Wiceszef polskiego MSZ: Porozumienie ws. Brexitu, to “bardzo pozytywny” fakt

Wiceszef MSZ Konrad Szymański, źródło KPRM

Wiceszef MSZ Konrad Szymański, źródło KPRM

Minister ds. europejskich Konrad Szymański ocenił wczoraj (14 listopada) przyjęcie projektu porozumienia ws. brexitu  jako fakt “bardzo pozytywny i bardzo obiecujący”. Podkreślił, że umowa między Brukselą i Londynem zagwarantuje ochronę praw polskich obywateli na Wyspach.

 

Wieczorem  tego samego dnia brytyjska premier Theresa May poinformowała, że rząd Wielkiej Brytanii poparł projekt tekstu umowy dot. wyjścia kraju z UE.

Wielka Brytania: Rząd zatwierdził projekt umowy ws. brexitu

Brytyjska premier poinformowała, że członkowie jej gabinetu zaaprobowali na specjalnym posiedzeniu rządu projekt umowy, która określa warunki opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Oznacza to, że umowa może zostać sfinalizowana jeszcze w tym miesiącu.
 
Specjalne posiedzenie brytyjskiego rządu trwało 5 godzin. …

Porozumienie to muszą jeszcze zaakceptować szefowie państw i rządów krajów Wspólnoty na specjalnym szczycie, który może się odbyć jeszcze w tym miesiącu.

To sukces obu zespołów negocjacyjnych  

“Porozumienie musi być jeszcze formalnie ocenione pod kątem zgodności z ustalonym mandatem UE, ale już dziś można powiedzieć, że sam fakt porozumienia jest bardzo pozytywny i bardzo obiecujący” – powiedział Konrad Szymański. Podkreślił przy tym, że jest to sukces zespołów negocjacyjnych: unijnego pod przewodnictwem Michela Barniera i brytyjskiego, któremu przewodniczyła premier May.

“Wysokie oczekiwania” polskiego rządu

Wiceszef ministerstwa spraw zagranicznych podkreślił w rozmowie z PAP, że najważniejszą stawką procesu politycznego ws. brexitu jest „ustalenie nowych ambitnych reguł współpracy między Wielką Brytanią a UE – tak gospodarczych, jak i politycznych, także w obszarze bezpieczeństwa”.

Polska i Wielka Brytania podpisały traktat o współpracy w obronności

Najważniejsi politycy brytyjskiego rządu gościli nad Wisłą. Drugie polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe przypadły dzień po decyzji UE ws. praworządności w Polsce. – Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej, ale nie z Europy – powtarzał parokrotnie premier Mateusz Morawiecki, odwracając uwagę od …

“Dlatego – dodał Szymański – polski rząd ma wysokie oczekiwania wobec deklaracji politycznej w sprawie nowych relacji, nad którą właśnie zaczynamy prace i wewnętrzne negocjacje w gronie UE-27”.

Porozumienie gwarantuje prawa Polaków na Wyspach

Wiceminister spraw zagranicznych zapewnił też, że przyjęte w środę wieczorem rozwiązanie jest korzystne dla polskich obywateli mieszkających w Wielkiej Brytanii. “Porozumienie zagwarantuje ochronę praw polskich obywateli na Wyspach, właściwe rozliczenie finansowe oraz okres przejściowy, który pozwoli na określenie przyszłych relacji” – powiedział Szymański.

Polacy i Ukraińcy zmieniają kierunek emigracji

Polacy zmieniają kierunek swoich wyjazdów zarobkowych z Wielkiej Brytanii na Skandynawię, a Ukraińcy z Polski na Niemcy. Tymczasem polskiej gospodarce może zabraknąć nawet pół miliona pracowników z Ukrainy, którzy od nowego roku będą mogli przenieść się do Niemiec.

Specjalny szczyt UE ws. brexitu

Główny negocjator ze strony Komisji Europejskiej Michel Barnier poinformował, że UE i Wielka Brytania porozumiały się w kwestii zagwarantowania praw obywateli, rozliczenia finansowego, a także uniknięcia granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

Natomiast szef Komisji Jean-Claude Juncker poinformował wczoraj, że w związku ze zdecydowanymi postępami w brytyjsko-unijnych negocjacjach zarekomendował przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi zwołanie specjalnego szczytu UE w tej sprawie.

Polsko-brytyjskie partnerstwo strategiczne również po Brexicie

Wielka Brytania jest dla Polski partnerem strategicznym „bez względu na to, czy jest, czy będzie już poza Unią Europejską” i w kolejnych miesiącach “będziemy pogłębiać nasze relacje” – oświadczyła wczoraj (28 listopada) szefowa polskiego rządu Beata Szydło na wspólnej konferencji prasowej z premier Theresą May. Poinformowała przy tym, że kolejne polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe odbędzie się w przyszłym roku w Warszawie.