Wciąż bez porozumienia ws. brexitu

Brexit (symb.) kostki deal i no deal,źródło PE

Brexit (symb.) kostki deal i no deal,źródło PE

Na razie nie ma porozumienia między Wielką Brytanią a Unią Europejską ws. warunków brexitu. Ostatecznego tekstu tego dokumentu spodziewano się jeszcze we wtorek, teraz oczekuje się go dziś.

 

Po południu rozpoczyna się dwudniowy szczyt UE, na którym unijni przywódcy mają przyjąć umowę określająca warunki wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Zjednoczone Królestwo ma opuścić Unię Europejską już za dwa tygodnie (31 października).

Do rozstrzygnięcia jeszcze tylko podatek VAT w Irlandii Północnej?

Media zwracają uwagę, że posiedzenie ambasadorów 27 państw UE, którzy oceniają przed szczytem UE postępy w rozmowach nad brexitem, było wczoraj przekładane trzy razy. Ostatecznie zamiast o godz. 14 rozpoczęło się dopiero po godz. 19.

Źródła, na które powołuje się AFP, podały, że wszystkie problematyczne kwestie zostały rozwiązane poza sprawą wysokości stawek podatku VAT w Irlandii Północnej. Według nieoficjalnych informacji chodzi o to, że formalnie Irlandia Północna pozostawałaby w obszarze celnym Zjednoczonego Królestwa, ale w praktyce obowiązywałyby tam reguły wspólnotowej unii celnej.

Natomiast źródła brytyjskie, na które powołuje się Reuters, również w Londynie pozostają jeszcze nierozwiązane kwestie oraz problemy, które powstrzymują przed ogłoszeniem porozumienia.

Mowa tronowa Elżbiety II: Brexit głównym priorytetem Wielkiej Brytanii

Rząd Wielkiej Brytanii jest zdeterminowany, aby przeprowadzić brexit 31 października. Zapewniła o tym brytyjska królowa Elżbieta II podczas swojej 65. mowy tronowej, która inauguruje nową sesję parlamentu.

 

Choć mowę tronową wygłasza uroczyście w parlamencie monarcha, to jej …

Tusk: Ze strony Brytyjczyków pojawiły się wątpliwości

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk przyznał wczoraj (16 października), że miał nadzieję otrzymać “wynegocjowany tekst o charakterze prawnym” nawet przed południem, żeby umożliwić państwom członkowskim zapoznanie się ze szczegółami tego porozumienia przed rozpoczęciem obrad unijnego szczytu.

“Wszystko idzie w dobrą stronę, ale z brexitem i z naszymi partnerami brytyjskimi wszystko jest możliwe. Tam ciągle się kotłuje i zasadnicze zręby tego porozumienia są gotowe i teoretycznie moglibyśmy jutro zaakceptować ten deal, to porozumienie z Wielką Brytanią i uniknąć chaosu i tych nieszczęść” – powiedział Tusk dziennikarzom w Brukseli. Przyznał także, że we wtorek był gotów się założyć, że porozumienie jest dopracowane i „zaklepane”, ale w środę pojawiły się wątpliwości ze strony brytyjskiej. “W sprawie brexitu wszystko będzie wiadomo za 7-8 godzin” – dodał.

Czy to już ostatni miesiąc sagi brexitowej?

Widmo brexitu już od przeszło 3 lat nie tylko spędza sen z powiek brytyjskich i unijnych polityków, ale też wywołuje niepokój obywateli. Teraz jednak, gdy po raz kolejny UE i Wielka Brytania znajdują się na ostatniej prostej negocjacji, coraz częściej …

Szef Rady Europejskiej zwrócił przy tym uwagę, że sytuacja w brytyjskim parlamencie ciągle jest skomplikowana, ale wyraził nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie z Londynem. Powiedział także, że to „nadzieja przez łzy”, bo – jak uzasadnił – “do końca życia pozostanę zwolennikiem wspólnoty europejskiej wraz z Wielką Brytanią jako członkiem tej wspólnoty”. “Ale jeśli to jest niemożliwe z racji decyzji Brytyjczyków, no to dobre porozumienie jest sto razy lepsze niż brak porozumienia” – podkreślił w środę Tusk.

Dzień wcześniej (15 października) unijny negocjator Michel Barnier przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że choć osiągnięcie porozumienia jest coraz trudniejsze, to w dalszym ciągu możliwe do osiągnięcia jeszcze w tym tygodniu. ”Najwyższy czas, aby zamienić dobre intencje w tekst prawny” – podkreślił.

Tekst porozumienia ws. brexitu w tym tygodniu?

Główny negocjator UE ds. brexitu przedstawił wczoraj ministrom państw UE postępy w negocjacjach w tej sprawie i podkreślił, że prawnie wiążący tekst porozumienia powinien być uzgodniony do końca dnia. Brytyjski premier zapewnił, że jego rząd będzie pracować nad tym z całych sił. 

Jeszcze jeden szczyt UE w tym miesiącu?

Gdyby jednak to się nie udało, ale porozumienie było blisko, to – według nieoficjalnych doniesień – możliwy byłby jeszcze jeden nadzwyczajny szczyt przed końcem miesiąca. Według mediów w Brukseli panuje przekonanie, że na zatwierdzenie prawnego porozumienia na tym szczycie – o ile w ogóle zostanie osiągnięte – będzie już za późno. Wobec tego szefowie państw i rządów zamiast zatwierdzić gotowe porozumienie, mieliby przygotować dalsze wytyczne polityczne i przedstawić je władzom w Londynie z prośbą o stanowisko ws. uzgodnień.

Brytyjski premier Boris Johnson jest ustawowo zobowiązany, by poprosić o przełożenie brexitu, jeśli do soboty (19 października) nie uda się doprowadzić do zawarcia porozumienia “rozwodowego” lub Izba Gmin nie poprze większością głosów tzw. twardego brexitu. Szef brytyjskiego rządu wielokrotnie zapowiadał jednak, że jego kraj opuści Unię z końcem tego miesiąca z umową lub bez niej.

Tymczasem brytyjski minister ds. brexitu Stephen Barclay zapewnił we wtorek, że premier zastosuje się do prawa, które parlament przyjął w zeszłym miesiącu.