Włochy: Liga zyskuje, Ruch Pięciu Gwiazd traci

Matteo Salvini, lider Ligi, źródło Flickr

Matteo Salvini, lider Ligi źródło: Flickr/© European Union 2017 - European Parliament

Zmiana układu sił na włoskiej scenie politycznej. Liga podwoiła wynik z zeszłego roku do 33,6 proc. podczas gdy poparcie dla Ruchu Pięciu Gwiazd zmniejszyło się do nieco ponad 16 proc. Dobrym rezultatem może za to pochwalić się Partia Demokratyczna.

 

Sukces Ligi

„Ludzie dali nam szansę wypełnienia misji, umieszczając tym samym kwestie prawa pracy oraz służby zdrowia w samym sercu europejskiej debaty”, komentował przewodniczący Ligi Matteo Salvini tuż po ogłoszeniu wstępnych wyników o 1:00 w nocy. Salvini zawdzięcza osiągnięcie tak dobrego rezultatu głównie dzięki znacznemu poparciu dla polityki migracyjnej i gospodarczej.

W poprzednich wyborach europejskich partia uzyskała zaledwie 6,15 proc. Jednak od tego czasu Salvini postanowił zmienić profil ugrupowania i z regionalnej partii domagającej się przywilejów dla północnowłoskich regionów, uczynił z Ligi główną siłę we włoskiej polityce.

Liga zdobędzie 28-29 mandatów, co oznacza, że może zostać jednym z największych ugrupowań w nowym Parlamencie Europejskim obok niemieckiego CDU Angeli Merkel czy Brexit Party Nigela Farage’a.

Koalicje międzypartyjne i porażka Pięciu Gwiazd

Salvini zapowiedział, że wynik wyborów nie wpłynie na koalicję z Ruchem Pięciu Gwiazd i nie da podstaw do jakichkolwiek roszad we włoskim rządzie.

„Na razie nic nie ulegnie zmianie, moje obietnice są warte więcej niż niektóre głosy” komentował Salvini dodając, że jego politycznym wrogiem jest centrowo-lewicowa Partia Demokratyczna a nie ugrupowanie założone przez Beppe Grillo.

Nie jest jednak pewne czy europejskie wybory w rzeczywistości nie będą miały wpływu na układ sił w parlamencie. Ruch Pięciu Gwiazd został bowiem wyprzedzony przez kierowaną przez Nicolę Zingarettiego PD, która uzyskała 23,5 proc. Jest to najniższy wynik w historii istnienia partii drugiego z włoskich wicepremierów Luigiego Di Maio.

Politycy Pięciu Gwiazd unikali komentowania rezultatów wyborów, jedynie Di Maio udzielił przekazał prasie, że „negatywny wpływ na nasz wynik miała niska frekwencja na południu Włoch”.  Podkreślił, że „teraz czas zabrać się do roboty”.

Grecja: Premier zarządza przedterminowe wybory

Grecki premier Alexis Tsipras zapowiedział w niedzielę rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych. Odbędą się one najprawdopodobniej 30 czerwca. Powodem jest porażka rządzącej lewicowej Syrizy w niedzielnym głosowaniu do Parlamentu Europejskiego.
 

Opozycyjna konserwatywna Nowa Demokracja (ND) zwyciężyła we wczorajszym głosowaniu uzyskując 33 proc. …

Sukces Demokratów

Partia Demokratyczna świętowała uzyskanie wysokiego wyniku, rekompensując niepowodzenie w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Tym samym zostanie drugim pod względem wielkości włoskim ugrupowaniem w Parlamencie Europejskim. Prawdopodobnie zdobędzie 18 mandatów.

Z kolei Forza Italia, partia Silvio Berlusconiego, wyszła zwycięsko z potyczki ze skrajnie prawicową Fratelli d’Italia, która niedawno dołączyła do europejskich konserwatystów w Parlamencie Europejskim. Sam Berlusconi również od lipca zasiądzie w Brukseli.

Wybory do PE: Le Pen triumfuje we Francji, Zieloni drugą siłą w Niemczech

Wybory do Parlamentu Europejskiego zakończyły się we wszystkich państwach członkowskich. W niektórych z nich sondażowe wyniki okazały się zaskakujące. PE opublikował też prognozę rozkładu miejsc między frakcjami.
 

Według analityków PE, którzy oparli się na sondażach exit poll bądź na nieoficjalnych wynikach, …

Różnica między dwoma potencjalnymi partnerami politycznymi Ligi wynosiła jedynie 2 punkty procentowe, jednak to Fratelli d’Italia odnotowuje drugi największy wzrost poparcia zaraz po Lidze.

Obie partie – zarówno Forza Italia i Fratelli d’Italia – są ponownie zainteresowane udziałem w centrowo-prawicowym sojuszu z Ligą i wysuwają taki pomysł jako alternatywę dla koalicji Ligi z Ruchem Pięciu Gwiazd.

Liberałowie pod kreską

Liberalnemu ugrupowaniu Europa+ nie udało się natomiast osiągnąć progu wyborczego na poziomie 4 proc. Zdaniem ekspertów, potencjalni głosujący woleli poprzeć Partię Demokratyczną, gwarantującą zdobycie mandatów.

Frekwencja we Włoszech była wyższa od średniej unijnej o 5 proc. i wyniosła 56.1 proc. W porównaniu z 2014 r. jest to spadek o 2,6 punktów procentowych.

Lider Koalicji Europejskiej: Zwycięstwo jest na wyciągnięcie ręki

Lider Koalicji Europejskiej Grzegorz Schetyna uznał wynik głosowania we wczorajszych wyborach do Parlamentu Europejskiego za sukces i wyraził przekonanie, że Koalicja jest “na wyciągnięcie ręki” od wyborczego zwycięstwa w jesiennych wyborach do parlamentu krajowego.