Wspólna walka Le Pen i Salviniego o inną UE

Marine Le Pen i Matteo Salvini w Rzymie, źródło: facebook.com/MarineLePen/photos

Marine Le Pen i Matteo Salvini w Rzymie, źródło: facebook.com/MarineLePen/photos

Przewodnicząca francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen wspólnie z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim z prawicowej Ligi zadeklarowali wczoraj w Rzymie gotowość do tworzenia innej UE, z odmiennymi wartościami i zasadami niż te, którymi kieruje się obecna Wspólnota. Politycy zapowiedzieli też współpracę ws. wyborów do Parlamentu Europejskiego.

 

Wybory do PE mają się odbyć w dniach 23-26 maja przyszłego roku.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 23-26 maja 2019 r. – europosłowie zatwierdzili wczoraj terminy głosowań

Informacja prasowa

Wybory europejskie odbędą się 23-26 maja 2019 r. Posłowie potwierdzili w środę propozycję Rady w sprawie terminu głosowania oraz przyjęli kalendarz posiedzeń plenarnych na 2019 rok.
 

Daty najbliższych wyborów do Parlamentu Europejskiego były przedmiotem prac parlamentarnej komisji spraw konstytucyjnych, która …

W wystąpieniu na zjeździe prawicowej włoskiej organizacji związkowej UGL Marine Le Pen oświadczyła, że „Unia Europejska podeptała wartości solidarności”. Matteo Salvini zapewnił natomiast, że włoski rząd Ligi i antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd nie zejdzie z obranej drogi.

Le Pen: Nowa UE z nowymi wartościami przeciwko globalizacji

„Znajdujemy się w historycznym momencie. W maju zdołamy doprowadzić do powstania Unii, dla której punktem wyjścia będą nowe wartości, przeciwko globalizacji” – zapowiedziała w poniedziałek przywódczyni Zjednoczenia Narodowego, odnosząc się do wyborów do PE. „To walka, którą prowadzimy razem z Matteo Salvinim w przekonaniu o potrzebie zmiany w Europie” – dodała.

Już w połowie września szefująca francuskiej skrajnej prawicy Le Pen wyraziła zadowolenie z rozpowszechniania się  jej idei politycznych w całej Europie. “Na Węgrzech, w Austrii, w Polsce i we Włoszech nasze idee są u władzy” – oświadczyła francuska europosłanka we Frejus na południu Francji, mieście kontrolowanym przez jej partię. W jej ocenie oznacza to, że „powrót narodów” jest nieunikniony, a ruch, zapoczątkowany brexitem i wyborem Donalda Trumpa na prezydenta USA, jest nie do powstrzymania.

Przyszłość UE: dalsza integracja czy Europa narodów?

“Unia legitymizuje się, kiedy jest blisko człowieka. Kryzysy to przesłoniły” – takimi słowami Marek Prawda, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, rozpoczął okrągły stół ambasadorów “Unia zjednoczona czy Europa narodów” podczas Europejskiego Forum Nowych Idei 2018 w Sopocie. W trakcie …

Sondaż przedwyborczy: partie Macrona i Le Pen z tym samym poparciem

Z wrześniowego sondażu wynika, że centrowa partia prezydenta Francji Emmanuela Macrona La Republique en Marche! (LREM) i skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe (RN) Marine Le Pen cieszą się prawie takim samym poparciem. Przed przyszłorocznymi wyborami europejskimi LREM może liczyć na 21,5 proc. poparcia, a RN na 21 proc. Trzecie miejsce zajmuje centroprawicowe ugrupowanie Republikanie z 14-procentowym poparciem (to prawie o połowę mniej niż w poprzednich wyborach do PE, w których zdobyło 27 proc. głosów).

Obserwatorzy zwracają uwagę, że lewicowy ruch Francja Nieujarzmiona – z 12,5 proc. Poparciem – nie wykorzystuje błędów francuskiego rządu, mimo obecności medialnej swego przewodniczącego Jean-Luca Melenchona. Eurosceptyczna i konserwatywna partia Powstań Francjo (DLF) Nicolasa Dupont-Aignana cieszy się 6-procentowym poparciem, natomiast Partia Socjalistyczna może liczyć jedynie na 4,5 proc. głosów. Podobne notowania mają ekolodzy – Europejska Ekologia – Zieloni (5 proc.) i niewielkie stronnictwo Generation-s (Pokolenie-s) Benoit Hamona (dawne PS) – 4,5 proc. 1,5 procentowe poparcie uzyskało również niewielkie ugrupowanie Patrioci Floriana Philippota (do niedawna prawej ręki Le Pen).

Liczba posłów do PE zmniejszy się po wyborach europejskich w 2019 r.

 
Informacja prasowa
 
Parlament Europejski zmniejszy się z 751 do 705 posłów, kiedy Wielka Brytania opuści UE, zostawiając miejsce na potencjalne przyszłe rozszerzenia.
 

Liczba posłów w Parlamencie Europejskim zmniejszy się z 751 do 705, kiedy Wielka Brytania opuści UE
46 z 73 …

Salvini: W maju rewolucja zdrowego rozsądku

Włoski wicepremier i szef MSW powiedział, że podziela z Le Pen „wizję Europy rolnictwa, pracy, walki z imigracją”, a także “wartości, zasady, poczucie dumy”. „Pod koniec maja – przewiduje szef włoskiego MSW – dojdzie do rewolucji zdrowego rozsądku”. Nawiązując do wyborów do PE, Salvini wyjaśnił, że „do maja narody europejskie zdadzą sobie sprawę z tego, że prawo do pracy jest przed wszystkim innym”, a „60 milionów opowie się za swoim krajem, nie bacząc na Brukselę”.

Orban: Przyszłoroczne wybory do PE będą "tektonicznym wstrząsem"

Premier Węgier Viktor Orban przewiduje, że przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego mogą okazać się „tektonicznym wstrząsem”, po którym Europa będzie zmierzać ku nieliberalnej chrześcijańskiej demokracji. W jego ocenie taki zwrot położy kres erze „multikulturalizmu”.

Wicepremier Włoch: Juncker i Moscovici wrogami Europy

„Jesteśmy przeciwko wrogom Europy, którymi są (przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude) Juncker i (komisarz ds. ekonomicznych i finansowych Pierre) Moscovici, zamknięci w bunkrze w Brukseli” – podkreślił Salvini w wystąpieniu na zorganizowanej przez UGL konferencji „Wzrost gospodarczy i perspektywy socjalne w Europie Narodów”. Jego zdaniem propagandowa polityka europejskich polityków nie przełoży się na słupki sondażowe, a obywatele głosują “niezależnie od nagłówków w gazetach” i notowań obligacji na rynkach.

Wiceszef włoskiego rządu zwrócił też uwagę, że na rynkach trwa konfrontacja między „realną i wirtualną gospodarką”, między „prawdziwym życiem a rzeczywistością finansową”. Oświadczył ponadto, że gdyby chciał „myśleć w złym duchu”, to zacząłby podejrzewać, że dochodzi do manipulacji na rynkach. Dlatego – wyjaśniał – że „wracają Włochy, które się rozwijają, a nie wyprzedają swoje firmy”.

„To działania spekulantów w stylu (amerykańskiego finansisty George’a) Sorosa, którzy chcą upadku kraju, by wykupić dobrze działające firmy za bezcen” – ocenił. „W imieniu rządu mówię, że nie cofniemy się” – zapewnił Salvini, podkreślając, że każdy, kto chce spekulować na włoskiej gospodarce powinien wiedzieć, że traci czas.

Fundacja Sorosa zamyka biuro na Węgrzech

Fundacja Open Society, której założycielem jest urodzony na Węgrzech amerykański miliarder George Soros poinformowała, że robi to w związku z „coraz bardziej represyjnym klimatem politycznym i prawnym”. Nie zaprzestaje jednak swojej działalność na Węgrzech. Biuro zajmujące się m.in. koordynacją projektów …

Savona: We włoskim rządzie nie ma zwolenników wyjścia kraju z UE

W rządzie Włoch nie ma nikogo, kto chciałby wyprowadzić kraj z UE – zapewnia tymczasem włoski minister do spraw europejskich Paolo Savona. Na spotkaniu w stowarzyszeniu prasy zagranicznej w Rzymie profesor Savona podkreślił, że „wewnątrz rządu ludzi, którzy chcą opuścić Unię, nie ma”.

Tłumacząc ostre wypowiedzi wicepremierów: Matteo Salviniego z Ligi i Luigiego Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd na temat UE i jej przywódców, minister ds. europejskich przyznał, że mogą oni “być niepowściągliwi w odpowiedziach”, ale podkreślił, że nie są „nieodpowiedzialni”.

Mówiąc o unijnych zobowiązaniach budżetowych, uważany również za eurosceptyka Savona dodał, że „w systemie, w którym polityka walutowa staje się zapobiegawcza, a rozwój gospodarczy spada”, sytuacja jest analogiczna do takiej, w której “statek (czyli UE), który wie, że płynie na górę lodową, dalej trzyma automatycznego pilota”. Savona wyraził przy tym nadzieję, że w następnych dwóch latach w jego kraju uda się osiągnąć wzrost gospodarczy na poziomie 2-3 proc. PKB, zamiast prognozowanego w budżecie 1,5-1,6 proc.

Włochy ostro o Komisji Europejskiej

Zaostrza się budżetowy spór między Włochami a Komisją Europejską. Premier Matteo Renzi nie zamierza ustępować Brukseli, a przewodniczący KE Jean-Claude Juncker jest coraz bardziej krytyczny wobec Rzymu.

 

„Czas dyktatu się skończył” – stwierdził wczoraj (8 listopada) premier Włoch Matteo Renzi. Podsumował …