Wybory do PE: PKW zarejestrowała pięć pierwszych komitetów wyborczych

Państwowa Komisja Wyborcza, Krajowe Biuro Wyborcze, tabliczki informacyjne, źródło wikimedia

Państwowa Komisja Wyborcza, Krajowe Biuro Wyborcze, tabliczki informacyjne, źródło wikimedia

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już pierwszych pięć komitetów wyborczych w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, wśród nich PiS i Kukiz’15 – partie mające swoją reprezentację w parlamencie krajowym.

 

Termin zgłaszania do PKW komitetów wyborczych upływa ósmego kwietnia, termin rejestracji list kandydatów – 16 kwietnia, a samo głosowanie ma się odbyć 26 maja.

Prezydent podpisał postanowienie ws. terminu wyborów do PE w Polsce

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę 26 maja w 13 okręgach wyborczych w Polsce. Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj postanowienie w tej sprawie formalnie otwierając tym samym kampanię wyborczą do unijnego zgromadzenia.

Pięć komitetów wyborczych już po rejestracji

Zgodnie z Kodeksem wyborczym w wyborach do Parlamentu Europejskiego komitety wyborcze mogą być tworzone przez partie polityczne i koalicje partii politycznych oraz przez wyborców.

Rekonstrukcja polskiego rządu po wyborach do PE?

Rząd Zjednoczonej Prawicy będzie wymagać rekonstrukcji po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Listy wyborcze PiS do unijnego zgromadzenia będzie bowiem otwierać nie tylko wicepremier, ale również byli i obecni ministrowie oraz wiceministrowie.
 

Chyba, że – podobnie jak lider Wiosny – startują …

Do wtorku (5 marca) PKW zarejestrowała pięć komitetów: Komitet Wyborczy Wyborców Kukiz’15; Komitet Wyborczy Ruch 11 Listopada; Komitet Wyborczy Wyborców Konfederacja Korwin Braun Liroy Narodowcy; Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica Razem – Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej oraz Komitet Wyborczy partii rządzącej – Prawo i Sprawiedliwość.

Sondaż przed wyborami do PE: Koalicja Europejska przed PiS

Poparcie dla Koalicji Europejskiej (37,5 proc.) minimalnie przewyższa to dla PiS (36,3 proc.) – wynika z najnowszego sondażu preferencji partyjnych przed wyborami do PE, które w piątek (1 marca) opublikował Parlament Europejski.
 

Trzecie miejsce – z 10,6 proc. głosów – zajęła …

Procedura wyborcza

Zawiadomienia PKW o utworzeniu komitetu wyborczego zgodnie z kalendarzem wyborczym upływa szóstego kwietnia. Jednak ponieważ termin ten przypada w sobotę, to w praktyce zawiadomienia można składać do poniedziałku ósmego kwietnia.

Jeżeli zawiadomienie spełnia warunki określone w Kodeksie wyborczym, to PKW w ciągu trzech dni od złożenia tego dokumentu decyduje o jego przyjęciu. Jeśli natomiast ma wady, Komisja daje pięć dni na ich usunięcie. O ile w tym czasie wady nie zostaną usunięte, to PKW odmawia przyjęcia zawiadomienia, a pełnomocnik wyborczy ma prawo złożyć do Sądu Najwyższego skargę na postanowienie PKW.

Dopiero gdy Komisja przyjmie zawiadomienie, komitet wyborczy może podjąć czynności wyborcze, m.in. zgłaszać listy kandydatów na europosłów, pozyskiwać i wydawać środki finansowe na kampanię wyborczą czy prowadzić wyborczą agitację.

W poszczególnych państwach UE tegoroczne wybory do unijnego zgromadzenia odbywają się w dniach 23-26 maja. W Polsce termin głosowania wyznaczono na 26 maja. O ile brexit nastąpi w przewidzianym terminie to będziemy wybierali 52 europosłów. Jeśli jednak w maju Wielka Brytania wciąż jeszcze będzie członkiem UE, to liczba mandatów przypadająca Polakom będzie zmniejszona o jeden.

Opóźnienie brexitu może zakłócić wybory do PE

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński wysłał do najważniejszych osób w państwie list, w którym ostrzega przed “problemem”, grożącym procesowi wyborczemu do Parlamentu Europejskiego w efekcie ewentualnej zmiany terminu brexitu.