Stefan Kawalec: Przyjęcie euro w Polsce stworzy więcej problemów niż rozwiąże

kawalec-strefa-euro-gospodarka-ekonomia-europejski-bank-centralny-inflacja-unia-europejska-waluta-kryzys-belka

Pozycja polityczna nie zależy od tego czy ma się euro czy nie. Zależy od tego czy ma się pole manewru, a jest ono znacznie mniejsze, jeśli kraj nie posiada własnej waluty, uważa Stefan Kawalec. [Fot. Monika Kościółek]

Nie lekceważę argumentów politycznych ws. przyjęcia euro. Przynależność do UE to być albo nie być dla przyszłości cywilizacyjnej i gospodarczej Polski. Ale uważam, że nie można lekceważyć gospodarki. Powinniśmy mieć własną walutę, bo jest ona amortyzatorem dla tego, co się dzieje w gospodarce, podkreśla w rozmowie z EURACTIV.pl Stefan Kawalec, prezes Capital Strategy.

 

Marek Belka: Potrzebujemy euro, jeśli chcemy mieć dobrze działający rynek

 

 

 

Mieć czy nie mieć euro – oto jest pytanie. W opublikowanej kilka dni temu rozmowie były premier i szef NBP a obecnie europoseł prof. Marek Belka stwierdził, że  „jeżeli chce się mieć wspólny, dobrze działający rynek, trzeba mieć wspólną walutę. A żeby mieć wspólną walutę, trzeba budować elementy unii fiskalnej, budżetowej”. Nasz rozmówca dodał, że „prawdopodobnie mielibyśmy mniejszą inflację, gdybyśmy byli w strefie euro. A koszty wychodzenia z inflacji byłyby o wiele niższe”.

Dziś publikujemy opinię ekonomisty przeciwną przyjęciu euro. Bo Stefan Kawalec, prezes Capital Strategy, doradca finansowy, wiceminister finansów w latach 1991-1994, jeden z architektów tzw. Planu Balcerowicza, współautor książki „Paradoks euro. Jak wyjść z pułapki wspólnej waluty”, od dawna jest przeciwnikiem przyjęcia przez Polskę euro, i kryzys inflacyjny nie wpłynął na zmianę jego opinii.

W rozmowie z EURACTIV.pl znany ekonomista wyjaśnia dlaczego wspólna waluta może stworzyć w Polsce więcej problemów niż rozwiązać oraz jakie są najważniejsze problemy rozwojowe polskiej gospodarki.

Zapraszamy do słuchania i subskrybowania Podcastu Europejskiego w serwisach: SpotifySoundcloudApple Podcasts i Google Podcasts.

Wywiad przeprowadził Mateusz Kucharczyk. Wydawczynią jest Paulina Borowska.

Więcej Podcastów Europejskich EURACTIV znajduje się TUTAJ.

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy lub nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

 

Marek Belka: Potrzebujemy euro, jeśli chcemy mieć dobrze działający rynek [PODCAST]

Prawdopodobnie mielibyśmy mniejszą inflację, gdybyśmy byli w strefie euro. A koszty wychodzenia z inflacji byłyby o wiele niższe, podkreśla prof. Marek Belka.