Marek Belka: Potrzebujemy euro, jeśli chcemy mieć dobrze działający rynek [PODCAST]

marek-belka-polska-unia-europejska-euro-inflacja-polski-ład-rosja-ukraina-usa-armia-europejska

Profesor Marek Belka / Foto via [World Bank Photo Collection]

Jeżeli chce się mieć wspólny, dobrze działający rynek, trzeba mieć wspólną walutę. A żeby mieć wspólną walutę, trzeba budować elementy unii fiskalnej, budżetowej. Prawdopodobnie mielibyśmy mniejszą inflację, gdybyśmy byli w strefie euro. A koszty wychodzenia z inflacji byłyby o wiele niższe, podkreśla w rozmowie z EURACTIV.pl prof. Marek Belka, europoseł grupy S&D, były premier i prezes NBP. 

 

Jakie wyzwania czekają Polskę w związku z unijnym pakietem „Fit for 55”?

Ceny energii w Polsce: Polityka klimatyczna UE nie stanowi 60% rachunku za prąd

 

 

Zapraszamy do słuchania i subskrybowania Podcastu Europejskiego w serwisach: SpotifySoundcloudApple Podcasts i Google Podcasts.

Wywiad przeprowadził Mateusz Kucharczyk. Podcast przygotowali Jakub KrystekPaulina Borowska.

Więcej Podcastów Europejskich EURACTIV znajduje się TUTAJ.

Płaca minimalna: Jak na tle Europy wypada Polska?

Płaca minimalna obowiązuje w 21 spośród 27 krajów Unii Europejskiej. Najwyższa jest w Luksemburgu, a najniższa?

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy lub nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.