Wielka Brytania: Farage i Liberałowie górą w wyborach do PE

Nigel Farage, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore

Nigel Farage, źródło: Flickr, fot. Gage Skidmore

Wczorajsze wybory do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii wskazują na utrzymującą się popularność zarejestrowanej zaledwie 6 tygodni temu partii Nigela Farage’a. Liberalni Demokraci znaleźli się na drugim miejscu.

 

Brexit Party triumfował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z wynikiem 31,6 proc., uzyskując tym samym 29 miejsc w Parlamencie Europejskim. Zawdzięcza ten wynik spadkowi popularności dwóch głównych brytyjskich partii – Konserwatystów oraz Partii Pracy.

„Nigdy w historii brytyjskiej polityki partia istniejąca zaledwie 6 tygodni nie wygrała wyborów ogólnokrajowych. Historia się dokonała, a to dopiero początek”, napisał Nigel Farage w zamieszczonym na twitterze wpisie.

Wielka Brytania: Ósemka chętnych, aby zastąpić Theresę May

Już ośmiu kandydatów oficjalnie zgłosiło się do wyścigu o przewodnictwo w Partii Konserwatywnej. Zwycięzca tej rywalizacji obejmie też funkcję premiera. Faworytem jest były minister spraw zagranicznych Boris Johnson.
 

Boris Johnson jako pierwszy oficjalnie zapowiedział, że będzie się ubiegał o fotel szefa …

Konserwatyści i Partia Pracy za liderami

Konserwatyści stracili 15 miejsc, spadając tym samym na 5 pozycję w sondażach. Torysi  w wyborach uzyskali 9 proc. Oznacza to, że uzyskali gorszy wynik niż Zieloni, którym zaufało 12 proc. wyborców. Partia Pracy odnotowała natomiast stratę 8 mandatów w stosunku do poprzednich wyborów. Uzyskała 14 proc. i w PE będzie miała 10 miejsc.

Spadek popularności głównych partii brytyjskich przyczynił się również do sukcesu Liberalnych Demokratów. Przejmą oni 16 miejsc w PE, na co pozwolił wynik na poziomie 20.3 proc.

Ostatnimi partiami, którym udało się wejść do Parlamentu Europejskiego są Narodowa Partia Szkocji oraz walijska Plaid Cymru. Uzyskały one łącznie 5 proc. i podzielą między siebie 4 mandaty.

„Każdy głos oddany na Liberalnych Demokratów oddala nas od brexitu” komentowała Irina Von Wiese, czołowa kandydatka tej partii z okręgu londyńskiego. Do niedawna Liberałowie mieli problem, aby w skali oóglnokrajowej przekroczyć próg wyborczy, teraz jednak w Londynie zwyciężyli i zdobyli 3 mandaty.

Porażka Change UK

Pod progiem wyborczym uplasowała się nowo powstała Partia Change UK z wynikiem 3.4 proc., pozbawiając tym samym Jana Vincenta Rostowskiego, dwójki na liście ugrupowania, możliwości objęcia mandatu.

Frekwencja wyborcza wyniosła minimalnie poniżej 37 proc. co czyni ją drugą najwyższą w historii, zaraz po wyborach z 2004 r. (38.5 proc.).

Ze względu na niejasność, czy Wielka Brytania pozostanie w UE, pełnienie funkcji brytyjskich europarlamentarzystów przewidziane jest do 31 października 2019 r.

Litwa: Gitanas Nausėda nowym prezydentem

55-letni ekonomista zdecydowanie wygrał II turę wyborów prezydenckich na Litwie. Zdobył 74 proc. głosów. Zapowiedział już, że w pierwszą zagraniczną podróż uda się do Polski.
 

Gitanas Nausėda jest związanym z sektorem bankowym ekonomistą. W latach 1998-2000 zasiadał w zarządzie centralnego Banku …