Brexit: Królowa Elżbieta II podpisała umowę handlową z UE

Brexit, wielka Brytania, Unia Europejska,

Królowa Elżbieta II, źródło: Flickr/Foreign and Commonwealth Office

Królowa Elżbieta II złożyła podpis pod ustawą o relacjach z Unią Europejską, która wprowadza do brytyjskiego prawa zapisy brexitowej umowy handlowej między Wielką Brytanią a UE.

 

 

Podpis królowej Elżbiety II pod dokumentem jest ostatnim etapem wieńczącym proces parlamentarny ratyfikowania porozumienia po stronie Wielkiej Brytanii. Wczoraj (30 grudnia) ustawa zyskała poparcie Izby Gmin i Izby Lordów. Licząca 1 246 stron umowa reguluje stosunki handlowe między Wielką Brytanią a Unią Europejską i dotyczy handlu wartego 660 mld funtów (750 mld euro).

Umowy międzynarodowe stają się częścią brytyjskiego prawa tylko wówczas, jeśli najpierw zostanie stworzony pomost w postaci ustawy przenoszącej postanowienia traktatu do prawa Królestwa.

Brexit: Izba Gmin ratyfikowała umowę o wolnym handlu z UE. Jutro porozumienie podpisze Elżbieta II

Porozumienie zacznie obowiązywać wraz z końcem okresu przejściowego w relacjach Wielkiej Brytanii z UE.

Wielka Brytania: Czas na nowy początek

Królowa złożyła podpis po północy w nocy ze środy na czwartek. O tym, że dokument zyskał królewską akceptację poinformował spiker Izby Gmin. Tym samym dokument ratyfikowano niemal na 24 godziny przed upłynięciem okresu przejściowego po brexicie. Mija on o 23:00 czasu lokalnego (24:00 w Polsce) 31 grudnia.

Podczas wczorajszej debaty w Izbie Gmin – w głosowaniu umowę poparło 521 członków Izby Gmin, 73 było przeciw – Johnson powiedział: „Ta godzina wyznacza nowy początek w historii naszego kraju, a także początek nowych stosunków z Unią Europejską, której jesteśmy największym sojusznikiem. Ten moment wreszcie nadszedł. Czas, by go wykorzystać”.

„Głównym celem tej ustawy jest osiągnięcie czegoś, co Brytyjczycy w głębi serca zawsze uważali za możliwe do osiągnięcia, choć wmawiano nam, że tak nie jest”, mówił szef brytyjskiego rządu.

Od 1 stycznia handel UE z UK bez ceł i taryf

W środę w Brukseli porozumienie handlowe podpisali przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Około godzinę po głosowaniu w Izbie Gmin na Downing Street dokument podpisał Boris Johnson.

31 grudnia 2020 r. skończy się okres przejściowy i minie termin opuszczenia jednolitego rynku UE przez Wielką Brytanię. Brak porozumienia ze Wspólnotą oznaczałby powrót ceł i innych barier handlowych.

W zakończonych tuż przed świętami Bożego Narodzenia negocjacjach ostatnią sporną sprawą była kwestia rybołówstwa i różnica w stanowiskach o dostępie do zasobów ryb na wodach brytyjskich po 2020 r.

Porozumienie osiągnięto zbyt późno, by mogło zostać ratyfikowane przez Parlament Europejski jeszcze przed wejściem dokumentu w życie, dlatego do tego czasu zapisy umowy będą stosowane tymczasowo.

Tymczasem przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zapowiedział, że eurodeputowani przeanalizują treść umowy i wydadzą decyzję na początku przyszłego roku.

Erasmus ofiarą brexitu. Wielka Brytania stworzy własny program wymiany studenckiej

Program zostanie zastąpiony nowym projektem, którego patronem będzie angielski matematyk Alan Turing.