Znamy drużynę Ursuli von der Leyen

Przewodnicząca-elekt Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, źródło: Flickr/EU2017EE Estonian Presidency ,fot. Arno Mikkor (EU2017EE), CC BY 2.0

Ursula von der Leyen przedstawiła dziś podział tek, jakie przypadną komisarzom w nowej kadencji Komisji Europejskiej. Z nominacji można wyczytać, jakie będą priorytety unijnej egzekutywy w najbliższych pięciu latach.

 

 

Janusz Wojciechowski otrzymał zgodnie z przewidywaniami tekę rolnictwa. Dunka Margrethe Vestager oraz Holender Frans Timmermans znajdą się w gronie trzech wiceprzewodniczących wykonawczych, a portfolio gospodarcze otrzymał Włoch Paolo Gentiloni. Ponadto Ursula von der Leyen zdecydowała, że wieloletni urzędnik Komisji Europejskiej, Grek Margaritis Schinas, będzie odpowiadał za „ochronę europejskiego stylu życia”.

[AKTUALIZACJA] Nowa Komisja Europejska nabiera kształtów

Nabiera kształtów lista osób, które obejmą teki komisarzy w następnej kadencji Komisji Europejskiej. Jak dotąd 22 państwa wybrały swoich przedstawicieli, którzy przez najbliższe pięć lat będą odpowiadać za poszczególne obszary unijnej polityki.
 

Ursula von der Leyen, która zastąpi Jean-Claude’a Junckera, rozpoczyna …

Od praworządności do klimatu

Jeżeli nie wydarzy się nic nieprzewidywalnego, to od listopada br. tak będzie wyglądała nowa Komisja Europejska. Teoretycznie potencjalni komisarze mogą jeszcze zostać odrzuceni przez Parlament Europejski, ale w przeszłości taka sytuacja nie miała zbyt często miejsca. Dystrybucja poszczególnych tek wskazuje na priorytety nowej unijnej egzekutywy. Niemka zdecydowała się przyznać kompetencje dotyczące klimatu, cyfrowej transformacji oraz gospodarki trzem wiceprzewodniczącym wykonawczym: wspomniana wyżej Vestager odpowie za koordynację działań pod hasłem „Europa na miarę ery cyfrowej”. Dodatkowo będzie pełnić funkcję komisarza ds konkurencji.

Holender Timmermans inaczej niż w Komisji Jean-Claude’a Junckera nie będzie już zajmował się kwestiami praworządności. W nowej pięciolatce będzie za to koordynował prace „nad Europejskim Zielonym Ładem”. Skupi się ponadto zarządzaniem polityką na rzecz klimatu przy wsparciu Dyrekcji Generalnej ds. Działań w dziedzinie Klimatu. Trzeci z wiceprzewodniczących wykonawczych, Łotysz Valdis Dombrovskis, będzie koordynował działania w zakresie „gospodarki, która służy ludziom. Ponadto będzie sprawować funkcję komisarza ds. usług finansowych przy wsparciu Dyrekcji Generalnej ds. Stabilności Finansowej, Usług Finansowych i Unii Rynków Kapitałowych.

Jest oficjalna lista kandydatów do nowej KE; podział tek – dziś

Komisja Europejska przedstawiła wczoraj oficjalnie listę kandydatów na komisarzy nowej kadencji. Natomiast podział tek ma ogłosić dziś przyszła szefowa nowej KE Ursula von der Leyen.
 

Przedstawicielem Polski jest w tym zestawieniu były europoseł PiS Janusz Wojciechowski, wobec którego unijny Urząd ds. …

Parytet i migracje

Poza trójką wiceprzewodniczących wykonawczych – sprawujących podwójne funkcje – w skład KE wejdzie również piątka wiceprzewodniczących, wokół których powstanie kilka zespołów komisarzy. Wśród nich Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa – Josep Borrell. Drugim, nie mniej ważnym, priorytetem nowej Komisji będzie kwestia migracji. Zajmie się nimi Grek Margaritis Schinas.

Komisja Ursuli von der Leyen jest pierwszą w historii (od 1958 r.), w której zachowano parytet. W jej skład wejdzie 14 mężczyzn oraz 13 kobiet. Równowaga w podziale odpowiedzialności została także zachowana pomiędzy trzema największymi frakcjami w Parlamencie Europejskim. Trójka wiceprzewodniczących wykonawczych to przecież przedstawicielka liberałów (Vestager), socjalista Timmermans oraz konserwatysta Dombrovskis. 

Pozostali wiceprzewodniczący to wspomniany Hiszpan Josep Borrell. Grek Margaritis Schinas. Chorwatka Dubravka Šuica, odpowiedzialna za „Demokrację i demografię”. Czeska Věra Jourová, która będzie zajmowała się praworządnością („Wartości i przejrzystość”) oraz Słowak Maroš Šefčovič („Stosunki międzyinstytucjonalne i prognozowanie”).

Premier Grecji wzywa do rozmów w sprawie uchodźców

Szef greckiego rządu Kyriakos Mitsotakis w czasie zorganizowanej w niedzielę (8 września) konferencji prasowej oświadczył, że stanowczo sprzeciwia się groźbom ze strony Turcji, która straszy Europę napływem uchodźców z Syrii, jeśli nie otrzyma odpowiedniej pomocy międzynarodowej. Wezwał również wszystkie strony …

Irlandczyk będzie negocjował umowę handlową z Wielką Brytanią?

Wszyscy komisarze będą pracować w zespole z jednym z wiceprzewodniczących. Wszyscy z wyjątkiem Austriaka Johannesa Hahna, który będzie odpowiadał za sprawy budżetowe („Budżet i Administracja”). Austriak w drużynie Junckera odpowiadał za Europejską Politykę Sąsiedztwa. Hahn będzie bezpośrednio podlegał przewodniczącej Komisji. Włoch Paolo Gentilioni, który w związku z sytuacją polityczną we Włoszech dołączył w ostatniej chwili do zespołu Ursuli von der Leyen, objął ważną tekę gospodarczą. Zastąpił tym samym Francuza Pierre’a Moscoviciego. Były włoski premier będzie współpracował tym samym z Łotyszem Dombrovskisem.

Nie można nie zwrócić uwagi na nominację dla Irlandczyka Phila Hogana, który tekę rolnictwa zamieni na „Handel”. To właśnie irlandzki konserwatysta będzie w przyszłości – po dokonaniu się brexitu – zajmował się prowadzeniem negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie nowej umowy o wolnym handlu. Irlandczyk jest znany ze swojego krytycznego stosunku do brexitu. Ponadto wielokrotnie podkreślał konieczność zachowania tzw. irlandzkiego bezpiecznika (backstopu), na pominięciu którego tak bardzo zależy rządowi Borisa Johnsona.

Francji przypadła teka ds. rynku wewnętrznego. Zdaniem komentatorów to kluczowe portfolio dla Emmanuela Macrona, który wraz z Niemcami chciałby zmienić wspólną unijną politykę.

Wielka Brytania: Spiker Izby Gmin zapowiada rezygnację

Pełniący od 10 lat funkcję spikera Izby Gmin John Bercow poinformował, że jego „kadencja” powinna dobiec końca. Stwierdził również, że zajmowanie tego stanowiska było dla niego „najwyższym zaszczytem i przywilejem”.
 

John Bercow funkcję spikera Izby Gmin pełni od 2009 r., gdy zastąpił …

A oto pozostali członkowie mianowani przez Ursulę von der Leyen do nowej Komisji Europejskiej:

Didier Reynders (Belgia). W nowej Komisji będzie odpowiedzialny za „Wymiar Sprawiedliwości” (w tym za kwestie praworządności).

Mariya Gabriel (Bułgaria) teka „Innowacje i Młodzież”.

Stella Kyriakides (Cypr). Jej zakresem odpowiedzialności będzie „Zdrowie”.

Kadri Simson (Estonia). Będzie odpowiedzialna za tekę „Energia”.

Jutta Urpilainen (Finlandia). Przejmie odpowiedzialność za „Partnerstwa Międzynarodowe”.

László Trócsányi (Węgry). Zostanie mu powierzona teka „Sąsiedztwo i Rozszerzenie”.

Virginijus Sinkevičius (Litwa). Będzie odpowiedzialny za tekę „Środowisko i Oceany”.

Nicolas Schmit (Luksemburg). Będzie odpowiedzialny za tekę „Miejsca Pracy”.

Helena Dalli (Malta). Jej zakresem odpowiedzialności będzie „Równość”.

Elisa Ferreira (Portugalia). Zostanie jej powierzona teka „Spójność i Reformy”.

Rovana Plumb (Rumunia). Będzie odpowiedzialna za tekę „Transport”.

Janez Lenarčič (Słowenia). Będzie odpowiedzialny za tekę „Zarządzanie Kryzysowe”.

Ylva Johansson (Szwecja). Zostanie jej powierzona teka „Sprawy Wewnętrzne”.

 

DODATKOWE INFORMACJE:

Komisja Ursuli von der Leyen: Unia, która mierzy wyżej – komuniktat Komisji Europejskiej