Weber ponownie przewodniczącym europejskich chadeków

Weber

Manfred Weber ponownie został wybrany przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej, a poparcia udzielił mu również Fidesz Viktora Orbana. We władzach frakcji znalazło się także miejsce dla Ewy Kopacz. Była premier została wybrana jej wiceprzewodniczącą.

 

Konflikt na linii Orban – Weber zażegnany?

Dziś Manfred Weber ponownie zajął miejsce lidera EPL, pozostając tym samym kandydatem  swojej frakcji na przewodniczącego Komisji Europejskiej.

Poparcia dla kandydatury Webera udzieliła także partia Viktora Orbana, mimo trwających od kilku miesięcy tarć między Spitzenkandidatem europejskich chadeków a węgierskim premierem.

Weber jednakże podkreślił, że nie chce objąć funkcji przewodniczącego KE dzięki wsparciu Fideszu, co wywołało oburzenie węgierskich polityków.

Viktor Orban wycofuje poparcie dla Manfreda Webera

Premier Węgier oświadczył, że jego ugrupowanie FIDESZ (które wchodzi w skład Europejskiej Partii Ludowej) wycofuje swoje poparcie dla kandydata EPL na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Orban uznał, że Weber „obraził Węgry”.
 

Viktor Orban poinformował o swojej decyzji po spotkaniu w Budapeszcie …

„Chcieliśmy, żeby Manfred Weber zajął stanowisko, na które kandyduje. Ogłosił on jednak, że nie tylko nie potrzebuje poparcia i głosów Węgier, ale nawet nie chciałby zostać przewodniczącym Komisji w przypadku ich uzyskania”, prezentował swój ogląd sytuacji Orban.

Nominacje wiceprzewodniczących

Wybrano także wiceprzewodniczących partii, między innymi Hiszpana Estebana Gonzalesa Ponsa. Według spekulacji to właśnie Pons jest faworytem do objęcia stanowiska po ewentualnym wyborze Webera na przewodniczącego KE.

Manfred Weber apelował w Warszawie o głosowanie na Koalicję Europejską

Szef frakcji EPL w PE i jej kandydat na stanowisko szefa KE Martin Weber apelował wczoraj w Warszawie o udział w niedzielnych wyborach do PE. Wspólnie z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim zachęcali do głosowania na „proeuropejską listę” Koalicji Europejskiej.

Wśród 10 wiceprzewodniczących znalazła się także była premier Ewa Kopacz. W swoim okręgu wyborczym w Wielkopolsce uzyskała ponad 250 tys. głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego – to szósty najlepszy wynik w Polsce.