Wojciechowski zamiast Szczerskiego kandydatem do nowej KE

Janusz Wojciechowski kandydat na polskiego komisarza w nowej KE, źródło twitter @jwojc za ETO

Janusz Wojciechowski kandydat na polskiego komisarza w nowej KE, źródło twitter @jwojc za ETO

Nie Krzysztof Szczerski, ale Janusz Wojciechowski ma być polskim przedstawicielem w nowej Komisji Europejskiej. Były prezes PSL i były szef Naczelnej Izby Kontroli ma odpowiadać za unijne rolnictwo.

 

Dotychczasowy kandydat polskiego rządu na komisarza, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy nieoczekiwanie wczoraj (26 sierpnia) zrezygnował.

KE: Szczerski nie będzie ubiegał się o stanowisko komisarza w UE

Polski kandydat do objęcia teki w nowej kadencji Komisji Europejskiej zrezygnował dziś niespodziewanie z ubiegania się o stanowisko komisarza, informuje RMF FM. Krzysztof Szczerski zdradził, że Ursula von der Leyen zaproponowała Polsce komisję ds. rolnictwa.
 

 

Jeszcze wczoraj w mediach pojawiały się …

Wojciechowski za Szczerskiego

“Otrzymałem propozycję objęcia teki unijnego komisarza do spraw rolnictwa, ale z niej zrezygnowałem” – oświadczył Krzysztof Szczerski. Dodał, że na swoje miejsce zaproponował Janusza Wojciechowskiego, a rząd przyjął tę propozycję. “Janusz Wojciechowski jest nowym kandydatem Polski na komisarza Unii Europejskiej” – potwierdził w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Szczerski: W polityce trzeba być uczciwym

Według prezydenckiego ministra “w polityce trzeba być uczciwym”. “Jeśli pojawiła się propozycja objęcia teki komisarza do spraw rolnictwa dla Polski, a ja rolnictwem się nie zajmowałem, to uważam, że uczciwym jest, żeby to miejsce odstąpić komuś, kto może objąć je w sposób odpowiedzialny” – uzasadniał Szczerski. Dodał, że o swojej decyzji poinformował wcześniej prezydenta Andrzeja Dudę, premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

[AKTUALIZACJA] Nowa Komisja Europejska nabiera kształtów

Nabiera kształtów lista osób, które obejmą teki komisarzy w następnej kadencji Komisji Europejskiej. Jak dotąd 22 państwa wybrały swoich przedstawicieli, którzy przez najbliższe pięć lat będą odpowiadać za poszczególne obszary unijnej polityki.
 

Ursula von der Leyen, która zastąpi Jean-Claude’a Junckera, rozpoczyna …

“Pan minister Szczerski do tej pory nie zajmował się obszarem (rolnictwa), w związku z tym podjął taką decyzję. Pan premier Mateusz Morawiecki bardzo ją docenia i traktuje ją w sposób konstruktywny i propaństwowy” – powiedział rzecznik rządu na wczorajszym briefingu przed kancelarią premiera.

Müller: Wojciechowski osobą “skupioną na sprawach rolnych”

Potwierdził przy tym, że nowym kandydatem Polski na unijnego komisarza będzie prawnik Janusz Wojciechowski – były członek ZSL, a potem były prezes PSL, były szef Naczelnej Izby Kontroli, wieloletni poseł do Sejmu i Parlamentu Europejskiego (gdzie przez wiele lat pracował w komisji rolnictwa). Obecnie jest audytorem w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.

Wojciechowski jednak w Europejskim Trybunale Obrachunkowym

Europejski Trybunał Obrachunkowy (ETO) to unijny odpowiednik Najwyższej Izby Kontroli: pilnuje, by instytucje UE i państwa członkowskie wydawały pieniądze unijne zgodnie z prawem i efektywnie. Każde państwo ma w nim dwójkę przedstawicieli.Mandaty sześciu członków ETO, w tym reprezentującego Polskę Augustyna …

Do PiS Wojciechowski przystąpił w 2010 r. przechodząc ze Stronnictwa „Piast”, w którym znalazł się po wykluczeniu z PSL w 2006 r. za złamanie statutu (bez zgody władz partii przeszedł z frakcji chadeckiej w PE (do której należy PSL i PO), do frakcji Unia na Rzecz Narodów zrzeszającej partie prawicowe i w większości konserwatywne oraz eurosceptyczne (należał do niej m.in. PiS i Stronnictwo “Piast”).

Müller podkreślił, że nowy kandydat na “polskiego” komisarza jest osobą, która swoim doświadczeniem zawodowym i politycznym „była skupiona na sprawach rolnych”. Zapowiedział także, że kandydatura Wojciechowskiego zostanie przedstawiona Komisji Europejskiej.

Rzecznik rządu: Rolnictwo obszarem ważnym dla Polski

“Cieszymy się, ponieważ ta decyzja o objęciu teki rolnej – jeżeli ona zostanie ostatecznie zaakceptowana – to będzie bardzo, bardzo dobra decyzja dla Polski, ponieważ ten obszar funkcjonowania jest dla nas bardzo ważny” – powiedział Müller. “Wszystkie sprawy rolne są dla nas bardzo istotne i budżet unijny na poziomie całej Unii Europejskiej w tym obszarze jest bardzo wysoki” – dodał.

Wcześniej premier Morawiecki mówił, że w polu zainteresowania Polski leżą w przede wszystkim teki związane z gospodarką i szeroko pojętą infrastrukturą.

Kto zostanie polskim komisarzem w UE?

Stanowisko komisarza ds. energii, gospodarki a może rolnictwa? Polski rząd liczy na „ważną” tekę w nowej Komisji Europejskiej w zamian za poparcie udzielone Ursuli von der Leyen. Kto ma największe szanse na posadę w Brukseli?
 

 

Po emocjach związanych z wyborem …

Ogłaszając kandydaturę Szczerskiego pod koniec lipca szef rządu podkreślał, że “zaproponowana została kandydatura osoby, która zna doskonale realia Unii Europejskiej, funkcjonowanie Unii Europejskiej, znakomicie orientuje się w specyfice instytucji unijnych”. Sam Szczerski po ogłoszeniu decyzji premiera oświadczył, że uznaje ją za dowód zaufania.

 

Disclaimer: Projekt sfinansowano przy wsparciu Komisji Europejskiej. Niniejsza publikacja odzwierciedla wyłącznie poglądy autora, a Komisja nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek wykorzystanie informacji zawartych w tym tekście.