Wielka Brytania nie będzie mieć swojego komisarza w KE?

Boris Johnson, źródło euractiv.com za EPA-EFE FACUNDO ARRIZABALAGA

Boris Johnson, źródło euractiv.com za EPA-EFE FACUNDO ARRIZABALAGA

W piątek brytyjski parlament potwierdził, że nie nominuje kandydata na komisarza w nowej Komisji Europejskiej. W ten sposób Wielka Brytania przygotowuje się do opuszczenia Wspólnoty 31 października.

 

Dziś mija ostatni dzień na zgłaszanie kandydatów z poszczególnych państw unijnych na najważniejsze stanowiska w Komisji Europejskiej. Szef delegacji Wielkiej Brytanii Tim Barrow napisał list do unijnej Komisji i Rady.

W liście Barrow powołał się na słowa premiera Borisa Johnsona z 25 lipca, o tym, że nie wybierze nikogo do nowej egzekutywy europejskiej, którą pokieruje Ursula von der Leyen. Oficjalnie nowa Komisja ma zacząć pracę 1 listopada, jeśli więc dojdzie do brexitu zgodnie z obecnym planem, czyli do końca października, wskazanie nowego komisarza z Wielkiej Brytanii rzeczywiście okaże się niepotrzebne. Wciąż jednak nie wiadomo, czy, kiedy i na jakich warunkach Londyn przestanie być częścią Unii Europejskiej.

Macron ostrzega Johnsona, że nie ma czasu na renegocjację brexitu

Po Berlinie przyszedł czas na Paryż. Jednak w stolicy Francji Boris Johnson nie usłyszał zapewnień o możliwości dokonania zmian w porozumieniu brexitowym. Przekaz Emmanuela Macrona współgra ze stanowiskiem Donalda Tuska oraz Komisji Europejskiej: nie ma już czasu na renegocjacje umowy …

Inni kandydaci do KE

Choć dziś oficjalnie mija termin na zgłoszenie swoich kandydatów do Komisji Europejskiej, wiadomo jednak, że ostatnie zawirowania polityczne związane z rozpadem koalicji rządzącej we Włoszech i dymisja premiera Giuseppe Conte oznaczają, że termin ten może ulec zmianie. Francja także nadal nie wskazała konkretnego kandydata.

Pytania o legalność prac nowej Komisji

Jedno nazwisko mniej na liście komisarzy UE powoduje prawny dylemat, czy Komisja Europejska w gronie 27 komisarzy będzie mogła legalnie działać. Przepisy unijne wskazują, że każde z państw członkowskich musi mieć swojego reprezentanta w Komisji.

Tymczasem w liście do unijnych instytucji Tim Barrow wskazał, że Wielka Brytania gotowa jest do współpracy na tej płaszczyźnie i nie wyrazi sprzeciwu, gdy 27 kandydatów na nowych komisarzy zostanie zaprezentowanych Parlamentowi.

Boris Johnson: Merkel otwarta na porozumienie z Wielką Brytanią

Angela Merkel nie wyklucza znalezienia rozwiązania satysfakcjonującego Wielką Brytanię w sprawie porozumienia brexitowego. Taką wiadomość usłyszał premier Boris Johnson wczoraj wieczorem w Berlinie. Kanclerz Niemiec podkreśliła, że rozmowy mające na celu uniknięcie „twardego brexitu” powinny zakończyć się w ciągu miesiąca.
 

 

Boris …

Twardy brexit

Steve Barclay, minister ds. brexitu, w oświadczeniu napisał: „wychodzimy z UE 31 października. Jako państwo członkowskie, które opuszcza Wspólnotę, nie będziemy zaangażowani w budowę nowej Komisję. W tej sytuacji mianowanie nowego komisarza powodowałoby jedynie zamieszanie”.

Barclay ogłosił też na początku ubiegłego tygodnia, że ​​brytyjscy urzędnicy nie będą także uczestniczyć w spotkaniach UE na tematy niezwiązane bezpośrednio z brexitem. Dodał, że brytyjscy politycy zaangażują się natomiast w rozmowy związane z wypracowaniem przyszłych relacji na linii Wielka Brytania-Unia Europejska.