Wysłuchanie stron ws. wniosku KE o tymczasowe zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej SN odbędzie się dziewiątego marca przed Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tymczasem Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) chce wykluczyć nową polską KRS ze swego grona.
TSUE obraduje w składzie Wielkiej Izby na żądanie państwa członkowskiego lub instytucji, czyli jednej ze stron postępowania, a także w sprawach szczególnie ważnych lub skomplikowanych. Pozostałe sprawy rozpatrują izby w składzie złożonym z pięciu lub trzech sędziów.
Dzień przed wyznaczeniem daty wysłuchania przedstawicieli polskiego rządu i Komisji Europejskiej, polski rząd przesłał do TSUE odpowiedź ws. wniosku, który skierowała tam Komisja Europejska. Apelował w nim o odrzucenie wniosku Komisji w sprawie środków tymczasowych i o przesłuchanie w charakterze świadków sędziów spornej Izby Dyscyplinarnej.
ENCJ chce wykluczyć KRS
Tymczasem Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) chce wykluczyć nową polską KRS ze swego grona. “Zawsze będziemy chcieli prowadzić konstruktywny dialog, ale nadszedł czas, aby rozpocząć proces wykluczenia politycznie zależnej polskiej Krajowej Rady Sądownictwa z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ)” – oświadczył w czwartek (13 lutego) na twitterze przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów (EAJ) José Igreja Matos.
Nawiązał w ten sposób do wypowiedzi europosła Michala Šimečki z frakcji Odnowić Europę, który podczas wtorkowej (11 lutego) debaty w PE n.t. praworządności w Polsce uznał, że „dochodzi do sytuacji bezprecedensowej”. “Nigdy rząd żadnego państwa członkowskiego nie miał takiej władzy nad sądownictwem” – powiedział słowacki polityk.
Mitera: Nie ma powodu do niepokoju
“Powód do niepokoju byłby, gdybyśmy faktycznie sprzeniewierzali się zasadom, standardom czy w ogóle wzorcom i modelom europejskim” – zareagował na zapowiedź szefa Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów rzecznik nowej KRS Maciej Mitera. “Uważam, że nie jesteśmy w żaden sposób upolitycznieni, natomiast tak, jesteśmy przedmiotem dyskusji czy debaty politycznej” – powiedział dziennikarzom.
“Jesteśmy formalnie zawieszeni, mimo że przepisy i statut tej organizacji nie przewiduje tego” – podkreślił Mitera. “Trudno być tutaj nieproszonym, nieakceptowanym, ale poczekajmy. Zobaczymy” – dodał. Nowa KRS jest zawieszona w prawach członka ENCJ już od września 2018 r.