Fidesz z PiS-em w Parlamencie Europejskim? Viktor Orban rozmawiał z szefową partii europejskich konserwatystów

Węgry, opozycja, Viktor Orban, wybory parlamentarne, demokracja

Viktor Orban (na zdj. w trakcie sesji parlamentu) jest premierem Węgier od 2010 r. Wcześniej sprawował tę funkcję w latach 1998-2002. / Foto via FB [Orbán Viktor]

 Premier Viktor Orban zrezygnował z oglądania z trybun w Monachium wczorajszego (23 czerwca) meczu Niemcy-Węgry w ramach EURO 2020. W tym czasie spotkał się w Brukseli z Włoszką Giorgią Meloni, aby rozmawiać o ewentualnej współpracy jego Fideszu z frakcją Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

 

 

Premier Węgier należy do zapalonych kibiców piłkarskich. Nieprzypadkowo wydaną kilka lat temu jego biografię autorstwa byłego dziennikarza a obecnie biznesmena Igora Janke zatytułowano „Napastnik. Opowieść o Viktorze Orbanie”.

Jednak z powodu sporu wokół tęczowego podświetlenia stadionu w Monachium węgierski premier zrezygnował z wizyty na Allianz Arena, by wspierać swoich rodaków w ostatnim meczu grupowym mistrzostw Europy.

W tym czasie w Brukseli rozmawiał z Giorgią Meloni, przewodniczącą Partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR), której trzon w Parlamencie Europejskim stanowią po brexicie politycy Prawa i Sprawiedliwości – a jednocześnie liderką uważanej przez wielu za faszyzującą (i coraz popularniejszą w sondażach) partii Bracia Włosi na temat ewentualnej współpracy w PE.

Meloni była w Brukseli, gdzie spotkała się wczoraj m.in. z szefem Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim oraz unijnym komisarzem ds. gospodarczych Paolo Gentilonim. Miała rozmawiać m.in. na temat unijnego Funduszu Odbudowy.

W środę Włoszka spotkała się także m.in. z premierem Polski Mateuszem Morawieckim oraz premierem Słowenii Janezem Janšą, którego ugrupowanie należy w PE do frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Giorgia Meloni: Kim jest włoska Marine Le Pen i nowa sojuszniczka Kaczyńskiego?

Ambitna 44-letnia Włoszka z uważanej przez wielu za faszyzującą partii Bracia Włosi może zostać pierwszą kobietą na stanowisku włoskiego premiera.

Meloni: EKR to miejsce dla Fideszu

Wizyta w Brukseli w przededniu unijnego szczytu jest odczytywana jako próba skłonienia premiera Węgier Viktora Orbana do przyłączenia się do EKR. Fidesz od czasu opuszczenia EPL pozostaje bez przynależności w PE. Jednocześnie działania Włoszki mają, jak twierdzi włoski EURACTIV, storpedować plany lidera Ligi Mattea Salviniego utworzenia przez niego nowej frakcji z połączenia grupy Tożsamość i Demokracja w PE oraz Fideszu i PiS-u.

„Jeśli Fidesz złoży wniosek o wstąpienie do EKR, chętnie ocenię tę prośbę wraz z innymi członkami frakcji. Uważam to za całkiem naturalne miejsce dla węgierskiego ugrupowania”, podkreśliła Meloni. Na razie partia Orbána „nie ubiegała się o wstąpienie do EKR”, ale „wyraźnie zależy nam na powiększeniu rodziny”, dodała.

Według Meloni EKR jest „niezwykle atrakcyjny”, zarówno dla partii takich jak Fidesz, które „współpracowały długo z EPL, ale są niezadowolone ze zbyt wielu lewicowych akcentów w agendzie frakcji”. Do EKR-u właśnie dołączyła dwójka nowych europosłów. To Włoch Giuseppe Milazzo (Forza Italia) i Niemiec Lars Patricka Berg (niezrzeszony), którzy właśnie opuścili chadeków w PE.

Podczas wczorajszej kolacji Orbán i Meloni mieli rozmawiać także o kontrowersyjnej węgierskiej ustawie anty-LGBTQI, którą potępiły Komisja Europejska i ponad połowa państw członkowskich Wspólnoty. „Nie miałem czasu na jej przeczytanie. Wysłucham punktu widzenia prezydenta Orbána, a potem zapoznam się z zapisami ustawy, ponieważ często sprawy nie wyglądają tak, jak informują dziennikarze”, powiedziała Meloni.