Dziś Komisja Europejska przedstawi szczegóły nt. „cyfrowego paszportu szczepień”. Jak będą wyglądać podróże w UE?

wakacje2021-cyfrowy-paszport-szczepień-zaswiadczenie-cyfrowe-komisja-europesjka-unia-europejska-covid19-szczepienia-podroze-pandemia

"Jeśli ktoś nie spełnia jednego z tych wymogów, powinien jeszcze raz zastanowić się nad rozpoczęciem podróży” - unijne źródła przekazały EURACTIV.com. / Zdjęcie: Günter Hentschel, flickr.com

Przyjęcie szczepionki przeciwko COVID-19, uzyskanie negatywnego wyniku testu PCR albo potwierdzone przejście choroby będą trzema kluczowymi elementami unijnego „zielonego zaświadczenia cyfrowego”, zwanego także cyfrowym paszportem szczepień, które dziś (17 marca) ma przedstawić Komisja Europejska.

 

 

„Jeśli ktoś nie spełnia jednego z tych wymogów, powinien jeszcze raz zastanowić się nad rozpoczęciem podróży”, przekazali przedstawiciele Komisji Europejskiej w rozmowie z EURACTIV.com. Komisja przedstawi dziś (17 marca) propozycję prawnie wiążącej regulacji, którą będą musiały zatwierdzić wszystkie państwa członkowskie.

Premier Grecji: Musimy wprowadzić certyfikaty szczepień, by Europa ruszyła z miejsca

Kyriakos Mitsotakis jest zwolennikiem certyfikatów szczepień. „One nie wiążą się z ograniczeniem wolności”, przekonuje polityk.

Nie będzie obowiązku szczepień

Rozmówcy EURACTIV.com wyjaśnili, że nie chodzi o „certyfikat szczepień”, ale o zaświadczenie, które obejmie wyżej wymienione elementy i będzie wykorzystywało kod QR.

„Nie wprowadzi obowiązku szczepienia, ale obowiązek poświadczenia stanu zdrowia przez Europejczyków, którzy chcą podróżować […]. Będzie to przepustka do przemieszczania się” – twierdzą pracownicy KE.

Wszystkie państwa członkowskie będą zobowiązane do wydania takich zaświadczeń. Jeśli natomiast władze jakiegoś kraju zdecydują się nałożyć ograniczenia na posiadaczy tego dokumentu, będą musiały być one odpowiednio uzasadnione i zaakceptowane przez Komisję Europejską.

Komisja stworzy także internetową bazę danych, która będzie połączona z krajowymi systemami, dzięki czemu obywatele UE będą mogli samodzielnie uzupełniać potrzebne informacje.

Źródła unijne dodały, że trzy duże grupy polityczne w Parlamencie Europejskim (Europejska Partia Ludowa, Socjaliści i Demokraci  oraz Odnówmy Europę; Renew) zgodziły się na zastosowanie przyspieszonej procedury zatwierdzenia propozycji. Z kolei na poziomie Rady Unii Europejskiej istnieje szeroki konsensus, co do prowadzenia dalszych prac.

Kiedy koncepcję zaświadczenia jako pierwszy przedstawił premier Grecji Kyriakos Mitsotakis, kilka państw członkowskich UE stwierdziło, że na takie rozwiązanie jest za wcześnie, a dodatkowo mogłyby być one odbierane jako dyskryminujące, biorąc pod uwagę fakt, że nie wszyscy obywatele państw Unii mają jednakowy dostęp do szczepionek.

Jednak w ostatnich tygodniach sytuacja zmieniła się i coraz większa liczba państw zaczęła opowiadać się za wprowadzeniem zaświadczeń. Pewien sprzeciw wyrażają nadal głównie Belgia, Holandia oraz Luksemburg i do pewnego stopnia Francja.

Koronawirus: Podróże zagraniczne dla obywateli Chin tylko ze specjalnym „paszportem"

Chiny są jednym z pierwszych państw na świecie wydających „koronawirusowy paszport”.

Nierozwiązany problem

Rozmówcy EURACTIV.com zapytani o to, co stanie się, jeśli niektóre z państw członkowskich zdecydują się rozszerzyć użycie zaświadczeń, tak by – poza podróżami – obejmowały one również możliwość np. przebywania w restauracjach lub udziału w wydarzeniach kulturalnych, odpowiedzieli, że właśnie tego będzie dotyczyć dyskusja między państwami członkowskimi.

„Podstawowym przeznaczeniem zaświadczeń są cele związane z podróżowaniem […] Jednak nikt nie wyklucza scenariusza, w którym niektóre państwa będą wykorzystywać te dokumenty w innych okolicznościach np. przy wpuszczaniu na sale kinowe”.

„Decyzja o przyjęciu takich środków będzie należeć do sądów krajowych” – wytłumaczyły unijne źródła. Podczas zbliżających się negocjacji kraje Beneluksu będą prawdopodobnie naciskać, by wprowadzono ścisłe ograniczenia użycia zaświadczeń.

Irlandia wprowadzi certyfikaty szczepień. Jakie udogodnienia czekają obywateli?

Zwolennikiem i głównym jak na razie orędownikiem wprowadzenia certyfikatów szczepień w krajach UE jest premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Jakie szczepionki będą uznawane?

Innym istotnym punktem dyskusji jest to, czy w ramach unijnego zaświadczenia będą uznawane szczepionki, które nie zostały zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA).

To szczególnie ważne dla tych krajów UE, których gospodarki opierają się na turystyce i które chcą otworzyć się możliwie jak najszybciej przed następnym sezonem wakacyjnym.

EMA zatwierdziła do tej pory cztery szczepionki: koncernów Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Jednak Węgry dopuściły do użycia również rosyjski Sputnik V oraz preparat chińskiego koncernu Sinopharm.

Również większość państw Bałkanów Zachodnich podaje swoim obywatelom szczepionki z Rosji i Chin. Ponadto w trakcie rozmów z Moskwą na temat zakupu rosyjskiego preparatu są Czechy, Cypr i Słowacja.

„Oficjalnie nasza propozycja zakłada uznawanie szczepionek zatwierdzonych przez EMA […], ale to od państw członkowskich zależeć będzie, czy będą uznawały produkty bez unijnej autoryzacji” – powiedzieli rozmówcy EURACTIV.com.

Polska jak Węgry? Kupi szczepionkę z Chin? Donald Tusk ostrzega przed preparatami bez autoryzacji UE

Polska pójdzie śladem partnerów z Grupy Wyszehradzkiej i kupi szczepionki z Chin i Rosji?

Podróże z państw trzecich

Jeśli chodzi o obywateli państw trzecich, którzy chcą podróżować do Europy, będą mogli nadal to robić pod warunkiem, że ich zaświadczenia „zagwarantują ten sam stopień pewności co zaświadczenie unijnie”.

Od początku pandemii Komisja Europejska przedstawiała zalecenia, zgodnie z którymi powinno ograniczać się inne niż niezbędne podróże z krajów trzecich do UE.

„Oczywiście, jeśli otworzymy drogę do przyjęcia zaświadczeń zdrowotnych, będziemy musieli na nowo rozważyć ograniczenia, tak by każda osoba z certyfikatem mogła podróżować” – przekazali rozmówcy EURACTIV.com.

W praktyce oznacza to, że obywatel państwa trzeciego, który planuje odbyć podróż do Europy będzie mógł to zrobić, jeśli kraj docelowy uznaje szczepionki stosowane w jego państwie pochodzenia, a tamtejsze zaświadczenia obejmują te same informacje na temat zdrowia, co dokument europejski.

Ursula von der Leyen: "Jeszcze w marcu Komisja Europejska złoży propozycję ws. paszportów szczepień"

Kto w Unii Europejskiej naciska na stworzenie cyfrowych paszportów szczepień?