Włochy i Francja pogłębiają współpracę. Macron i Draghi chcą silniejszej UE

Włochy-francja-unia-europejska-niemcy-traktat-kwirynialski-europa-UE-suwerenność-obronność-gospodarka-azyl-migracje

Uroczystość podpisania traktat kwirynalskiego - piątek (26 listopada). Na zdjęciu od lewej: prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Włoch Sergio Mattarella, premier Włoch Mario Draghi. / Foto via Twitter [Palazzo_Chigi]

Przywódcy Włoch i Francji podpisali w piątek (26 listopada) traktat kwirynalski. Celem porozumienia jest wzmocnienie dwustronnych relacji między Paryżem a Rzymem oraz wspólne działanie na rzecz wzmocnienia autonomii i suwerenności Unii Europejskiej.

 

 

„Celem traktatu jest stworzenie ścisłej współpracy między Rzymem a Paryżem, aby dzielić strategiczne cele na rzecz bardziej suwerennej Europy”, podkreślił w rozmowie z EURACTIV włoski podsekretarz ds. europejskich Vincenzo Amendola.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

Traktat kwirynalski: Historyczne nawiązanie

Historia traktatu kwirynalskiego sięga 2017 r., gdy prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował Rzymowi zawarcie dwustronnej umowy o pogłębionej współpracy.

Prace nad umową zastopowano w 2018 r. z powodu sprzeciwu ówczesnych władz Włoch wobec polityki rządu Francji. Jednak wraz z objęciem przez byłego szefa Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghiego, sterów włoskiego rządu w lutym 2020 r. sytuacja uległa zmianie, a praca nad porozumieniem – wzorowanym luźno na zawartym w 1963 r. traktacie elizejskim między Francją i Niemcami – przyspieszyła.

Po jego wejściu w życie Paryż i Rzym będą prawdopodobnie uzgadniać wspólne stanowisko przed szczytami UE, tak jak obecnie Francja robi to z Niemcami.

Poszczególni ministrowie będą się także częściej spotykali. Całe rządy zaś będą się spotykać co najmniej raz w roku na międzyrządowym szczycie.

Niemcy: Koronawirus, klimat i praworządność. Jakie priorytety ma nowy rząd w Berlinie?

W centrum uwagi pozostaje koronawirus i ochrona klimatu. Co jeszcze proponuje tzw. koalicja świateł drogowych?

Nowa oś: Berlin-Paryż-Rzym?

Do podpisania traktatu doszło w momencie, gdy w Niemczech zmienia się rząd, a z europejskiej sceny politycznej, po 16 latach, schodzi Angela Merkel. Nowym kanclerzem Niemiec zostanie socjaldemokrata Olaf Scholz, Nowa koalicja zapowiedziała w ubiegłym tygodniu działanie m.in. na rzecz powstania europejskiego państwa federalnego.

Oznacza to, że Włochy z Francją oraz Niemcy chcą niezależnie od siebie dążyć do wzmocnienia UE. Otwartym pozostaje pytanie czy jak w latach po II wojnie światowej ówcześni liderzy Francji, Niemiec czy Włoch, tak dziś Emmanuel Macron, Mario Draghi oraz Olaf Scholz podążą tą samą drogą ku wzmocnieniu Europy.

Amendola podkreślił w rozmowie z EURACTIV, że Francja i Włochy chcą współpracować na rzecz wzmocnienia autonomii europejskiej. I chociaż zapisy umowy pozostają tajne, wskazał, że wzmocnieniu ma ulec współpraca strategiczna w dziedzinach obronności, migracji, finansów, przemysłu i polityki zagranicznej, włącznie ze współpracą w takich dziedzinach, jak gospodarka, kultura i handel.

Traktat kwirynalski ma się stać „bardziej konkretnym narzędziem wdrażającym integrację europejską”, dodał Włoch.

Celem bardziej zjednoczona Europa

„Z zadowoleniem przyjmuje porozumienie jako ważny krok w kierunku bardziej zjednoczonej Europy”, stwierdził z kolei Sandro Gozi, europoseł LREM prezydenta Francji Emanuela Macrona oraz członek włoskiej partii Italia Viva

„To silna inicjatywa na rzecz reformy Unii Europejskiej. Traktat ten jest jeszcze bardziej strategiczny w tej chwili, w związku z trwającą Konferencją w sprawie przyszłości Europy, zbliżającą się francuską prezydencją w Radzie UE oraz debatą na temat strefy euro. Traktat kwirynalski i program nowej koalicji rządzącej w Niemczech to dwie bardzo dobre wiadomości dla Europy”, zaznaczył Gozi.

„Jesteśmy przekonani, że francuska prezydencja w Radzie UE, która rozpocznie się 1 stycznia 2022 r., będzie w stanie rozwiązać wszystkie problemy, zgodnie z podpisanym dziś traktatem. Stojące przed nami wyzwania są niezwykle trudne i tylko dzięki jedności i ambicji będziemy w stanie odnieść sukces”, powiedział eurodeputowany niezrzeszony i wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Fabio Massimo Castaldo.

Traktat ten zakorzenia budowę przyszłości Europy, która musi stać się sprawiedliwsza, bardziej zrównoważona i otwarta na dyskusję z obywatelami”, powiedział.

„Włochy i Francja to dwa kraje założycielskie UE, które łączy braterska przyjaźń i wspólne cele polityczne, w tym dążenie do trwałej emisji wspólnego długu, zapoczątkowanej przez Funduszu Odbudowy UE (Next Generation EU) oraz starania na rzecz dogłębnej reformy Paktu Stabilności, umożliwiającą proekologiczne i prospołeczne inwestycje”, dodał.

Jednak osiągnięcie kompromisu w sprawie modelu przyszłości gospodarczej UE między Paryżem, Rzymem a Niemcami nie będzie łatwe.

Nowy niemiecki minister finansów, liberał Christian Lindner (FDP), jest znanym zwolennikiem prowadzenia oszczędnościowej polityki. Niedawno potwierdził swoje zaangażowanie na rzecz „zdrowych finansów publicznych”, zarówno w Niemczech, jak i w Europie.