Wicepremier Włoch: Nasz budżet nie jest przeciwko UE

Wicepremier Włoch Luigi di Maio, źródło: Wikipedia, fot. Mattia Luigi Nappi

Wicepremier Włoch Luigi di Maio, źródło: Wikipedia, fot. Mattia Luigi Nappi

Reprezentujący Ruch Pięciu Gwiazd wicepremier Luigi di Maio zapewnił, że budżet przyjęty przez koalicyjny rząd jego ugrupowania i prawicowej Ligi „nie jest anty-unijny”. „Chcemy pozostać w UE i wpływać na jej rozwój” – dodał we wpisie na jednym z portali społecznościowych.

 

,,To nie prawda, że nasz budżet jest antyeuropejski. To narracja, którą chcą powtarzać ludzie w Parlamencie Europejskim i innych instytucjach europejskich” – powiedział Di Maio podczas kolejnej odsłony sporu między Brukselą a Rzymem na temat włoskiego budżetu.

Rzym: Nie jest tak źle jak uważacie

Plany włoskiego rządu zakładają deficyt na poziomie 2,4 proc. PKB, co niepokoi Komisję Europejską. Bruksela apeluje, aby nie przyjmować planu wydatków obciążonego tak wysokim deficytem.

Negocjacje dotyczące przyszłego budżetu UE oznaczają walkę Polski i Czech o fundusze spójności

Brak ograniczeń w funduszach spójności i funduszach rolnych, większa elastyczność i mniejsze obciążenia administracyjne. W ten sposób Czechy i Polska widzą przyszły budżet UE.
 

 

Ten artykuł jest częścią raportu specjalnego: Czesko-polska wizja przyszłości Unii Europejskiej

Europejski budżet na okres po 2020 roku …

,,Włochy są jednym z krajów założycieli UE. Wielokrotnie podkreślaliśmy, że chcemy w niej pozostać, ale również chcemy ją ulepszać i czynić bardziej demokratyczną oraz solidarną” – odpowiedział Brukseli Di Maio.

,,Przygotowany przez nas budżet pozytywnie wpłynie na Włochy i Europę. Nasze państwo jest silne, dług zaś do wytrzymania. Mamy solidne fundamenty i od lat wypracowujemy nadwyżkę. To nie są moje dane, ale raporty JP Morgan” –wyjaśnił włoski wicepremier, który pełni też funkcję ministra pracy i rozwoju gospodarczego.

Orban czeka na Turcję w Unii Europejskiej

Węgry liczą, że Turcja zostanie członkiem Unii Europejskiej. Premier Viktor Orban zadeklarował, że chciałby, aby Turcja została państwem członkowskim wspólnoty podczas spotkania z prezydentem tego kraju Recepem Tayyipem Erdoganem.
 

Spotkanie z premierem węgierskiego rządu było pierwszym punktem wizyty tureckiego przywódcy w …

„Włochy to kraj, który jest rdzeniem strefy euro. W interesie całej strefy euro jest to, aby Włochy były silne, żeby euro było silne. Pracujmy razem, w spokojny sposób i w duchu porozumienia. Włosi są bardzo przywiązani do euro, bo wiedzą, że euro chroni Włochy” – powiedział natomiast komisarz do spraw finansowych Pierre Moscovici.