Wielka Brytania: Powstała Partia Brexit. Popiera ją Nigel Farage

Nigel Farage, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore

Nigel Farage, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore

Partia Brexit została zarejestrowana w ubiegłym tygodniu w Wielkiej Brytanii. Jej kierownictwo poinformowało, że nie zamierza startować w majowych wyborach samorządowych w Wielkiej Brytanii. Gdyby jednak doszło do opóźnienia brexitu, nowa partia wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

 

Nowe eurosceptyczne ugrupowanie założyła była polityk Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Catherine Blaiklock. Oficjalnie poparł je też były lider UKIP – Nigel Farage, który z poprzedniej partii odszedł w grudniu, ponieważ nie podobało mu się to, „w jakim kierunku zmierza ta partia”.

Nowy lider UKIP Gerard Batten otoczył się bowiem osobami związanymi ze środowiskami pseudokibiców piłkarskich oraz radykalnych nacjonalistów i skierował partię w stronę prawicowego ekstremizmu. Zaczął także głosić hasła silnie antyislamskie. „Z ciężkim sercem opuszczam UKIP. To nie ten rodzaj popierającej brexit partii, jakiej tak bardzo potrzebuje nasz naród” – zatytułował wówczas swój artykuł w konserwatywnym dzienniku „The Telegraph” Farage.

Nigel Farage opuszcza UKIP – partię, którą założył

Słynący z bardzo krytycznego stosunku do Unii Europejskiej brytyjski europoseł Nigel Farage ostatecznie opuścił szeregi założonego przez siebie ugrupowania – eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Zrobił to w akcie sprzeciwu wobec „kierunku w jakim zmierza partia”.
 
Nigel Farage jest nie …

Setki wniosków o członkostwo i milion na koncie

Komentatorzy w Wielkiej Brytanii przewidywali, że byli politycy UKIP nie pozostaną bezczynni i powołają do życia nową partię. Miałaby ona zagospodarować silnie pro-brexitowy elektorat, który jednocześnie nie cechuje się radykalnymi poglądami. Catherine Blaiklock poinformowała w rozmowie z „The Telegraph”, że już złożono 200 wniosków o członkostwo w nowej partii, a ona sama spodziewa się „tysięcy kolejnych zgłoszeń”. Darczyńcy mieli zaś zaoferować już ponad 1 mln funtów na działalność Partii Brexit. Część członków nowej partii mają stanowić osoby, które właśnie odeszły z Partii Konserwatywnej.

Program nowego ugrupowania liczy 24 punkty. Najważniejszym jest „zagwarantowanie, że Zjednoczone Królestwo przestanie być członkiem Unii Europejskiej i w przyszłości nie będzie stroną żadnego traktatu ani nie dołączy do żadnej organizacji międzynarodowej, które w jakikolwiek sposób prowadziłyby do ograniczenia suwerenności kraju”. Kolejne postulaty dotyczą natomiast ograniczenia roli państwa w gospodarce czy obniżenia podatków.

Tusk o piekle i brexicie

Przewodniczący Rady Europejskiej podgrzał nieco atmosferę wokół brexitu. Jego wypowiedziane po spotkaniu z premierem Irlandii słowa o „specjalnym miejscu w piekle dla promotorów brexitu bez planu działań” jednym bardzo się spodobały, innych bardzo oburzyły.
 

Donald Tusk rozmawiał z Leo Varadkarem w …

Debiut w wyborach do PE?

Partia Brexit chce jak najszybciej zbudować swoje struktury w możliwie dużej liczbie okręgów wyborczych. Nie zamierza jednak startować w majowych wyborach lokalnych. Jeśli jednak dojdzie do opóźnienia zaplanowanego na 29 marca wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, na Wyspach będą się musiały odbyć wybory do Parlamentu Europejskiego, ponieważ kraj wciąż będzie należał do Unii Europejskiej.

Kierownictwo nowego ugrupowania zapowiada, że w tych ewentualnych wyborach na pewno wystawi swoich kandydatów. Jednym z nich byłby na pewno sam Farage. Polityk sam to już potwierdził. „Mam nadzieję, że zarówno Partia Konserwatywna, jak i Partia Pracy zdadzą sobie sprawę z takiego zagrożenia. Jeśli Theresa May i Jeremy Corbyn nie chcą zmierzyć się z takim ryzykiem wyborczym i chcieliby, abym nie pojawiał się na pierwszej linii politycznego frontu, to mają bardzo prostą okazję do tego, aby to zrobić: zrealizować prawdziwy brexit; taki, za którym zagłosowało w 2016 r. 17,4 mln ludzi. W przeciwnym razie ta groźba przekształci się w obietnicę” – oświadczył Farage.

Impas ws. brexitu wciąż trwa

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk przyznał wczoraj, że rozmowy z premier Wielkiej Brytanii Theresą May “nie przyniosły przełomu”, ale zapewnił, że będą kontynuowane. Szefowa brytyjskiego rządu zapewniła natomiast, że “zrealizuje brexit, i to na czas”.

Nigel Farage i jego wcześniejszy sukces w wyborach do PE

Nigel Farage zasiada w Parlamencie Europejskim od 1999 r. Obecnie jest przewodniczącym eurosceptycznej frakcji Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej (EFDD). Znany jest ze swoich barwnych, często ostrych wystąpień na forum PE. W sprawach europejskich tak zdominował kilka lat temu wewnątrzbrytyjską debatę, że prowadzony przez niego UKIP zdobył w wyborach do PE w 2014 r. najlepszy wynik w całej Wielkiej Brytanii – 27 proc., wyprzedzając przy tym zarówno Partię Konserwatywną, jaki i Partię Pracy. Był to pierwszy od 1910 r. przypadek, że ogólnokrajowe brytyjskie wybory wygrało ugrupowanie inne niż torysi czy labourzyści.

Tego sukcesu nie udało się jednak UKIP powtórzyć w żadnych późniejszych wyborach do Izby Gmin. Choć w PE partia uzyskała w 2014 r. aż 24 mandaty, to rok później w Izbie Gmin uzyskała tylko 1. W 2017 r. żaden z kandydatów UKIP nie dostał się do Izby Gmin. Wybory do PE odbywają się jednak w Wielkiej Brytanii według zupełnie innej ordynacji niż pozostałe wybory. Posłów do Izby Gmin wybiera się w jednomandatowych okręgach wyborczych. Europosłów zaś według zasad proporcjonalnych.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Wielkiej Brytanii 23 maja.

Wielka Brytania: Zabrakło formularzy potrzebnych do uzyskania obywatelstwa Irlandii

Niepewność związana z brexitem i sytuacją, jaka może zapanować gdy Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej, wywołała ogromny wzrost zainteresowania uzyskaniem obywatelstwa Irlandii. Wielu Brytyjczyków ma bowiem irlandzkie korzenie. Najwięcej chętnych do uzyskania nowego paszportu jest jednak w Irlandii Północnej.
 

O …