Większość Niemców nie chce von der Leyen na czele KE

Ursula von der Leyen, źródło: Wikipedia/CDU-CSU Bundestagsfraktion (CC BY-SA 3.0)

Ponad połowa Niemców (56 proc.) uważa, że wybór minister obrony Ursuli von der Leyen na przewodniczącą Komisji Europejskiej nie jest trafiony. Tylko co trzeci (33 proc.) uważa natomiast, że to dobry wybór.

 

Sondaż z cyklu „Deutschlandtrend”, tuż po ostatnim szczycie Unii Europejskiej w Brukseli, przeprowadził na zlecenie publicznej telewizji ARD instytut badawczy Infratest Dimap. Na potrzeby sondażu przepytano telefonicznie 800 osób.

Najwięcej poparcia od wyborców FDP

Najwięcej przeciwników jako potencjalna przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma wśród wyborców skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec (AfD). Jej nominację krytycznie ocenia aż 74 proc. z nich, przy czym chwali tylko 19 proc.

W większości przeciwni temu wyborowi są także sympatycy dwóch ugrupowań lewicowych – 70 proc. zwolenników postkomunistycznej partii Lewica (Die Linke) oraz 62 proc. zwolenników socjaldemokratycznego SPD, przy czym ci pierwsi popierają von der Leyen w 21 proc., a drudzy w 27 proc.

Przeciwnicy dominują też wśród wyborców Zielonych, ale nie mają już tak znacznej przewagi jak w przypadku elektoratu AfD, Lewicy i SPD. Za dobrą przyszłą szefową KE uważa von der Leyen 41 proc. zwolenników Zielonych, a za złą – 48 proc.

Zwolennicy minister obrony dominują tylko wśród wyborców centroprawicowej CDU oraz liberalnej FDP. Von der Leyen należy do pierwszej z tych partii. Co ciekawe, w jej własnym ugrupowaniu – CDU – ma mniejsze poparcie niż wśród zwolenników liberałów. Poparcie dla von der Leyen deklaruje 47 proc. wyborców centroprawicy (brak poparcia zaś deklaruje 45 proc.) i 51 proc. wyborców FDP (w tym przypadku krytycznych jest 44 proc.).

Ursula von der Leyen wskazana na przewodniczącą KE

Po raz pierwszy w historii na czele Komisji Europejskiej stanie kobieta? Zgromadzeni na szczycie w Brukseli przywódcy państw członkowskich wskazali minister obrony Niemiec na kandydatkę do pokierowania KE. Teraz będzie ją musiał zatwierdzić Parlament Europejski.

 

Specjalny szczyt dotyczący obsady najważniejszych stanowisk …

Kramp-Karrenbauer o europejskim „kryzysie konstytucyjnym”

Kandydatura von der Leyen na szefową KE musi zostać jeszcze zatwierdzona przez Parlament Europejski. Ale i tam nie brakuje przeciwników niemieckiej minister obrony. Duża część socjalistów jest rozczarowana tym, że przepadł ich kandydat – Holender Frans Timmermans. Jeszcze przed ostatnim szczytem wydawało się, że to on jest bardzo blisko uzyskania nominacji. Ale podczas spotkania unijnych przywódców przeciwne były mu m.in. państwa Grupy Wyszehradzkiej, Włochy czy Irlandia.

Politycy związani z europejskimi socjalistami otwarcie krytykują wybór von der Leyen, także ci pochodzący z Niemiec. Krytycznie o minister obrony wypowiadali się m.in. wpływowi politycy SPD – były przewodniczący tej partii Martin Schulz oraz były minister spraw zagranicznych oraz wicekanclerz Sigmar Gabriel.

Z kolei wielu polityków związanych z chadecką Europejską Partią Ludową (EPL) też wyraża swoje rozczarowanie wskazaniem przez unijnych przywódców von der Leyen, a nie spitzenkandydata EPL – Manfreda Webera. Sam Weber w wywiadzie dla niemieckiego tabloidu „Bild”, mówiąc o szczycie UE, wspomniał o „kryzysie europejskiej demokracji”. „Były rozmowy na zapleczu i sesje do późnej nocy, w których zwyciężyła oś Macron i Orbán, a system Spitzenkandidat został zdemontowany. To nie jest Europa, której chcę i będę nadal walczył o demokratyzację UE” – powiedział Weber. Polityk ten wywodzi się ze stowarzyszonej z CDU bawarskiej partii CSU.

Do obrony von der Leyen ruszyła więc przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer. Ostrzegła, że jeśli PE nie zatwierdzi kandydatki na szefową KE wskazanej przez Radę Europejską, może dojść w UE do „kryzysu konstytucyjnego”. Wezwała pozostające z jej partią w koalicji rządowej w Niemczech SPD do „przemyślenia swoich działań”. „Gdyby niemieccy socjaldemokraci naprawdę trzymali się swojej destrukcyjnej postawy wobec kandydatury Ursuli von der Leyen, byłoby to ciężarem dla koalicji” – powiedziała Kramp-Karrenbauer.

Niemiecka prasa spekuluje jednak, czy obecna szefowa CDU nie chce po prostu „wypchnąć” von der Leyen do Brukseli, aby pozbyć się konkurentki do stanowiska kanclerskiego, gdy odejdzie już obecna kanclerz Angela Merkel. Merkel zapowiedziała bowiem swoją polityczną emeryturę na 2021 r., czyli na koniec obecnej kadencji Bundestagu.

Kim są nowi przywódcy UE?

Wśród nowych szefów unijnych instytucji są brukselscy debiutanci i weterani. Kim są nowi przywódcy Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Banku Centralnego, a także Wysoki Przedstawiciel ds. polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa?
 
Komisja Europejska
60-letnia Ursula Von der Leyen jest wpływowym …

Niepewne utrzymanie władzy przez CDU

Opublikowane przez ARD badanie pokazało także skalę poparcia dla niemieckich partii politycznych. W tym przypadku ankieterzy przepytali jednak już ponad 1500 osób. Okazuje się, że utrzymanie w Niemczech władzy przez chadecję jest bardzo niepewne.

Badanie pokazało bowiem po raz pierwszy od wielu lat sytuację, w której najwięcej poparcia ma partia lewicowa. Oddanie głosu na Zielonych zadeklarowało 26 proc. ankietowanych, zaś na blok CDU/CSU – 25 proc. Trzecie miejsce w sondażu zajęły wspólnie SPD i AfD. Na obie te partie chce obecnie zagłosować po 13 proc. Niemców. Natomiast na FDP oraz Lewicę chce oddać swój głos po 8 proc. badanych.

Niemcy: Socjaldemokraci w poszukiwaniu utraconej wiarygodności

Przed najstarszą niemiecką partią polityczną miesiące, które być może zdecydują o jej być albo nie być w polityce. Wczoraj socjaldemokraci zainicjowali proces transformacji. Podczas grudniowego kongresu zostaną wybrane nie tylko nowe władze, ale rozstrzygnie się także przyszłość wielkiej koalicji z …