkiej Brytanii oraz główne wyzwania polityczne i transgraniczne, którymi należy się zająć. Wyborcy wezmą udział w sondażach w dniach 23-26 maja, aby zdecydować o przyszłości Europy.