Pomoc humanitarna w Afganistanie. Europa zrobiła dużo, ale wciąż może zrobić więcej. Wywiad z Janiną Ochojską

Rodzina uchodźców wspomagana przez programy humanitarne UE

Rodzina uchodźców wspomagana przez programy humanitarne UE / photo via Flickr [EU Civil Protection and Humanitarian Aid]

“Ja wierzę jednak w siłę, która drzemie w człowieku i która jest siłą dobra, i wierzę też w taką Europę, która będzie tą Europą braterską, solidarną… Taka, jaka powstawała, wtedy za czasów Schumana, taka, jaką była kiedy wstępowaliśmy do Unii. Chciałabym, żeby taka Unia znowu była” – mówi o traktowaniu uchodźców przez Europę Janina Ochojska.

 

Jak wygląda (i wyglądała dotychczas) sytuacja humanitarna w Afganistanie? Co zmieni się w tej kwestii po przejęciu kraju przez talibów?

W najnowszym odcinku Podcastu Europejskiego Janina Ochojska, Posłanka Parlamentu Europejskiego oraz założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, opowiada o działalności humanitarnej Unii Europejskiej w Afganistanie od 1994 roku po dziś dzień, jej przyszłości, o sytuacji Afgańczyków, ale też o uchodźcach i co ich przybycie oznacza dla Europy.

Wywiad został przeprowadzony przez dziennikarza redakcji EURACTIV.pl Jakuba Krystka.

 

Zapraszamy do słuchania i subskrybowania Podcastu Europejskiego w serwisach: Spotify, Soundcloud, Apple Podcasts i Google Podcasts. 

Więcej naszych Podcastów Europejskich znajduje się TUTAJ. 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy lub nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.