Co z podróżowaniem do Wielkiej Brytanii? Londyn nie uznaje jeszcze unijnych certyfikatów COVID-19

certyfikat-covid-urlop-wakacje-wycieczka-turystyka-last-minute-Grecja-Egipt-Chorwacja-Hiszpania-

Nazwane Zielonym Cyfrowym Certyfikatem zaświadczenia mają potwierdzać zaszczepienie szczepionką autoryzowaną przez Europejską Agencję Leków (EMA) i być automatycznie uznawane na obszarze całej UE / Foto via [Canva]

Dziś (19 lipca) w Anglii mają zostać zniesione niemal wszystkie przeciwepidemiczne restrykcje. Media szumnie określiły ten dzień mianem „dnia wolności”. Nadal jednak nie można mówić o pełnej wolności dla obywateli UE, którzy zastanawiają się, co będzie ze swobodnym podróżowaniem do Wielkiej Brytanii. Państwo to nie uznaje jeszcze bowiem unijnych certyfikatów COVID.

 

 

Od 4 rano w poniedziałek (19 lipca) nie obowiązuje już 10-dniowa kwarantanna po przybyciu do Anglii lub konieczność okazania testu na COVID-19 pod warunkiem, że podróżni zostali „w pełni zaszczepieni w ramach programu szczepień w Wielkiej Brytanii”.

Podobne zasady nie obejmują jednak osób, które zostały zaszczepione gdzie indziej, przez co obywatele UE i obywatele brytyjscy mieszkający za granicą nie mogą swobodnie podróżować między Unią a Wielką Brytanią.

Zapytany o postępy w uznawaniu unijnego cyfrowego certyfikatu COVID, rzecznik Komisji Europejskiej przekazał EURACTIV, że trwają rozmowy na poziomie technicznym z Wielką Brytanią. Zapewnił, że „postępują one dobrze i idą we właściwym kierunku”.

Przyznał jednocześnie, że Komisja „rzeczywiście oczekuje od Wielkiej Brytanii wzajemności”, jeśli chodzi o wdrażane środki. Rzecznik wyjaśnił, że UE gotowa jest uznawać brytyjskie certyfikaty szczepień lub wykonanych testów, ale analogicznej postawy domaga się od Londynu. Jego zdaniem obie strony mają wolę osiągnięcia porozumienia w kwestii wzajemnego uznawania dokumentów związanych z ochroną osobistą przed pandemią.

Stwierdził jednak, że obecnie „nie ma konkretnych ram czasowych”, w których należy oczekiwać konsensusu. Rzecznik brytyjskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej nie odniósł się bezpośrednio do postępu w negocjacjach. Oświadczył jedynie, że „priorytetem (brytyjskich władz – red.) pozostaje porozumienie z naszymi globalnymi partnerami co do bezpiecznego i swobodnego podróżowania”.

„Współpracujemy z międzynarodowymi partnerami w zakresie certyfikacji, aby zapewnić osobom zaszczepionym możliwość niczym niezakłóconego podróżowania”, dodał.