Premier Włoch: Rozwiązaniem dla Europy nie jest ratowanie się kosztem innych państw

Giuseppe Conte, Włochy, premier

Rząd Giuseppe Contego (na zdj.) zdobył 156 głosów senatorów. Nie jest to większość absolutna, ale wystarczająca do utrzymania się przy władzy koalicji Ruchu Pięciu Gwiazd z Partią Demokratyczną. / Zdjęcie: Facebook, @GiuseppeConte64

„Kiedy zagrożone są fundamenty UE żaden kraj nie może odnosić korzyści kosztem innych. Na zakręcie historii UE albo wszyscy wygramy, albo przegramy wszyscy”, powiedział premier Giuseppe Conte. Włochy opowiadają się za jak najszybszym zakończeniem negocjacji ws. wartego 750 mld euro Funduszu Odbudowy UE. Czy argumenty premiera Włoch przekonają kraje tzw. oszczędnej czwórki?

 

 

Giuseppe Conte chciałby przyjęcia już w lipcu Funduszu Odbudowy UE w dotychczasowym kształcie. Włoski premier przedstawił w środę (15 lipca) w Izbie Deputowanych swoje stanowisko w sprawie negocjacji dotyczących europejskiej odpowiedzi na pandemię koronawirusa oraz nowego unijnego budżetu.

Szczyt przywódców państw członkowskich w sprawie FO UE oraz nowego budżetu Wspólnoty zaplanowany jest na 17 i 18 lipca w Brukseli. 

Giuseppe Conte: Siła w jedności

„Kryzys spowodowany przez pandemię jest symetryczny. Rada UE musi stanąć na wysokości zadania i przedstawić odważną wizję, nie może zabraknąć celów o zasięgu epokowym”, mówił  w środę w parlamencie włoski premier.

„Tylko zjednoczeni – jak dodał – uczynimy Unię znów silną”. „Nacjonalistyczne rozwiązania byłyby anachroniczne i przywróciłyby dawny świat; każdy tylko nie bezpieczny i chroniony”, kontynuował Conte.

Premier Włoch zauważył: „Możemy dzisiaj potwierdzić, że Włochy w zdecydowany sposób przyczyniły się do wypracowania kroków, które Unia musi podjąć, by stanąć na wysokości wobec swej historii, cywilizacji, przeznaczenia”.

Conte uznał za bezprecedensowe utworzenie Funduszu Odbudowy oraz zmianę w relacjach między Komisją Europejską i rządami krajów członkowskich. „Teraz to poszczególne państwa zostały wezwane do większej odpowiedzialności i wskazania swoich projektów ożywienia”, podkreślił Conte.

Zaznaczył zarazem: „Kiedy zagrożone są fundamenty UE żaden kraj nie może odnosić korzyści kosztem innych. Na zakręcie historii UE albo wszyscy wygramy, albo przegramy wszyscy”.

Szef włoskiego rządu wyraził przekonanie, że decyzje dotyczące FO UE powinny zapaść w lipcu, a sam fundusz ratunkowy dla europejskich gospodarek – zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej wart 750 mld euro – nie powinien zostać „zastąpiony zgniłym kompromisem”.

Jest nowy projekt kompromisu budżetowego w UE

Przewodniczący Rady Europejskiej przesłał do unijnych stolic nowy projekt kompromisu na temat Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027, a także Funduszu Odbudowy Gospodarczej. Jakie zmiany uwzględnił Charles Michel?

Szczyt Rady UE: Szwecja grozi wetem

Nie wiadomo jednak czy słowa włoskiego premiera przekonają rządy państw tzw. oszczędnej czwórki. Szwedzki premier Stefan Löfven powiedział w środę (15 lipca), że ma nadzieję na szybkie rozwiązanie sporów dotyczących Funduszu Odbudowy UE i nowego unijnego budżetu.

„Potrzebujemy FO UE. Powinien on być ukierunkowany na rzeczywiste potrzeby i opierać się na korzystnych pożyczkach, a nie bezzwrotnych grantach”, powiedział Löfven podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Hiszpanii Pedro Sanchezem. 

Szwecja, podobnie jak trójka pozostałych państw tzw. oszczędnej czwórki – AustriaDania oraz Holandia – sprzeciwia się obecnej konstrukcji FO UE, w którym znaczną część – 500 mld euro do podziału dla państw członkowskich mają stanowić bezzwrotne granty, a 250 mld preferencyjne pożyczki.

Löfven tym samym nie wykluczył szwedzkiego weta w trakcie zaplanowanego na 17-18 lipca szczytu Rady Europejskiej. Polityk dodał jednak, że „trzeba być konstruktywnym”. „Nie udaję się na szczyt z myślą o rozbiciu negocjacji, lecz po to, aby znaleźć kompromis”.