Wiceprzewodniczący KE Šefčovič wystartuje w wyborach prezydenckich na Słowacji

Maroš Šefčovič

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Maroš Šefčovič, fot. flickr.com/europapont

Wiceprzewodniczący Komisji Europejski Maroš Šefčovič potwierdził, że weźmie bezpłatny urlop, aby wystartować w marcowych wyborach prezydenckich na Słowacji.

 

Pierwszą turę głosowania zaplanowano na 16 marca, natomiast ewentualną dogrywkę przewidziano po dwóch tygodniach.

Aktualny komisarz ds. unii energetycznej wystartuje z poparciem politycznym i finansowym rządzącej na Słowacji partii Kierunek – Socjalna Demokracja (Smer-SD) – która w Parlamencie Europejskim należy do frakcji Postępowych Socjalistów i Demokratów.

Urząd prezydenta na Słowacji jest stanowiskiem bezpartyjnym. Šefčovič podkreślił, że jest gotowy pełnić tę rolę dzięki swojemu doświadczeniu zdobytemu w strukturach europejskich.

Bratysława odrzuca globalny pakt migracyjny ONZ

Słowacki rząd potwierdził zeszłotygodniową decyzję parlamentu o odrzuceniu paktu migracyjnego ONZ. Premier kraju Peter Pellegrini poinformował, że rząd nie zamierza wysyłać swojego przedstawiciela na poświęconą paktowi konferencję w Marrakeszu.
 

Decyzja zakłada, że premier Słowacji podejmie wszelkie działania potrzebne do wycofania kraju …

„Nie jest ważne, czy przyszły prezydent będzie wywodził się z rządzącej koalicji, czy z opozycji. Ważne, aby zakończyć konflikt polityczny, który trwa w naszym kraju.” – powiedział rozpoczynając swoją kampanię. Dodał też, że „Słowacja potrzebuje prezydenta, który przyczyni się do zjednoczenia narodowego”.

Z początkiem lutego Šefčovič zawiesi wykonywanie swoich obowiązków w Komisji Europejskiej. Przejmie je komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu i energii Miguel Arias Cañete.

Rzecznik prasowy Komisji Europejskiej Margaritis Schinas potwierdził, że Jean-Claude Juncker zaakceptował wniosek Šefčovičsa, dodając że kierownictwo UE jest „dumne, że członek drużyny Junckera ubiega się o najwyższy urząd w swoim państwie”.

Schinas dodał, że słowacki dyplomata nie będzie korzystał z żadnego wsparcia Komisji podczas swojego urlopu, ale że KE nadal będzie oczekiwać od niego respektowania „zasad poufności oraz kolegialności”.

Frans Timmermans kandydatem socjalistów na szefa KE

Wiceszef KE Frans Timmermans został wybrany na czołowego kandydata socjaldemokratów w przyszłorocznych wyborach do PE, czyli na kandydata tej partii na szefa nowej KE. Oznacza to, że będzie konkurował z Manfredem Weberem – kandydatem EPL na to stanowisko.

Słowacy wybiorą następcę ustępującego prezydenta Andreja Kiski. Szanse Šefčovičsa na wejście do drugiej tury są oceniane jako wysokie, chociaż perspektywa zdobycia przez niego ponad 50 procent głosów w pierwszej rundzie jest zdecydowanie mniejsza.

Na przeszkodzie jego kandydaturze może stanąć jednak były szef rządu Roberta Fico (Smer-SD), który z urzędu zrezygnował w zeszłym roku na skutek skandalu wywołanego morderstwem słowackiego dziennikarza Jana Kuciaka.

Fico chciałby bowiem zostać sędzią słowackiego Sądu Konstytucyjnego. Nominaci na to stanowisko wyznaczani są przez prezydenta, toteż jeśli opinia publiczna uzna, że ​​Šefčovič  jest skłonny zatwierdzić jego nominację, może to zaszkodzić politycznym ambicjom obecnego komisarza.

Decyzja Šefčoviča następuje po tym, jak w  ubiegłym roku nie udało mu się uzyskać nominacji swojej frakcji na stanowisko przewodniczącego KE. Tytuł ten z ramienia Socjalistów i Demokratów uzyskał inny wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.