„Trawa przebije się przez beton”. Jak wygląda sytuacja Białorusinów w Polsce? [WYWIAD]

Kolejna sankcje wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki nakładają USA, Kanada i Wielka Brytania [fot. Unsplash]

Kolejna sankcje wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki nakładają USA, Kanada i Wielka Brytania [fot. Unsplash]

„My wszyscy potrzebujemy wsparcia i zmiany reżimu. Polska i Unia Europejska chciałyby mieć przewidywalnego sąsiada – państwa, gdzie panuje pokój, gdzie będzie można przyjeżdżać i wspólnie realizować nowe projekty, idee. Białorusini są takim narodem – inteligentnym, wykształconym, pracowitym. My też chcemy żyć w demokratycznym, przewidywalnym i niepodległym państwie”, mówi Aleś Zarembiuk, prezes fundacji Białoruski Dom w Warszawie.

 

Fundacja Białoruski Dom powstała po wydarzeniach z 19 grudnia 2010 r., kiedy tysiące Białorusinów wyszło na ulice Mińska, by zaprotestować przeciwko fałszerstwom wyborczym w swoim kraju. Podobnie było 9 sierpnia, dziesięć lat później.

O sytuacji Białorusinów w Polsce, polityce Unii Europejskiej i przyszłości naszych wschodnich sąsiadów, rok po protestach, które zdominowały kraj, dowiecie się Państwo z najnowszego Podcastu Europejskiego redakcji EURACTIV.pl.

Wywiad został przeprowadzony przez Martynę Kompałę z redakcji EURACTIV.pl.

 

Zapraszamy do słuchania i subskrybowania Podcastu Europejskiego w serwisach: Spotify, SoundcloudApple Podcasts i Google Podcasts. 

Więcej naszych Podcastów Europejskich znajduje się TUTAJ. 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy lub nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.