Věra Jourová: Jeśli UE nie zakwestionuje orzeczenia polskiego TK, to zacznie się rozpadać

Věra Jourová, KE, Komisja Europejska

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości Věra Jourová / Zdjęcie: Unia Europejska, European Council and Council of the European Union Newsroom, https://newsroom.consilium.europa.eu/

Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za wartości i przejrzystość, komentując czwartkowy (7 października) wyrok Trybunału Konstytucyjnego, stwierdziła, że Unia Europejska musi zakwestionować to orzeczenie.

 

 

„Jeżeli nie będziemy podtrzymywać w UE reguły mówiącej o tym, że zasady są respektowane tak samo w całej Europie, to cała Wspólnota zacznie się rozpadać”, stwierdziła Věra Jourová.

„Dlatego będziemy musieli zareagować na ten nowy rozdział, który otworzył polski Trybunał Konstytucyjny”, dodała komisarz, cytowana przez agencję Reutera.

Komisja Europejska reaguje na wyrok TK: Prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym

Komisja Europejska skrytykowała wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. nadrzędności prawa krajowego nad unijnym.

TK: Zapisy Traktatu o UE są niezgodne z polską konstytucją

7 października Trybunał Konstytucyjny uznał, że zaskarżone przez premiera Mateusza Morawickiego zapisy Traktatu o UE są niezgodne z polską konstytucją. Orzeczenie przedstawiła jego prezes Julia Przyłębska. Trybunał ocenił, że w przypadku „kolizji prawa europejskiego i orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z Konstytucją RP” prymat ma polska ustawa zasadnicza.

Wyrok nie zapadł jednogłośnie, ale większością głosów. Zdania odrębne zgłosili sędziowie Piotr Pszczółkowski i Jarosław Wyrembak.

Decyzja TK spotkała się z krytyką ze strony opozycji. „Na gruncie prawa jesteśmy już poza Unią Europejską. To odpowiedzialność Jarosława Kaczyńskiego i całego PiSu. To jest zdrada stanu za którą w przyszłości odpowiedzą” – ocenił europoseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki, a lider tej partii Donald Tusk wezwał do manifestacji prounijnych.

Odbyły się one w całej Polsce w niedzielę (10 października). Pod hasłem „Zostajemy w UE” tysiące demonstrantów w 160 miejscowościach wyraziło swoje poparcie dla pozostania Polski w Unii Europejskiej. Największa manifestacja odbyła się na warszawskim Placu Zamkowym.

Wyrok TK spotkał się z niezrozumieniem również za granicą. Swoje zdanie wygłosili m.in. francuski minister ds. europejskich Clément Beaune i szef niemieckiego MSZ Heiko Maas, którzy skrytykowali orzeczenie. Zdaniem Beaune’a wyrok ten to „atak na Unię Europejską”.

Jestem głęboko zaniepokojona decyzją Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, przekazała natomiast w oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen podkreśliła, że dołoży wszelkich starań, by utrzymać zasady założycielskie UE.