Wybory do PE: Europejska Wiosna ogłosiła program – DiEM25

Janis Warufakis. Źródło twitter @ DiEM_25

Międzynarodowa koalicja partii lewicowych Europejska Wiosna przedstawiła w poniedziałek program przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Ruch stawia na zmiany społeczne i ekologiczne, aby przezwyciężyć klincz między liberałami i populistami.

 

Główne postulaty ruchu to umożliwienie transformacji ekologicznej wartej 500 mld euro rocznie, która ma zapewnić dodatkowe miejsca pracy, powołanie Zgromadzenia Konstytucyjnego oraz funduszu obywatelskiego finansowanego z podatku od zysków koncernów internetowych (GAFA – Google, Amazon, Facebook, Apple).

Francja wprowadzi własny podatek dla internetowych gigantów

Francuskie ministerstwo finansów poinformowało, że od przyszłego roku wprowadzi nowy podatek od zysków, jakie w tym kraju uzyskują wielkie koncerny internetowe. Oznacza to, że Paryż nie czeka, aż tego typu podatek zostanie wprowadzony na poziomie całej Unii Europejskiej.
 
Minister finansów Francji …

Czym jest DiEM 25?

Democracy in Europe Movement 2025 jest paneuropejską organizacją polityczną założoną przez byłego ministra finansów Grecji Janisa Warufakisa w 2016 r. Celem DiEM25 jest zmobilizowanie Europejczyków do wspólnej walki o demokratyzację Unii Europejskiej. Ruch wystawi listy w co najmniej 10 europejskich państwach, natomiast w pozostałych wesprze ugrupowania popierające jej program, takie jak partia Razem w Polsce (w majowych wyborach w koalicji Lewica Razem).

DiEM25 uważa, że skutki kryzysu finansowego, wzrost ksenofobii i nacjonalizmów grożą Europie powrotem realiów z lat 30 XX w. Ugrupowane to występuje przeciwko neoliberalnemu paradygmatowi, który – jego zdaniem – kształtuje europejską rzeczywistość od wielu lat, obawiając się pójścia na ustępstwa wobec korporacji i banków.

„Nowy ład dla Europy”

Międzynarodowa koalicja partii lewicowych – „Europejska Wiosna” – skupionych przez DiEM 25 zgadza się z diagnozami takich polityków, jak Emmanuel Macron odnośnie sytuacji we współczesnej Europie. Różnią ich jednak recepty. Dlatego ci proeuropejscy lewicowcy nie zgadzają się na „pogłębienie technokratyzacji Wspólnoty, ignorującej społeczną niestabilność”. Zdaniem Warufakisa program polityków, takich jak francuski prezydent, niesie za sobą realne niebezpieczeństwo nasilenia niezadowolenia, które przyczynia się do wzrostu popularności skrajnej prawicy.

Dlatego „Europejska Wiosna” przygotowała strategię mającą na celu poprawę życia jak największej liczby ludności na Starym Kontynencie. Ruch chce „wyjść naprzeciw oczekiwaniem Europejczyków odnośnie wzięcia odpowiedzialności za środowisko oraz za ich małe ojczyzny”. Zamierza dzięki długoterminowej wizji zdemokratyzowanej Unii przyczynić się do ekologicznej transformacji.

Macron wzywa do "odrodzenia Europy"

Prezydent Francji przedstawił swój plan reform w Unii Europejskiej w artykule opublikowanym na łamach gazet we wszystkich 28 państwach członkowskich. Emmanuel Macron wezwał w nim m.in. do głębszej koordynacji walki z cyberprzestępczością, dalszego przeciwdziałania zmianom klimatycznym oraz wzmocnienia praw socjalnych.
 

Artykuł …

Program socjalny

Sztandarowym postulatem ruchu jest wygospodarowanie ponad 500 mld euro rocznie w celu pokrycia kosztów europejskiego programu transformacji ekologicznej. Program ten miałby zostać sfinansowany głównie z emisji obligacji, których kupno zostałoby zagwarantowane przez Europejski Bank Centralny (EBC). Twórcy ruchu opowiadają się ponadto za przekierowaniem zysków narodowych banków centralnych oraz EBC na fundusz poświęcony walce z ubóstwem.

Innym postulatem jest propozycja utworzenia funduszu obywatelskiego finansowanego przez wielkie koncerny internetowe (Google, Apple, Facebook, Amazon, Microsoft, IBM). Chodzi o zachęcenie tych firm do podzielenia się zyskiem, aby doprowadzić do wypłaty podstawowej dywidendy – dochodu stanowiącego „zapłatę” za ogromny wkład społeczeństwa w rozwój firm oraz w kapitał społeczny konsorcjów.

DiEM uważa, że ten oraz pozostałe społeczne postulaty zapewnią harmonizację praw pracowników, wynagrodzeń i świadczeń w całej Europie. Zdaniem Warufakisa „już samo ogłoszenie tych środków prawdopodobnie zmieni klimat polityczny Europy i odwróci reakcyjną falę” zalewającą kontynent.

W programie „Europejskiej Wiosny” nie brakuje haseł dotyczących kryzysu migracyjnego. Ugrupowanie domaga się zburzenia „fortecy Europy”, zakończenia outsourcingu granic UE oraz zdecydowanie większej solidarności członków Wspólnoty na Morzu Śródziemnym w celu niedopuszczenia do kolejnych śmierci.

Przewodnicząca CDU odpowiada na pomysły Macrona

Kierująca od grudnia ubiegłego roku rządzącą Niemcami centroprawicową partią CDU Annegret Kramp-Karrenbauer odpowiedziała na niedawne, opublikowane w gazetach we wszystkich 28 państwach członkowskich UE, wezwanie prezydenta Francji do „renesansu Europy”. Przyznała mu rację co do konieczności reformowania UE, ale odrzuciła …

Przeciwko centralizacji

Europejska Wiosna proponuje także rozwiązania, które mają wzmocnić demokrację na wszystkich poziomach. Wśród nich znajduje się wezwanie do większej przejrzystości europejskich instytucji, wzmocnienie narodowych sądów konstytucyjnych oraz powołanie niezależnego organu pilnującego ewentualnych naruszeń praw człowieka. DiEM podkreśla potrzebę zwiększenia autonomii władz lokalnych.

W Agendzie ruchu znajduje się także postulat rozpoczęcia debaty Europejczyków nad nową konstytucją, która pozwoliłaby uzyskać nową, demokratyczną legitymację dla UE.

Kto kandyduje?

Poza Warufakisem – mającym już za sobą pierwszą debatę w roli spitzenkandidata ugrupowania – z list „europejskiej Wiosny” wystartuje m. in. były kandydat Partii Socjalistycznej na prezydenta Francji Benoît Hamon, Joanna Bronowicka – na co dzień mieszkająca w Niemczech, skąd będzie kandydowała w wyborach do PE czy Srećko Horvat, współzałożyciel DiEM 25, chorwacki aktywista oraz uznany filozof młodego pokolenia.

Francja: społecznicy na liście Benoit Hamona

Były kandydat Partii Socjalistycznej na prezydenta Francji Benoit Hamon zaprezentował nazwiska 30 osób, które w wyborach do Parlamentu Europejskiego wystartują z jego listy Generation.s. Z pierwszego miejsca ma wystartować on sam. Jedna trzecia nazwisk to kandydaci obywatelscy.
 

Generation.s to nazwa ruchu …