Jourova: Lex TVN to „kolejny niepokojący sygnał dla wolności i pluralizmu mediów w Polsce”

Polska, Unia Europejska, Orlen, PiS, Kaczynski, Bodnar, Ziobro, prasa, lokalne, media, komisja europejska

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová / Foto via EP/Jan VAN DE VEL [© European Union 2021 - Source : EP]

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova odniosła się do projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS. Według komisarz odpowiedzialnej za sprawy praworządności, sytuacja w Polsce skłania do wydania przez Unię Europejską Media Freedom Act – rozporządzenia, które ma zapewniać wolność mediów na terenie całej Wspólnoty.

 

 

 

„Nowy projekt polskiej ustawy o koncesji na nadawanie jest kolejnym niepokojącym sygnałem dla wolności i pluralizmu mediów w Polsce”, napisała dziś (12 lipca) za pośrednictwem mediów społecznościowych Vera Jourová. „Ściśle monitorujemy sytuację związaną z TVN24, którego koncesja wciąż nie została odnowiona”, dodała unijna komisarz ds. praworządności.

Według unijnej komisarz, sytuacja w Polsce skłania do wydania w końcu przez Unię Europejską Media Freedom Act – czyli rozporządzenia, które ma zapewniać wolność mediów na terenie całej Wspólnoty.

To nowe regulacje, które mają lepiej chronić wolność mediów i pluralizm w Unii Europejskiej. Unia chce je wprowadzić w 2022 r. Wśród propozycji mają znaleźć się m.in. środki – blisko 400 mln euro – na inwestycje na rynku audiowizualnym. A także wsparcie w formie pożyczek i grantów dla mediów.

Komisja Europejska obserwuje sytuację w Polsce

W środę (7 lipca) wieczorem posłowie PiS przesłali do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Chcą, żeby większościowymi właścicielami polskich mediów nie mogły być firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Te spoza EOG mogłyby mieć jedynie pakiet mniejszościowy do 49 proc. EOG to kraje Unii Europejskiej, Norwegia, Islandia i Lichtenstein.

TVN jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, który zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii. Według zarządu TVN, projekt ustawy to próba ograniczenia wolności mediów. Koncesja TVN24 na nadawanie wygasa 26 września 2021 r. Stacja już rok temu złożyła wniosek o jej przedłużenie.

Jak informowaliśmy, Komisja Europejska przyjrzy się nowemu projektowi legislacyjnemu dotyczącemu koncesji na nadawanie programów w Polsce. „Z coraz większym niepokojem śledzimy sytuację wolności i pluralizmu mediów w Polsce. Obawy te są dobrze znane i zostały przedstawione w Raporcie na temat praworządności 2020”, podkreślił na piątkowej konferencji prasowej rzecznik KE Christian Wigand.

„Jesteśmy świadomi nowego wniosku legislacyjnego zmieniającego zasady dotyczące koncesji na nadawanie. Musimy bardziej szczegółowo przyjrzeć się projektowi i będziemy monitorować, czy zmierza on do przyjęcia”, dodał.

"Lex TVN": Polska na kursie kolizyjnym z USA? / Włochy w euforii / Briefing z Europy

Codzienny briefing z europejskich stolic – 12 lipca.

USA zaniepokojone

Z kolei według „Gazety Wyborczej” w tym tygodniu do Warszawy ma przybyć wysoko postawiony amerykański dyplomata Matthew G. Boyse. Głównym tematem jego wizyty ma być „Lex TVN”, czyli projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, który wpłynął w ubiegłym tygodniu do Sejmu.

Ma on na celu przeciwdziałanie przejęciu kontroli nad nadawcami telewizyjnymi przez „dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa”.

Już w piątek (9 lipca) rzecznik Departamentu Stanu USA odniósł się do tzw. „Lex TVN”. „Silne demokracje cieszą się wolną i niezależną prasą. Różnorodne głosy i niezależne punkty widzenia pozwalają opinii publicznej być poinformowaną, a rządowi odpowiedzialnym – są one niezbędne dla demokracji, w tym Polski i Stanów Zjednoczonych”, napisał na Twitterze Ned Price.

W czwartek (8 lipca) Bix Aliu kierujący amerykańską ambasadą pod nieobecność nowego ambasadora napisał w mediach społecznościowych, że „USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN oraz nowy projekt zmian ustawy medialnej. TVN od ponad 20 lat jest istotną częścią polskiego krajobrazu medialnego. Wolna prasa ma kluczowe znaczenie dla demokracji”.