Wczorajsze wybory do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii wskazują na utrzymującą się popularność zarejestrowanej zaledwie 6 tygodni temu partii Nigela Farage’a. Liberalni Demokraci znaleźli się na drugim miejscu.
Brexit Party triumfował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z wynikiem 31,6 proc., uzyskując tym samym 29 miejsc w Parlamencie Europejskim. Zawdzięcza ten wynik spadkowi popularności dwóch głównych brytyjskich partii – Konserwatystów oraz Partii Pracy.
„Nigdy w historii brytyjskiej polityki partia istniejąca zaledwie 6 tygodni nie wygrała wyborów ogólnokrajowych. Historia się dokonała, a to dopiero początek”, napisał Nigel Farage w zamieszczonym na twitterze wpisie.
Konserwatyści i Partia Pracy za liderami
Konserwatyści stracili 15 miejsc, spadając tym samym na 5 pozycję w sondażach. Torysi w wyborach uzyskali 9 proc. Oznacza to, że uzyskali gorszy wynik niż Zieloni, którym zaufało 12 proc. wyborców. Partia Pracy odnotowała natomiast stratę 8 mandatów w stosunku do poprzednich wyborów. Uzyskała 14 proc. i w PE będzie miała 10 miejsc.
Spadek popularności głównych partii brytyjskich przyczynił się również do sukcesu Liberalnych Demokratów. Przejmą oni 16 miejsc w PE, na co pozwolił wynik na poziomie 20.3 proc.
Ostatnimi partiami, którym udało się wejść do Parlamentu Europejskiego są Narodowa Partia Szkocji oraz walijska Plaid Cymru. Uzyskały one łącznie 5 proc. i podzielą między siebie 4 mandaty.
UK (GB), final result:
BREX-EFDD: 31.6%
LDEM-ALDE: 20.3%
LAB-S&D: 14.1%
GREENS-G/EFA: 12.1%
CON-ECR: 9.1%
SNP/PC-G/EFA: 4.6%
ChUK-ALDE/EPP: 3.4%
UKIP-ENF: 3.3%#EP2019 #Brexit pic.twitter.com/yl3YosQfKh— Europe Elects (@EuropeElects) May 27, 2019
„Każdy głos oddany na Liberalnych Demokratów oddala nas od brexitu” komentowała Irina Von Wiese, czołowa kandydatka tej partii z okręgu londyńskiego. Do niedawna Liberałowie mieli problem, aby w skali oóglnokrajowej przekroczyć próg wyborczy, teraz jednak w Londynie zwyciężyli i zdobyli 3 mandaty.
Porażka Change UK
Pod progiem wyborczym uplasowała się nowo powstała Partia Change UK z wynikiem 3.4 proc., pozbawiając tym samym Jana Vincenta Rostowskiego, dwójki na liście ugrupowania, możliwości objęcia mandatu.
Frekwencja wyborcza wyniosła minimalnie poniżej 37 proc. co czyni ją drugą najwyższą w historii, zaraz po wyborach z 2004 r. (38.5 proc.).
Ze względu na niejasność, czy Wielka Brytania pozostanie w UE, pełnienie funkcji brytyjskich europarlamentarzystów przewidziane jest do 31 października 2019 r.