Salvini chce budować nową frakcję w Parlamencie Europejskim z PiS-em i Fideszem

Włochy, Polska, Wegry, Unia Europejska, Parlament Europejski, Fidesz, PiS, Liga, Kaczynski, Orban

Matteo Salvini w Parlamencie Europejskim w 2017 r. / Foto via Geert VANDEN WIJGAERT /EP / [European Union 2017 - Source : EP]

Lider włoskiej Ligi Matteo Salvini zaproponował utworzenie w Parlamencie Europejskim nowej siły politycznej z przedstawicieli frakcji: Tożsamość i Demokracja, Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, a także – Europejskiej Partii Ludowej. Do nowej grupy mieliby należeć politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz węgierskiego Fideszu Viktora Orbana.

 

 

Matteo Salvini złożył swoją propozycję wczoraj (30 maja) w Cascais w Portugalii, gdzie odbył się zjazd frakcji Tożsamość i Demokracja, do której w Parlamencie Europejskim należy jego Liga.

Były włoski wicepremier, który kilkanaście dni temu został uniewinniony przez sąd w Katanii z zarzutu przetrzymywania imigrantów na statku, zaapelował do polityków europejskiej centroprawicy: „Tożsamość i Demokracja, Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy oraz Europejska Partia Ludowa i (premier Węgier Viktor) Orban. Nadszedł czas, by połączyć to wszystko, co najlepsze z tych trzech grup i zacząć odgrywać decydującą rolę w Parlamencie Europejskim”.

Cytowany przez włoską agencję Ansa przywódca Ligi stwierdził, że w Unii rozwiązania wymagają kwestie imigracji oraz rodziny. Dodał, że „ma nadzieję, że także w Europejskiej Partii Ludowej są tacy, którzy nie godzą się na to, aby być podwładnymi lewicy”. Włoch ocenił, że budowana przez niego frakcja z połączenia polityków z Polski, Włoch, Hiszpanii oraz Węgier może mieć w PE nawet 130 członków.

Obecnie PiS w PE ma 25 członków, Fidesz Viktora Orbana – 12, Liga – 28, a inna z włoskich partii, która ma przystąpić do nowej frakcji w PE, Bracia Włosi – 6. Salvini zaznaczył: „Zaproponowałem następne spotkanie w czerwcu, we Włoszech albo w Polsce”.

Włochy: Salvini nie odpowie przed sądem za przetrzymywanie migrantów na statku

Salviniemu za przetrzymywanie ludzi groziła kara do 15 lat więzienia.

W piątek rozmowy w Warszawie

W miniony piątek (28 maja) na rozmowach z kierownictwem PiS w Warszawie była liderka prawicowej partii Bracia Włoch Giorgia Meloni oraz lider hiszpańskiego ugrupowania Vox Santiago Abascal. Oba te ugrupowania należą do grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów

Według PAP tematem rozmów miała być wizja rozszerzenia grupy EKR, do której należą wszystkie trzy partie, lub stworzenia nowej frakcji w Parlamencie Europejskim.

Rozmówca PAP ujawnił, że PiS, Bracia Włosi i Vox dążą do konsolidacji sił z innymi podobnymi sobie ugrupowaniami i wzmocnienia znaczenia konserwatystów w Parlamencie Europejskim. Najpierw jednak muszą określić, co łączy poszczególne ugrupowania i jakie są ich postulaty. „W najbliższym czasie planowane jest opublikowanie deklaracji ideowej, w której zostanie określona wspólnota celów i wartości łącząca różne formacje polityczne w Europie”, przekazał polityk.

Tydzień w skrócie: Orban, Morawiecki, Salvini – trzej tenorzy populizmu / Miliardy na zdrowie Putina / Austria blokuje Pfizera?

W tym odcinku rozmawialiśmy m.in. o spotkaniu Morawieckiego, Orbana i Salviniego w Budapeszcie.

Deklarację Salviniego poprzedziły rozmowy w Budapeszcie

W marcu lider włoskiej Ligi Matteo Salvini ujawnił, że rozmawia z polskimi i węgierskimi politykami na temat utworzenia nowej grupy w Parlamencie Europejskim. Deklarację tę złożył kilka dni po tym, gdy węgierski Fidesz opuścił Europejską Partię Ludową.

Matteo Salvini rozmawiał wcześniej z PiS i Orbanem, ostatnio – w kwietniu w Budapeszcie, gdzie obecny na spotkaniu był premier Mateusz Morawiecki. Politycy dyskutowali wówczas o swojej wizji przyszłości Unii Europejskiej, ale według ich głównym celem było stworzenie sojuszu, który da początek nowej frakcji w Parlamencie Europejskim.

Salvini oraz premier Węgier od dawna podkreślają, że Unia Europejska w traktatach odrzuciła swoje fundamenty judeochrześcijańskie, co ich zdaniem było „ogromnym błędem”.

Morawiecki, Orbán i Salvini w Budapeszcie: Mówimy "nie" imperium ze stolicą w Brukseli

„Zgodziliśmy się, że chcemy renesansu, chcemy odrodzenia w całej Europie”, oświadczył premier Węgier. Czy to zwiastun nowej politycznej siły?

Fidesz szuka dla siebie miejsca po opuszczeniu Europejskiej Partii Ludowej

Węgierski Fidesz w marcu br. po tym, jak jego posłowie opuścili frakcję Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim, ugrupowanie Viktora Orbana zadecydowało o opuszczeniu także szeregów samej EPL.

W czwartek (18 marca) partia poinformowała jednak za pośrednictwem listu do sekretarza generalnego EPL, że rezygnuje z członkostwa w ugrupowaniu Parlamentu Europejskiego. W odpowiedzi, władze EPL wystosowały własne oświadczenie, w którym poinformowano o automatycznym zakończeniu członkostwa węgierskiej partii w strukturach.