Juvenes Translatores: Komisja Europejska ogłasza zwycięzców konkursu

W tym roku uczniowie z pasją do języków będą tłumaczyć tekst na temat dziedzictwa kulturowego. Źródło: Komisja Europejska

Konkurs Źródło: Komisja Europejska

INFORMACJA PRASOWA

 

Gratulacje dla 28 laureatów 12. edycji konkursu Juvenes Translatores organizowanego przez Komisję Europejską! Najlepszy młody tłumacz z każdego z 28 państw członkowskich UE pojedzie do Brukseli, aby odebrać nagrodę i spotkać się z zawodowymi tłumaczami z Komisji Europejskiej. Laureatem z Polski jest Krzysztof Warzocha z warszawskiego XX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. José Martí.

 

Komisja Europejska ogłosiła dzisiaj nazwiska autorów najlepszych 28 tłumaczeń. Tematem tegorocznej edycji konkursu Juvenes Translatores dla uczniów szkół średnich był Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego. Tłumacze Komisji Europejskiej – organizatorzy konkursu – wybrali ich spośród 3252 uczestników z 751 szkół w całej Europie.

Komentując wyniki konkursu, komisarz ds. budżetu, zasobów ludzkich i tłumaczeń pisemnych Günther H. Oettinger, powiedział: Jestem pod wrażeniem umiejętności językowych tych utalentowanych młodych ludzi. Nauka języków ma kluczowe znaczenie we współczesnym społeczeństwie. Znajomość języków zwiększa możliwości zatrudnienia i pomaga ludziom lepiej zrozumieć kulturę i światopogląd innych. Życzę wszystkim zwycięzcom i uczestnikom, aby pogłębiali swoją znajomość języków oraz szerzyli zamiłowanie do języków w swoim otoczeniu.

Tegoroczna edycja konkursu Juvenes Translatores odbyła się 22 listopada jednocześnie we wszystkich szkołach uczestniczących w konkursie. Rywalizujący ze sobą uczniowie wybrali 154 spośród 552 możliwych kombinacji językowych pomiędzy każdymi dwoma z 24 języków urzędowych UE. Przykładem najbardziej interesujących wyborów są tłumaczenia z języka portugalskiego na niderlandzki oraz z języka węgierskiego na fiński.

Dyrekcja Generalna ds. Tłumaczeń Pisemnych Komisji Europejskiej corocznie organizuje konkurs Juvenes Translatores (łac. młodzi tłumacze) już od 2007 r. Udział w konkursie zainspirował wielu uczestników i zwycięzców do określonych wyborów zawodowych. Na przykład po wyjeździe do Brukseli słoweńska laureatka edycji z 2010 r., Tina Zorko, zdecydowała się na studia translatorskie i została ostatnio zatrudniona w dziale tłumaczeń pisemnych Komisji Europejskiej na etacie tłumacza. Wyjazd na uroczystość wręczenia nagród w Brukseli jest jednym z moich najmilszych wspomnień – powiedziała Tina Zorko. Obserwacja pracy tłumaczy w Komisji Europejskiej dała mi wgląd w życie prawdziwego tłumacza i utwierdziła mnie w przekonaniu, że chciałabym być jednym z nich.

Kontakty laureatki z Włoch z 2016 r. Caroliny Zanchi z tłumaczami z Komisji Europejskiej rozbudziły jej zainteresowanie lingwistyką stosowaną. Obecnie studiuje ona w Niemczech zagadnienia z psycholingwistyki i neurolingwistyki. Carolina stwierdziła: Można bez przesady powiedzieć, że konkurs Juvenes Translatores faktycznie odmienił moje życie. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy każdego roku dają młodym ludziom tę możliwość.

Kontekst

Celem konkursu Juvenes Translatores jest popularyzowanie nauki języków obcych oraz przybliżenie młodym ludziom zawodu tłumacza. W konkursie mogą startować 17-letni uczniowie szkół średnich. Odbywa się on w tym samym czasie we wszystkich wybranych szkołach w całej UE.