Wojciechowski musi złożyć dodatkowe wyjaśnienia

Janusz Wojciechowski kandydat na polskiego komisarza w nowej KE, źródło twitter @jwojc za ETO

Janusz Wojciechowski kandydat na polskiego komisarza w nowej KE, źródło twitter @jwojc za ETO

Niejasności w sprawie mieszkania w Brukseli stoją na przeszkodzie wydania pozytywnej opinii przez komisję prawną Parlamentu Europejskiego dla Janusza Wojciechowskiego – kandydata do objęcia teki komisarza ds. rolnictwa. Polak został poproszony o dodatkowe wyjaśnienia.

 

 

Dziś odbyło się kolejne posiedzenie komisji prawnej PE mające na celu weryfikację oświadczeń majątkowych kandydatów na unijnych komisarzy. Janusz Wojciechowski został poproszony o złożenie do jutra dodatkowych wyjaśnień w sprawie deklaracji majątkowej. Przypomnijmy, że przesłuchanie Polaka przed europarlamentarzystami zaplanowano już na 1 października.

Przesłuchanie Wojciechowskiego w PE 1 października

Nie siódmego, ale już pierwszego października przed komisją ds. rolnictwa PE odbędzie się przesłuchanie kandydata polskiego rządu na komisarza UE ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego – wynika z harmonogramu opublikowanego na stronie internetowej PE. 

Te same wątpliwości

Pozytywna rekomendacja komisji prawnej jest niezbędna, aby kandydaci na komisarzy mogli przystąpić do przesłuchań organizowanych przez europarlamentarzystów. Wniosek o dodatkowe wyjaśnienia w sprawie oświadczenia Wojciechowskiego poparło 11 członków komisji (przy 10 głosach przeciwnych i 1 wstrzymującym się). To już drugi raz, gdy komisja prosi o więcej informacji. Podobnie było podczas posiedzenia 19 września.

Dzisiejszy wniosek poparli przede wszystkim europarlamentarzyści Europejskiej Partii Ludowej oraz Zielonych. Wątpliwości niezmiennie wzbudzają oświadczenia majątkowe Wojciechowskiego składane podczas różnych etapów jego kariery (jako europarlamentarzysty, audytora w Europejskim Trybunale Obrachunkowym, posła zasiadającego w Sejmie czy szefa Najwyższej Izby Kontroli). Przedstawiciel EPL stwierdził, że dotychczasowe wyjaśnienia są niezadowalające i wciąż istnieją niespójności związane ze sprawą brukselskiego mieszkania Wojciechowskiego.

Wojciechowski już po pierwszej rozmowie z von der Leyen 

Kolejny polski kandydat na unijnego komisarza Janusz Wojciechowski powiedział wczoraj dziennikarzom, że widzi szanse na dobrą współpracę z szefową-elekt Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Zastrzegł jednak, że na razie nie zapadły ostateczne decyzje ws. składu “europejskiego rządu”.

Zmienne szczęście

Inni kandydaci do unijnej egzekutywy mieli więcej szczęścia. Np. przyszły wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Hiszpan Josep Borrell. W jego przypadku wątpliwości dotyczyły posiadania akcji firm lobbystycznych oraz zasiadania w zarządach wielu spółek. Jednak tym razem przedstawione wyjaśnienia zostały uznane za wystarczające. Borrell otrzymał 14 głosów poparcia przy siedmiu przeciwko.

Pozytywną rekomendację otrzymali także Portugalka Elisa Ferreira, która ma odpowiadać za „Spójność i Reformy” oraz Belg Didier Reynders, który w nowej Komisji będzie odpowiedzialny za „Wymiar Sprawiedliwości” (w tym za kwestie praworządności). W obu przypadkach Zieloni próbowali zablokować wydanie pozytywnej opinii. Ostatecznie w przypadku Portugalki zagłosowali „przeciwko”, natomiast w kwestii Reyndersa wstrzymali się od głosu. Rekomendacje otrzymał także kandydat z Litwy (Virginijus Sinkevičius. Będzie odpowiedzialny za tekę „Środowisko i Oceany”) oraz kandydatka z Francji (Sylvie Goulard. Ma odpowiadać za rynek wewnętrzny).

Mniej szczęścia mieli za to kandydaci z Rumunii i Węgier. Rovana Plumb (będzie odpowiedzialna za tekę „Transport”) oraz László Trócsányi (zostanie mu powierzona teka „Sąsiedztwo i Rozszerzenie”). Oboje zostali poproszeni o stawienie się osobiście przed komisją podczas jutrzejszego posiedzenia.

Znamy drużynę Ursuli von der Leyen

Ursula von der Leyen przedstawiła dziś podział tek, jakie przypadną komisarzom w nowej kadencji Komisji Europejskiej. Z nominacji można wyczytać, jakie będą priorytety unijnej egzekutywy w najbliższych pięciu latach.
 

 

Janusz Wojciechowski otrzymał zgodnie z przewidywaniami tekę rolnictwa. Dunka Margrethe Vestager oraz …