Zieloni nowym centrum politycznym Europy?

Komentując ostatnie sukcesy wyborcze w Bawarii, Belgii i Luksemburgu współprzewodniczący Europejskiej Partii Zieloni Reinhard Bütikofer powiedział, że pomiędzy tymi trzema partiami Zielonych nie ma wielkich różnic. [EPA-EFE/PATRICK SEEGER]

Rosnącej roli Zielonych nie należy mylić ze zmieniającym się poparciem w lewicowym spektrum politycznym. Tradycyjny lewicowo-prawicowy podział polityczny staje się przestarzały, stwierdza współprzewodniczący Europejskiej Partii Zieloni Reinhard Bütikofer w rozmowie z EURACTIV.

 

Komentując ostatnie sukcesy wyborcze w Bawarii, Belgii i Luksemburgu, Bütikofer powiedział, że pomiędzy tymi trzema partiami Zielonych nie ma wielkich różnic.

Zieloni rosną w siłę

„Najbardziej interesujące jest to, że partie Zielonych w tych trzech miejscach przedstawiły narrację sprzeczną z dominującą ideą, według której tradycyjne partie polityczne tracą popularność w społeczeństwie. Faktem jest, że polityczne centrum jest obecnie przekształcane i zmierza w kierunku Zielonych”.

Negocjacje ws. brexitu wciąż bez rezultatów

Unijny negocjator ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE Michel Barnier potwierdził w niedzielę (14 października) wieczorem, że wbrew medialnym spekulacjom stronom wciąż nie udało się osiągnąć porozumienia ws. warunków dotyczących brexitu.

Dane opublikowane w Bawarii po zamknięciu lokali wyborczych pokazują, że socjaldemokraci z SPD stracili 210 tysięcy głosujących na korzyść partii Zielonych, podczas gdy 180 tysięcy uprzednio wyborców CSU wybrało „zielonych” kandydatów. Dokładnie ta sama liczba, 180 000 dotychczasowych wyborców CSU, wybrała prawicową Alternatywę dla Niemiec (AfD).

„Nie możemy zatem mówić o przepływie wyborców w ramach lewego skrzydła spektrum politycznego. Przeciwnie, centrolewica i centroprawica ujawniły dość zdumiewającą dezorientację” – powiedział Bütikofer

Silna pozycja Zielonych w Bawarii, Luksemburgu i Belgii oraz sumiennie przeprowadzona kampania była powodem ich sukcesu w ubiegłą niedzielę. „Wyborcy wiedzieli, za czym się opowiadamy i na czym nam zależy” – powiedział współprzewodniczący Europejskiej Partii Zieloni.

Nie tylko klimat

Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zieloni podkreślił, że kwestie środowiskowe i zmiany klimatu nabrały jeszcze większego znaczenia w programie politycznym partii.

Komisarz Oettinger zapowiedział walkę o powiązanie funduszy unijnych z praworządnością

Odpowiedzialny w Komisji Europejskiej za sprawy związane z budżetem i zasobami ludzkimi komisarz Günther Oettinger zapowiedział w Brukseli, że podejmie wszelkie starania w celu wprowadzenia w nowych siedmioletnich ramach finansowych Unii Europejskiej na lata 2021-2027 mechanizmu, który uzależnia dostęp do funduszy …

„Wyborcy rozumieją, że zmiany klimatyczne już na nich wpływają, że nie jest to problem dla przyszłego pokolenia, ale że trzeba się z nim teraz zmierzyć” – powiedział. Zwrócił uwagę, że pozostałe partie nie zajęły stanowiska w tej sprawie, z wyjątkiem skrajnie prawicowej AfD, która twierdzi, że ludzkość nie ponosi odpowiedzialności za zmiany klimatyczne.

Dane opublikowane po wyborach w Bawarii pokazują, że najważniejszymi tematami dla wyborców były wykształcenie (52 proc.), przystępne warunki mieszkaniowe (51 proc.), a także środowisko i zmiany klimatu (49 proc.) oraz migracja (33 proc).

Bütikofer podkreślił również, że w dwóch krajach Beneluksu i Bawarii Zieloni przejmują odpowiedzialność polityczną na szczeblu lokalnym, regionalnym, czy krajowym, pokazując, że Zieloni nie są już radykalną partią opozycyjną, którą kiedyś byli.

Wicepremier Włoch: Nasz budżet nie jest przeciwko UE

Reprezentujący Ruch Pięciu Gwiazd wicepremier Luigi di Maio zapewnił, że budżet przyjęty przez koalicyjny rząd jego ugrupowania i prawicowej Ligi „nie jest anty-unijny”. „Chcemy pozostać w UE i wpływać na jej rozwój” – dodał we wpisie na jednym z portali …