Eurodeputowany aresztowany w Brukseli. W Grecji został skazany za kierowanie organizacją przestępczą

Grecja, Złoty Świt, Joanis Lagos, Parlament Europejski, kryzys, euro, Fyssas,organizacja przestępcza

Janis Lagos został skazany jesienią 2020 r. przez sąd w Atenach na 13 lat więzienia. / Foto via PE/Genevieve ENGEL [European Union 2019 - Source : EP]

Eurodeputowany z Grecji Janis Lagos, skazany jesienią 2020 r. przez sąd w Atenach na 13 lat więzienia za „kierowanie organizacją przestępczą”, został wczoraj (27 kwietnia) aresztowany w Brukseli.

 

 

W poniedziałek (26 kwietnia) Parlament Europejski uchylił mu immunitet, co pozwoliło na jego zatrzymanie. Po wtorkowym aresztowaniu skazany polityk czeka na ekstradycję do Grecji. Janis Lagos należał do skrajnie prawicowej partii Złoty Świt. Za pozbawieniem go immunitetu opowiedziało się 658 eurodeputowanych, 25 było przeciwnych, a 10 wstrzymało się od głosu.

Błędne koło greckich kompleksów – WYWIAD

Skąd tyle hałasu o nazwę Macedonii? Grecy po prostu obawiają się, że nie dość, że przez kryzys stracili pieniądze i godność, to teraz jeszcze próbuje się ich pozbawić historii i tożsamości – twierdzi dr Nikos Erinakis*, dyrektor ds. badań naukowych …

Kim jest Janis Lagos?

Lagos miał immunitet eurodeputowanego po wybraniu go w lipcu 2019 roku do Parlamentu Europejskiego z ramienia Złotego Świtu, partii, którą opuścił kilka miesięcy później. W przeszłości był funkcjonariuszem greckich służb bezpieczeństwa. Był też szefem lokalnego oddziału Złotego Świtu.

W 2013 roku sympatyk ugrupowania zasztyletował lewicowego rapera Pawlosa Fyssasa. W październiku 2020 r. po kilkuletnim procesie grecki sąd uznał Złoty Świt za grupę przestępczą, a Lagosa za jednego z winnych udziału w jej kierowaniu.

Na ławie oskarżonych w ateńskim sądzie apelacyjnym zasiadło 69 osób, w tym lider Złotego Świtu Nikos Michaloliakos oraz 18 byłych posłów ugrupowania. W akcie oskarżenia są znalazły się zarzuty dotyczące rozbojów, pobicia, zastraszania, nielegalnego posiadania broni, usiłowania morderstwa, wreszcie morderstwa – zasztyletowanie Fyssasa. Oraz najważniejszy z politycznego punktu widzenia: o współtworzenie – pod płaszczykiem partii politycznej – organizacji przestępczej.

Grecja: Dziennikarz śledczy zastrzelony przed własnym domem

Wiadomość ta wywołała szok w środowisku dziennikarskim; wiele mediów przerwało nadawanie programu.

Jakie wyroki otrzymali członkowie Złotego Świtu?

Ostatecznie Nikosa Michaloliakosa skazano na 13,5 roku więzienia. Siedmiu innych członków władz partii skazano na 13 lat więzienia za kierowanie grupą przestępczą. Oprócz Michaloliakosa i członków władz, w tym Lagosa, wyroki od 5 do 7 lat więzienia otrzymało 10 byłych posłów ugrupowania. Kary wymierzono też 60 innym osobom związanym ze Złotym Świtem.

Neonazistowska partia Złoty Świt (XA, Χρυσή Αυγή) powstała w trakcie chaosu gospodarczego spowodowanego kryzysem gospodarczym w strefie euro.

Złoty Świt przez lata był też organizacją paramilitarną. Jej uzbrojone bojówki aż do 2013 r. były częstym widokiem na greckich ulicach. Zmieniło się to dopiero po morderstwie muzyka i antyfaszysty Pavlosa Fyssasa.

Złoty Świt po raz pierwszy znalazł się w greckim parlamencie w 2012 r. W swoim szczytowym okresie był w nim trzecią siłą. W wyborach w 2019 r. ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego i straciło wszystkie mandaty.