Ursula von der Leyen: „UE powinna walczyć o więcej”

Premier Włoch Giuseppe Conte oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen / zdjęcie via twitter @vonderleyen

Chorwację nazwała „wzorem do naśladowania”, usłyszała pochwały od Orbana, a do tego spotkała się z przywódcami w Berlinie, Paryżu, Warszawie, Madrycie, Brukseli i Rzymie. Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej spędziła kilkanaście ostatnich dni w podróży, by „przywrócić równowagę Europie”.

 

Najlepiej cel tournée Ursuli von der Leyen oddają słowa, jakie Niemka wypowiedziała w Zagrzebiu podczas spotkania z premierem Chorwacji Andrejem Plenkovicem. Nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej podkreśliła, że chciałaby „usłyszeć o sprawach szczególnie interesujących dla poszczególnych państw”. Ponadto wskazała, że jej celem politycznym jest „przywrócenie równowagi między małymi i większymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej (…) ponieważ świat potrzebuje silnego europejskiego głosu”.

Wizyty w stolicach stały się okazją do podziękowania za wsparcie podczas lipcowego głosowania w Parlamencie Europejskim oraz rozpoczęły proces szukania zwolenników dla realizacji opublikowanego niedawno programu Ursuli von der Leyen, który pozwolił jej zdobyć minimalną większość w decydującym głosowaniu.

Spotkania z liderami czterech największych państw UE (Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania) oraz Grupy Wyszehradzkiej i Chorwacji mają przybliżyć Niemkę do zdobycia wystarczającej większości dla jej pomysłów w dziedzinie klimatu, energii czy praworządności

Ursula von der Leyen z wizytą w Warszawie

Ursula von der Leyen rozpoczęła z europejskimi stolicami konsultacje na temat podziału tek w nowej Komisji Europejskiej. Była już w tej sprawie w Paryżu i Berlinie, teraz zjawiła się w Warszawie. Jej rozmowa z polskim premierem miała też dotyczyć kwestii …

Kurtuazja i gesty

Niemka wszędzie została przyjęta pozytywnie, dostosowując swoje wystąpienia do lokalnego kontekstu. Podczas gdy w Paryżu i Berlinie rozmawiała o wzmocnieniu Unii Europejskiej, w Chorwacji np. obiecywała wsparcie dla przystąpienia kraju do strefy euro oraz do Schengen.

Dobrze zostały odebrane rozmowy Ursuli von der Leyen z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej i Włoch – najmocniej oponujących w lipcu przeciwko kandydaturze jej najgroźniejszego rywala – Holendra Fransa Timmermansa. Z wymienionych państw, Ursula von der Leyen nie spotkała się tylko z przedstawicielem Słowacji.

Najbardziej ze wszystkich zainteresowany spotkaniem wydawał się Viktor Orban, który na rozmowę z nową szefową KE pofatygował się aż do Brukseli. Tematem spotkania była ochrona klimatu, polityka gospodarcza oraz migracyjna. Premier Węgier podkreślił, że podjął dobrą decyzję popierając Niemkę w wyścigu o schedę po Jean-Claude Junckerze.

Orban zwrócił także uwagę na wspólnotę poglądów w takich sprawach, jak „rodzina, bezpieczeństwo czy rozwój europejskiego przemysłu wojskowego”. Węgry chciałyby zatrzeć złe wrażenie po miesiącach sporów w sprawie art. 7 Traktatu UE. Wprawdzie nowa przewodnicząca KE podkreśliła, że nigdy nie pójdzie na kompromis w sprawie praworządności, ale w licznych wywiadach po wyborze na stanowisko podkreślała potrzebę „dialogu” w miejsce zaostrzania konfliktów z państwami członkowskimi.

Finlandia będzie walczyć o klimat i praworządność – WYWIAD

W rozmowie z EURACTIV.pl Juha Ottman, ambasador Finlandii w Polsce, mówi o priorytetach fińskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, o współpracy z Grupą Wyszehradzką, o polityce rozszerzenia Wspólnoty, praworządności i perspektywie współpracy z Rosją.
 

 

Mateusz Kucharczyk, Łukasz Gadzała, EURACTIV.pl: Zacznijmy od …

Zjednoczona Europa

W swój objazd po europejskich stolicach von der Leyen wybrała się z przesłaniem jedności i współpracy między wszystkimi członkami Wspólnoty, bez względu na ich wagę i potencjał. „Zjednoczona Europa będzie lepiej prosperować i będzie silniejsza” – powiedziała, co jest nie bez znaczenia w przypadku rosnącej konkurencji międzynarodowej. Na Starym Kontynencie nie brak opinii, że takie podejście może okazać się zbawienne dla rosnących podziałów między poszczególnymi członkami, szczególnie w dobie niezałatwionych wciąż kwestii migracji czy praworządności.

To właśnie migracja obok wzmocnienia kontroli granic, unii gospodarczej i walutowej, współpracy w dziedzinie obronności, społecznego wymiaru UE, osiągnięciu porozumienia klimatycznego i ogólnounijnej płacy minimalnej zdominowały przemówienie wygłoszone przez Niemkę 16 lipca w PE. Podczas rozmów w Warszawie, premier Mateusz Morawiecki nie oponował przeciwko walce z klimatem, prosił jednak o więcej czasu na dopracowanie szczegółów.

Morawiecki: Europejskość to zasobność polskich portfeli

„Europejskość rozumiemy jako wysokie zarobki, a nie eksperymenty kulturowe czy obyczajowe” – oświadczył wczoraj premier Mateusz Morawiecki w Stężycy (województwo pomorskie).
 

“Nasz program to łączenie tego, co najlepsze z przeszłości, z tym, do czego dążymy – do Polski dostatniej, gdzie europejskość …

Szansa na sukces?

Jednak von der Leyen nie działa w próżni i nawet w przypadku wypracowania kompromisu z poszczególnymi państwami wciąż jeszcze jest wiele spraw, które mogą przyczynić się do fiaska planów nowej szefowej Komisji. Jednym z celów fińskiej prezydencji w Radzie UE jest znaczne przyspieszenie prac nad unijnym budżetem w nowej perspektywie czasowej dla lat 2021-2027. Premier Finlandii Antti Rinne podkreślał kilkakrotnie, że priorytetem jego rządu będzie „ustanowienie dobrze wyważonego i skutecznego mechanizmu, który uzależni finansowanie z budżetu UE od przestrzegania praworządności”.

Ponadto wiceprzewodniczącym KE w nowej kadencji nadal najprawdopodobniej pozostanie Frans Timmermans, który odpowiada m. in. za rządy prawa. Nowy przewodniczący Rady Europejskiej Belg Charles Michel także dał się poznać jako zdecydowany zwolennik praworządności.

KE uruchamia drugi etap procedury ws. praworządności w Polsce

Komisja Europejska poinformowała o przejściu do drugiego etapu prowadzonego od kwietnia postępowania dotyczącego naruszenia przez polskie władze praworządności. Tym razem chodzi o wprowadzenie procedur dyscyplinarnych wobec sędziów oraz utworzenie w strukturze Sądu Najwyższego Izby Dyscyplinarnej.
 

O uruchomieniu drugiego etapu procedury kolegium …