Włoscy posłowie popierają Orbana

Viktor Orban Premier Węgier i Matteo Salvini lider Ligi i Minister Spraw Wewnętrznych Włoch

Viktor Orban Premier Węgier i Matteo Salvini lider Ligi i Minister Spraw Wewnętrznych Włoch [Luca Bruno / AP Photo]

Włoski parlament, czyli Izba Deputowanych, przyjął projekt uchwały autorstwa koalicji Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi o poparciu dla Węgier w związku z głosowaniem w Parlamencie Europejskim, który zgodził się na uruchomienie wobec Węgier art. 7 traktatu o Unii Europejskiej.

 

Uchwała stwierdza udzielenie poparcia Węgrom na forum unijnym po tym, jak 12 września PE zagłosował za wezwaniem do wszczęcia procedury określonej w art. 7 unijnego traktatu. Autorką wniosku w PE dotyczącego Węgier jest eurodeputowana frakcji  Zielonych Judith Sargentini.

Rzym solidarny z Budapesztem

Według wniosku europosłanki Zielonych, rząd Viktora Orbana narusza między innymi niezależność sądownictwa, wolności prasy. Izba zobowiązała rząd w odpowiedzi na pierwszą taką decyzję podjętą przez PE do rozpoczęcia działań „poprzez stały dialog, przy poszanowaniu niezależności i suwerenności każdego państwa członkowskiego na rzecz ochrony praw oraz wartości, na których zbudowana jest UE”.

Francja: Sąd odblokował część funduszy skrajnej prawicy

Francuski sąd odblokował wczoraj 1 mln euro, czyli połowę zatrzymanych państwowych subsydiów dla nacjonalistycznej partii Zgromadzenie Narodowe (RN), któremu przewodniczy Marine Le Pen.
 

Budżetowa dotacja została zamrożona, ponieważ toczy się obecnie postępowanie w sprawie nadużywania funduszy jakie europosłowie tego ugrupowania otrzymywali …

„Wartości usankcjonowane w art. 2 traktatu o UE stanowią wspólny fundament dla wszystkich państw członkowskich, w zgodzie z zasadami oraz duchem traktatów” – głosi przyjęta uchwała niższej izby włoskiego parlamentu. Dodatkowo zaapelowano do włoskiego rządu, by „zaangażował się na rzecz tego, aby Rada Europejska skontrolowała, czy powody leżące u podstaw procedury naruszeniowej wobec Budapesztu nadal występują, a jeśli nie byłyby już aktualne, by procedura ta została szybko zamknięta jako bezpodstawna”.

Zasady i suwerenność

W czasie debaty deputowany koalicyjnej Ligi, Marco Maggioni stwierdził: „Naszym art. 7 jest naród. Pragniemy zagwarantować poszanowanie zasad UE, ale także suwerenności”. Za wszczęciem procedury i przeciwko uchwale wypowiedziała się natomiast centrolewicowa Partia Demokratyczna.

Oettinger wzywa państwa członkowskie do zwiększenia wkładów do budżetu UE

Szwecja, Dania, Holandia, Austria, Niemcy i Finlandia – komisarz ds. budżetu Günter Oettinger nie wahał się wskazać palcem podczas środowego (19 września) wystąpienia na kraje niechętne zwiększeniu wkładów do kolejnego siedmioletniego budżetu UE.
 

Rozpoczęły się negocjacje w sprawie kolejnych Wieloletnich Ram …

Reprezentujący ugrupowanie w czasie debaty Piero De Luca skrytykował Ruch Pięciu Gwiazd za to, że wspiera stanowisko Ligi wobec Węgier, podczas gdy w Strasburgu głosował za sankcjami. „Jesteście politycznie tacy sami, jak Liga, reprezentujecie konserwatywną prawicę” – powiedział poseł centrolewicy do polityków Ruchu Pięciu Gwiazd.„Bronicie interesów węgierskiego rządu kosztem interesów Włoch” – wypomniał De Luca przedstawicielom koalicji. Stwierdził także, że postawa Ruchu Pięciu Gwiazd jest sprzeczna z głoszonym powszechnie przez nią hasłem „Najpierw Włosi”.

Duch Napolitano

Laura Boldrini, deputowana centrolewicowego ugrupowania Wolni i Równi oświadczyła, zwracając się do koalicyjnej większości: „Izolujecie Włochy, kierując nas w stronę Grupy Wyszehradzkiej. Nasz głos nie jest przeciwko Węgrom, krajowi, który cierpiał przez wiele laty komunistycznej dyktatury.”

Sondaż: AfD drugą siłą polityczną w Niemczech

Bardzo złe wieści dla rządzącej Niemcami wielkiej koalicji chadeków i socjaldemokratów. Obie partie straciły poparcie w najnowszym sondażu. Zyskała zaś skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec, która stała się właśnie drugą siłą polityczną w Niemczech.
 
Według najnowszego badania opinii …

Giorgia Meloni z prawicowej partii Bracia Włosi, popierającej politykę węgierskiego Fideszu, zarzuciła Boldrini, że wspiera „polityczną i ideologiczną agresję na Węgry”. Ponadto Meloni oskarżyła lewą stronę sceny politycznej o to, że patrzy na Węgry „tak, jak były prezydent Giorgio Napolitano w 1956 r.” Było to nawiązanie do tego, że Napolitano jako polityk partii komunistycznej poparł radziecką interwencję na Węgrzech w celu stłumienia powstania.

W głosowaniu uchwały autorstwa koalicji w sprawie wsparcia dla Budapesztu nie poparło 73 deputowanych Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd. Za głosowało 273 deputowanych, zaś koalicja posiada 346 mandatów. Przeciwko było 234 parlamentarzystów. Odrzucone zostały inne uchwały w sprawie Węgier, przedstawione zarówno przez centroprawicową opozycyjną Forza Italia, Braci Włochów oraz centrolewicę.