Ziobro dla „Rzeczpospolitej”: Polska powinna blokować decyzje UE

ziobro-polska-unia-europejska-fundusze-ue-sądownictwo-SN-ID-weto

Na zdjęciu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. / Foto via flickr / (CC BY-NC-ND 2.0) [Senat RP]

Polska powinna blokować decyzje UE wymagające jednomyślności, dopóki nie otrzyma środków z Funduszu Odbudowy, powiedział wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 

 

Polityk Solidarnej Polski dopuszcza rozwiązanie Izby Dyscyplinarnej, ale w ramach „kompleksowej reformy” sądów.

Ziobro: UE prowadzi z Polską wojnę hybrydową

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro oskarżył wczoraj Unię Europejską o prowadzenie wojny hybrydowej wymierzonej w polski system prawny i system demokratyczny. 

Zbigniewa Ziobry spojrzenie na Polskę i UE

Zbigniew Ziobro winą za nałożenie na Polskę kary finansowej za funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego obarczył Donalda Tuska. Wyraził przekonanie, że należy wypowiedzieć unijny pakiet klimatyczny. Zawetowanie „lex TVN” uznał za błąd.

W wywiadzie opublikowanym w niedzielę na stronie „Rzeczpospolitej” Ziobro na pytanie czy to on odpowiada za nałożenie na Polskę kar odparł, że „to ich frakcja rządzi Unią Europejską i stoi za karami dla Polski. Europejska Partia Ludowa, której przewodniczącym jest Tusk”.

Według Ziobry „głównie niemieccy urzędnicy przygotowali prawny atak na Polskę w postaci tzw. mechanizmu warunkowości”, a Niemcy dążą do „przebudowy UE w jedno państwo”.

Według lidera Solidarnej Polski „nie należy likwidować Izby Dyscyplinarnej poprzez realizację orzeczenia TSUE, który przekroczył swoje kompetencje”.

Polityk zapytany czy Izba zostanie zlikwidowana, odparł, że „jest to możliwe, ale w ramach kompleksowej reformy, która ma usprawnić sądownictwo, w tym także funkcjonowanie Sądu Najwyższego”. Przyznał, że Solidarna Polska z 19 posłami nie jest w stanie sama wprowadzić swojej reformy „i musi się liczyć z większym koalicjantem”.

Jako Solidarna Polska uważaliśmy i uważamy, że na unijnym szczycie w grudniu 2020 r. należało zgłosić weto zarówno wobec warunkowości budżetu, jak i zaostrzenia polityki klimatycznej – powiedział Ziobro. Wyraził opinię że „do czasu aż Unia nie wywiąże się ze wszystkich zobowiązań wobec Polski” potrzebne jest „blokowanie decyzji wymagających jednomyślności”.

„Trzeba też przygotować się do wstrzymania płacenia przez Polskę członkowskiej składki – dopóki nie otrzymamy należnych nam funduszy”, dodał.

Ziobro chce, by polski Trybunał Konstytucyjny ocenił działania TSUE

Minister Zbigniew Ziobro przekonuje, że TSUE rozszerza kompetencje UE, narusza Konstytucję i ignoruje TK

Radio ZET: Kaczyński rozważa dymisję Ziobry. Powodem pieniądze z UE

Tymczasem w weekend Radio Zet poinformowało, że prezes PiS Jarosław Kaczyński bierze pod uwagę możliwość wyrzucenia z rządu ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Komisja Europejska, Parlament Europejski i większość państw członkowskich UE (a także różne inne nieunijne instytucje i organizacje) uważają, że polski rząd tak zmienił prawo, że teraz narusza ono zasady niezależności sędziów i praworządności.

Dlatego krok, o którym poinformowało Radio Zet miałby zapewnić Polsce pieniądze z unijnych funduszy. Do tego niezbędna jest m. in. likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, co blokuje lider Solidarnej Polski.

Źródła w Prawie i Sprawiedliwości przekazały Radiu Zet, że planem Jarosława Kaczyńskiego nie jest zerwanie koalicji rządowej z Solidarną Polską. Wobec Zbigniewa Ziobry ma być zastosowane taka sama taktyka, jak wobec Jarosława Gowina.

Krajowy Plan Odbudowy: "Rozmowy trwają". A w UE większość państw już korzysta z Funduszu Odbudowy

Polska należy do nielicznego grona państw, które nie otrzymały jeszcze środków z unijnego funduszu, który ma pomóc w odbudowie unijnych gospodarek z kryzysu.