Wysłuchanie w TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN 9 marca

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł o niezgodności węgierskiej ustawy o organizacjach pozarządowych z 2017 r.

Trybunał Sprawiedliwości UE - sprawa prejudycjalna ws. sędziego Waldemara Żurka / Zdjęcie via twitter

Wysłuchanie stron ws. wniosku KE o tymczasowe zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej SN odbędzie się dziewiątego marca przed Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tymczasem Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) chce wykluczyć nową polską KRS ze swego grona.

 

TSUE obraduje w składzie Wielkiej Izby na żądanie państwa członkowskiego lub instytucji, czyli jednej ze stron postępowania, a także w sprawach szczególnie ważnych lub skomplikowanych. Pozostałe sprawy rozpatrują izby w składzie złożonym z pięciu lub trzech sędziów.

Dzień przed wyznaczeniem daty wysłuchania przedstawicieli polskiego rządu i Komisji Europejskiej, polski rząd przesłał do TSUE odpowiedź ws. wniosku, który skierowała tam Komisja Europejska. Apelował w nim o odrzucenie wniosku Komisji w sprawie środków tymczasowych i o przesłuchanie w charakterze świadków sędziów spornej Izby Dyscyplinarnej.

 

Polska przekazała TSUE odpowiedź ws. wniosku KE o środki tymczasowe

olski rząd przekazał odpowiedź do TSUE ws. wniosku KE o zastosowanie środków tymczasowych mających na celu zawieszenie działania Izby Dyscyplinarnej SN, która – jak orzekł Sąd Najwyższy – nie jest sądem ani w rozumieniu prawa polskiego, ani unijnego.

ENCJ chce wykluczyć KRS

Tymczasem Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) chce wykluczyć nową polską KRS ze swego grona. “Zawsze będziemy chcieli prowadzić konstruktywny dialog, ale nadszedł czas, aby rozpocząć proces wykluczenia politycznie zależnej polskiej Krajowej Rady Sądownictwa z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ)” – oświadczył w czwartek (13 lutego) na twitterze przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów (EAJ) José Igreja Matos.

Nawiązał w ten sposób do wypowiedzi europosła Michala Šimečki z frakcji Odnowić Europę, który podczas wtorkowej (11 lutego) debaty w PE n.t. praworządności w Polsce uznał, że „dochodzi do sytuacji bezprecedensowej”. “Nigdy rząd żadnego państwa członkowskiego nie miał takiej władzy nad sądownictwem” – powiedział słowacki polityk.

Kolejna debata w PE nt. praworządności w Polsce

Wczorajszą debatę w Parlamencie Europejskim na temat praworządności w Polsce przeprowadzono na wniosek liberalnej frakcji „Odnowić Europę”. Jej przyczyną było podpisanie przez Andrzeja Dudę ustawy o powołaniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

 

Debatę otworzyła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova, której podlegają w …

Mitera: Nie ma powodu do niepokoju

“Powód do niepokoju byłby, gdybyśmy faktycznie sprzeniewierzali się zasadom, standardom czy w ogóle wzorcom i modelom europejskim” – zareagował na zapowiedź szefa Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów rzecznik nowej KRS Maciej Mitera. “Uważam, że nie jesteśmy w żaden sposób upolitycznieni, natomiast tak, jesteśmy przedmiotem dyskusji czy debaty politycznej” – powiedział dziennikarzom.

“Jesteśmy formalnie zawieszeni, mimo że przepisy i statut tej organizacji nie przewiduje tego” – podkreślił Mitera. “Trudno być tutaj nieproszonym, nieakceptowanym, ale poczekajmy. Zobaczymy” – dodał. Nowa KRS jest zawieszona w prawach członka ENCJ już od września 2018 r.

ENCJ zawiesiła nową KRS w prawach członka tej organizacji

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ), zrzeszająca niezależne rady sądownictwa państw członkowskich UE, zawiesiła wczoraj (17 września) nową polską Krajową Radę Sądownictwa w prawach członka tej organizacji.