Ursula von der Leyen z wizytą w Warszawie

Ursula von der Leyen, źródło: Wikipedia/CDU-CSU Bundestagsfraktion (CC BY-SA 3.0)

Ursula von der Leyen rozpoczęła z europejskimi stolicami konsultacje na temat podziału tek w nowej Komisji Europejskiej. Była już w tej sprawie w Paryżu i Berlinie, teraz zjawiła się w Warszawie. Jej rozmowa z polskim premierem miała też dotyczyć kwestii migracji oraz praworządności.

 

Po wczorajszym (24 lipca) spotkaniu z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem, nowa szefowa KE Ursula von der Leyen przyleciała do Warszawy na rozmowę z Mateuszem Morawieckim. „Bardzo istotne dla mnie było to, by po Berlinie i Paryżu przyjechać od razu do Warszawy. Polska jest ważnym państwem członkowskim Unii Europejskiej, państwem Europy Środkowo-Wschodniej” – mówiła von der Leyen. Dodała, że kolejnym państwem jakie odwiedzi będzie Chorwacja.

O migracji, praworządności i bezpieczeństwie

Na konferencji prasowej przed rozmową z Morawieckim nowa przewodnicząca KE poinformowała, że główne tematy spotkania to obsada stanowisk w jej komisji, zrównoważony rozwój, dobrobyt i bezpieczeństwo. Zastrzegła jednak, że pojawią się także tematy „co do których się nie zgadzamy”. W tym kontekście wymieniła politykę migracyjną oraz praworządność.

„Ważne jest to, by się wysłuchać i wykazywać się wzajemnym szacunkiem, nie zapominając czemu jesteśmy w Unii Europejskiej. UE i Polskę łączą wspólne wartości, takie jak wolność, poszanowanie prawa, poszanowanie godności każdego człowieka, zatem powinniśmy pamiętać, że jesteśmy po tej samej stronie stołu” – powiedziała von der Leyen.

Ponieważ nowa szefowa KE była wcześniej w rządzie Niemiec ministrem obrony, bliskie są jej tematy związane z bezpieczeństwem i obronnością. Zwróciła więc uwagę na to, że wśród 29 państw członkowskich NATO, aż 21 państw należy do UE. „Dlatego też w ramach NATO potrzebny jest nam silny filar UE. Są też inne pola, w których to UE, a nie NATO ma ważną rolę do odegrania, dlatego też niezbędne są nam procedury i struktury odpowiednie w tym kierunku. Dlatego stworzyliśmy tzw. PESCO, chodzi o sojusz na rzecz obrony Unii Europejskiej – to jest kolejny temat, nad którym będziemy intensywnie pracować” – podkreśliła von der Leyen.

Nord Stream 2: Co zrobi Ursula von der Leyen?

Jednym z pierwszych wyzwań dla przyszłej szefowej KE Ursuli von der Leyen będzie nałożenie unijnych przepisów antymonopolowych na gazociąg Nord Stream z Rosji.
 
W czasie czwartkowej wizyty w Warszawie Ursuli von der Leyen, która została wybrana na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej, …

Polska wciąż nie przedstawiła swojego kandydata do KE

Z kolei premier Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że w planie rozmowy z von der Leyen jest kwestia dobrania portfolio dla polskiego przedstawiciela w KE. „Nowa kadencja dla instytucji europejskich, nowe idee, nowe otwarcie. Wierzę, że dla Europy będzie to bardzo dobry, nowy czas” – powiedział Morawiecki.

Swoich kandydatów do KE przedstawiło już oficjalnie lub nieoficjalnie swoich kandydatów na komisarzy. Polska jeszcze tego nie zrobiła. Przesłuchania kandydatów do KE w Parlamencie Europejskim odbędą się dopiero po wakacjach, podobnie jak głosowanie nad całym składem Komisji.

Kto zostanie polskim komisarzem w UE?

Stanowisko komisarza ds. energii, gospodarki a może rolnictwa? Polski rząd liczy na „ważną” tekę w nowej Komisji Europejskiej w zamian za poparcie udzielone Ursuli von der Leyen. Kto ma największe szanse na posadę w Brukseli?
 

 

Po emocjach związanych z wyborem …