Ursula von der Leyen o obowiązkowych szczepieniach na COVID-19 w UE: „To dyskusja, którą trzeba podjąć”

urusla-von-der-leyen-szczepienia-COVID-19-pandemia-ue-unia-europejska-omikron-

Na zdjęciu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen [Licencja: (CC-BY-4.0)] [European Parliament]

Nadszedł czas, aby UE pomyślała o obowiązkowych szczepieniach przeciwko COVID-19, powiedziała w środę Ursula von der Leyen. „Jest to dyskusja, którą trzeba podjąć”, podkreśliła szefowa Komisji Europejskiej.

 

Szefowa Komisji Europejskiej podkreśliła jednak, że o obowiązkowych szczepieniach zdecydują rządy państw członkowskich.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

Deklaracja Ursuli von der Leyen padła w trakcie środowej konferencji prasowej. Szefowa KE odpowiadała na pytanie jednej z dziennikarek o przymus szczepień i propozycje greckiego rządu, by karać grzywną w wysokości 100 euro osoby powyżej 60 roku życia, które nie zaszczepią się do połowy stycznia 2022 r.

Komisarz Stella Kyriakides: Szczepienie to najskuteczniejszy sposób na zakończenie pandemii

„Na całym świecie podano już ponad 7,5 miliarda dawek szczepionek. Musimy zaufać nauce!” – podkreśla unijna Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Ursula von der Leyen: Szczepienia to „wyłączna kompetencja państw członkowskich”

„Jest to wyłączna kompetencja państw członkowskich. Nie mogę dawać w tej sprawie żadnych rekomendacji. Jeśli chodzi o moje prywatne zdanie, gdyby 2-3 lata temu ktoś mnie zapytał, nigdy bym nie pomyślała, że mogę być świadkiem sytuacji, w której (…) mamy tę okropną pandemię, mamy szczepienia ratujące życie, ale nie są one wszędzie adekwatnie stosowane (…).

Podkreśliła jednocześnie, że KE nie ma uprawnień, by zmusić państwa Wspólnoty do narzucania swoim obywatelom przepisów zdrowotnych. „Leży to w kompetencji państw członkowskich. Dlatego nie do mnie należy wydawanie jakichkolwiek zaleceń”, powiedziała na briefingu prasowym.

Odnosząc się do nowego wariantu koronawirusa o nazwie omikron, Ursula von der Leyen podkreśliła, że zagrożenie jakie niesie on ze sobą stanowi „wyścig z czasem” i w związku z tym wszyscy powinni „przygotować się na najgorsze”.

Dlatego dodała, że kwestia obowiązkowych szczepień wymaga dyskusji na arenie UE. „Jest to dyskusja, którą trzeba podjąć”, podkreśliła von der Leyen.

„Jest zrozumiałe i właściwe, żeby prowadzić tę dyskusję, jak możemy zachęcać i potencjalnie myśleć o obowiązkowych szczepieniach w Unii Europejskiej. To wymaga dyskusji. To wymaga wspólnego podejścia”, oświadczyła szefowa KE.