Verhofstadt krytykuje Orbana przy pomocy bilboardów

źródło: Twitter/@guyverhofstadt

źródło: Twitter/@guyverhofstadt

Lider frakcji liberałów (ALDE) w Parlamencie Europejskim i były premier Belgii Guy Verhofstadt zamówił i opłacił mobilny billboard, na którym znalazło się hasło krytyczne wobec Viktora Orbana. Premier Węgier został skrytykowany za to, że „choć nie lubi europejskich wartości, to jednak chętnie bierze unijne pieniądze.”

 

„Najpierw wziął nasze pieniądze, teraz chce zniszczyć Europę” – takie hasło po angielsku i węgiersku znalazło się na przygotowanym na zlecenie Guy Verhofstadta billboardzie, który lider europejskich liberałów przedstawił dziennikarzom wczoraj (6 listopada) pod budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Oprócz napisu na wielkoformatowym plakacie umieszczono zdjęcie węgierskiego premiera Viktora Orbana, który szeroko rozkłada ręce. Przed nim leży stos banknotów, za nim powiewa postrzępiona flaga Unii Europejskiej.

„Orban wykorzystuje unijnych podatników, aby zwracać ludzi przeciw UE i budować skorumpowane, nieliberalne państw. Oto nasza odpowiedź” – napisał Verhofstadt na Twitterze.

Zamówiony przez belgijskiego europosła billboard nie zostanie umieszczony na stałe w jednym miejscu, ale na specjalnej platformie podróżował będzie po Brukseli. Pojawi się w kilku ważnych miejscach belgijskiej stolicy –  nie tylko przed Parlamentem Europejskim, ale m.in. także przed budynkiem Komisji Europejskiej, siedzibą Rady Europejskiej, czy ambasadą Węgier. Całkowity koszt tej kampanii billboardowej ma wynieść 1532 euro.

Verhofstadt: Nastał czas, by zatrzymać Orbana

Guy Verhofstadt od dawna należy do najbardziej zagorzałych krytyków Viktora Orbana na forum Parlamentu Europejskiego. Dał temu wyraz między innymi podczas wrześniowej debaty na temat sytuacji politycznej na Węgrzech. Tym razem oświadczył, że węgierskiemu premierowi chodzi głównie o pieniądze. „Jedyną rzeczą, która w Europie mu się podoba, są pieniądze. Pieniądze na projekty korzystne także dla niego i jego rodziny. Jednocześnie nie podziela jednak w ogóle europejskich wartości. Musimy powiedzieć temu stop” – powiedział Verhofstadt podczas prezentacji umieszczonego na samochodowej platformie billboardu.

Lider liberałów w PE podkreślił, że przede wszystkim chce skrytykować sposób, w jaki wewnętrzną politykę na Węgrzech prowadzi Orban. „Już zbyt długo obserwujemy jak bardzo agresywnie atakuje on liberalne demokracje. Orban chce stworzyć nieliberalne państwo. Nastał czas, żeby go zatrzymać i dlatego obok stoi ten samochód z billboardem” – powiedział Verhostadt.

Belgijski europoseł skrytykował też Radę Europejską za to, że jeszcze nie zajęła się uruchomieniem przez PE wobec Węgier art. 7 unijnego traktatu, który dotyczy ochrony praworządności w państwie członkowskim. Wyraził też ubolewanie z faktu, że rządząca na Węgrzech i kierowana przez Viktora Orbana partia Fidesz nadal „jest szanowanym członkiem Europejskiej Partii Ludowej, jakby nic się nie stało.”

Kandydat na przewodniczącego Komisji Europejskiej doprowadzi do zawieszenia Fideszu w EPL?

Alexander Stubb, jeden z kandydatów EPL na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej,  w trakcie swojego wystąpienia inaugurującego kampanię, zapowiedział zdecydowaną walkę z  nieliberalnym skrzydłem wewnątrz frakcji, twierdząc, że nie toleruje naruszania podstawowych wartości wyznawanych przez partie tworzące chadecką grupę w Parlamencie Europejskim.
 

W …