Zieloni zadecydują o losie von der Leyen?

Ursula von der Leyen, źródło: Flickr, fot. NATO North Atlantic Treaty Organization

Ursula von der Leyen, źródło: Flickr, fot. NATO North Atlantic Treaty Organization

Nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli jest „dość pozytywnie nastawiony” w sprawie głosowania nad objęciem przez Ursulę von der Leyen stanowiska szefowej Komisji Europejskiej. Jego optymizmu nie podziela frakcja Zielonych, której głosy mogą okazać się kluczowe.

 

 

Mimo że minister obrony Niemiec została nominowana na nowe stanowisko przez liderów najważniejszych grup politycznych PE, w dalszym ciągu nie wszyscy są przekonani co do jej kandydatury. Ursula von der Leyen ma zaplanowane spotkania z frakcjami politycznymi PE, w trakcie których postara się zdobyć przychylność eurodeputowanych. Aby zapewnić sobie urząd przewodniczącej KE potrzebuje co najmniej 375 głosów w 751-osobowej izbie.

David Sassoli, członek Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, stał na stanowisku, że zaplanowane na 16 lipca głosowanie zakończy się dla Niemki pomyślnie. Jednak mając na uwadze niewystarczającą ilość czasu na obrady, przewodniczący ma zaproponować przesunięcie wyboru na następny dzień.

Ursula von der Leyen wskazana na przewodniczącą KE

Po raz pierwszy w historii na czele Komisji Europejskiej stanie kobieta? Zgromadzeni na szczycie w Brukseli przywódcy państw członkowskich wskazali minister obrony Niemiec na kandydatkę do pokierowania KE. Teraz będzie ją musiał zatwierdzić Parlament Europejski.

 

Specjalny szczyt dotyczący obsady najważniejszych stanowisk …

W poszukiwaniu poparcia

Dotychczas von der Leyen uzyskała poparcie jedynie Europejskiej Partii Ludowej (EPP). Dzisiaj ma się spotkać z grupą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR). Z kolei w środę (10 lipca) odbędzie rozmowy z socjaldemokratami i liberalnym ugrupowaniem Odnówmy Europę. W związku z nieuzyskaniem poparcia w czasie poniedziałkowych rozmów, zaplanowano również drugie spotkanie z partią Zielonych.

W trakcie pierwszych konsultacji współprzewodniczący Zielonych, Ska Keller i Philippe Lamberts, postawili twarde warunki, które miałaby spełnić von der Leyen w zmian za poparcie frakcji. Do najważniejszych należy zaangażowanie w ochronę klimatu i ratownictwo morskie na Morzu Śródziemnym oraz reorganizacja sposobu wybierania w ramach procesu Spitzenkandidaten.

Kim są nowi przywódcy UE?

Wśród nowych szefów unijnych instytucji są brukselscy debiutanci i weterani. Kim są nowi przywódcy Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Banku Centralnego, a także Wysoki Przedstawiciel ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa?
 
Komisja Europejska
60-letnia Ursula Von der Leyen jest wpływowym …

Po spotkaniu Keller przyznała, że von der Leyen jest „bardzo zaradnym politykiem, ale to z punktu widzenia zielonych za mało, aby przewodniczyć tak ważnej instytucji jaką jest Komisja Europejska”. W trakcie rozmów z dziennikarzami określiła spotkanie jako „konstruktywną wymianę zdań”. Jednocześnie podkreśliła, że jest za wcześnie, aby podjąć decyzję o poparciu kandydatki w czasie nadchodzącego głosowania. „Fakt, że odbyło się z kimś miłe spotkanie, nie oznacza, że odda się na niego swój głos, prawda? Wszystko zależy od jej programu” – dodaje współprzewodnicząca frakcji.

Ambicje Zielonych

Keller stwierdziła niedawno, że w celu prowadzenia efektywnej polityki prośrodowiskowej „niezbędne jest obsadzenie Zielonych na ważnych  stanowiskach unijnych”.

Z tym stwierdzeniem zgodził się przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który wyznał, że jest przekonany, że „współpraca z Zielonymi i ich uczestnictwo w podejmowaniu decyzji na forum UE przyniesie dużo korzyści nie tylko rządzącej koalicji, ale i Europie jako całości”. Co więcej, obiecał, że „zwróci się do swoich partnerów, aby uwzględnili Zielonych w swoich nominacjach”. Wyraził nadzieję, że do tych próśb zastosuje się także kandydatka Ursula von den Leyen.

Większość Niemców nie chce von der Leyen na czele KE

Ponad połowa Niemców (56 proc.) uważa, że wybór minister obrony Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej nie jest trafiony. Tylko co trzeci (33 proc.) uważa natomiast, że to dobry wybór.
 

Sondaż z cyklu „Deutschlandtrend”, tuż po …

Polityczne obliczenia

EPP, socjaldemokraci i liberałowie posiadają w sumie 444 głosy, co przewyższa wymagany próg większości. Jednak zważając na deklaracje niektórych przedstawicieli, szczególnie niemieckich socjaldemokratów, von der Leyen nie może liczyć na pełne poparcie frakcji. Partie konserwatywne takie jak Prawo i Sprawiedliwość w Polsce i 28 parlamentarzystów Ligi Matteo Salviniego również sprzyjają Niemce. Wsparcie Zielonych zrekompensuje utratę części poparcia w największych partiach PE i w związku z potencjalnymi nieobecnościami podczas sesji plenarnej. Głosy 74 przedstawicieli Zielonych, czwartej największej grupy w PE, mogą okazać się bezcenne. 

Sukces Angeli Merkel. Pyrrusowe zwycięstwo Grupy Wyszehradzkiej

Grupie Wyszehradzkiej udało się zablokować kandydaturę Fransa Timmermansa na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Dla naszego regionu to jednak pyrrusowe zwycięstwo, bowiem najważniejsze stanowiska w UE przypadną reprezentantom państw Europy Zachodniej.
 

Nominacja Ursuli von der Leyen na stanowisko przewodniczącej Komisji Europejskiej mogła …

Tymczasem w niedzielę Reinhard Bütikofer, były współprzewodniczący Zielonych, wysunął propozycję przesunięcia głosowania dopiero na wrzesień. „Nie widzimy konkretnego powodu, dla którego mielibyśmy głosować na von der Leyen. Chcemy zobaczyć konkretne propozycje rozwiązania problemów związanych z demokracją. Na razie ich nie ma, ale jesteśmy gotowi zaczekać” – dodaje Keller.

Nowa data oraz porządek obrad muszą zostać zatwierdzony przez konferencję przewodniczących PE w czasie najbliższego spotkania w czwartek, 11 lipca.