Ursula von der Leyen: Szczepienia w UE rozpoczną się 27 grudnia. „To moment Europy”

UE, koronawirus, COVID19, Ursula von der Leyen, pandemia

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, źródło: EC - Audiovisual Service/European Union 2020, fot. Etienne Ansotte

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w czwartek, że szczepienia przeciw SARS-CoV-2 rozpoczną się w UE 27, 28, i 29 grudnia. Jednocześnie siedem państw europejskich zapowiada koordynację działań ws. szczepień.

 

 

Rzecznik Komisji Eric Mamer zastrzegł jednak, że jest to zapowiedź warunkowa – jej realizacja zależy od dopuszczenia szczepionki do użytku.

Ursula von der Leyen” „To moment Europy”

„W dniach 27, 28 i 29 grudnia w całej UE rozpoczną się szczepienia”, napisała Ursula von der Leyen za pośrednictwem mediów społecznościowych. Przewodnicząca KE już wcześniej wezwała do skoordynowanego rozpoczęcia szczepień we wszystkich 27 krajach unijnych. W środę Ursula von der Leyen mówiła, że chciałaby, żeby szczepienia przeciw SARS-CoV-2 rozpoczęły się w całej Unii Europejskiej w tym samym momencie.

„To moment Europy. Chronimy obywateli razem. Jesteśmy #SilniejsiRazem”, napisała na Twitterze szefowa KE. „Zakupiliśmy więcej dawek szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 niż potrzeba, żeby zapewnić szczepienie wszystkim obywatelom Europy. By położyć kres pandemii koronawirusa, 70 proc. ludzi musi zostać zaszczepionych. To jest ogromne zadanie, które przed nami stoi”, mówiła w środę w Parlamencie Europejskim Ursula von der Leyen.

Rzecznik KE uściśla

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer podczas czwartkowej konferencji prasowej doprecyzował, że realizacja zapowiedzi von der Leyen zależy od pozytywnej rekomendacji Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz dopuszczenia szczepionki na rynek przez KE.

„Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zaczniemy kampanię szczepień między 27 a 29 grudnia”, oznajmił. „Dostawy powinny zacząć się 26 grudnia. Dalej działają państwa członkowskie. To skoordynowany wysiłek. Nie jest to wyregulowany mechanizm, w którym wszyscy muszą zacząć w dokładnie tym samym momencie. Warunki (w różnych krajach) są różne. Ważne jest, że to skoordynowany wysiłek ze strony państw i KE” ,przekonywał.

Z kolei rzecznik Komisji ds. zdrowia Stefan De Keersmaecker potwierdził wcześniejsze zapowiedzi, że KE zastosuje wobec szczepionek szybką ścieżkę podejmowania decyzji i po ewentualnej autoryzacji EMA dopuści produkt na rynek w ciągu dwóch dni.

Polska: Rząd zapowiada "kwarantannę narodową". Jakie będą nowe obostrzenia?

Według ministra zdrowia ryzyko trzeciej fali zakażeń jest nadal bardzo wysokie.

Decyzja EMA już wkrótce

EMA zapowiedziała, że w poniedziałek 21 grudnia zbierze się panel ekspertów w celu oceny szczepionki przeciwko SARS-CoV-2, wyprodukowanej przez amerykańską firmę Pfizer i jej niemieckiego partnera, spółkę BioNTech.

EMA poinformowała, że w przypadku wydania pozytywnej decyzji KE przyspieszy proces decyzyjny w celu przyznania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu we wszystkich państwach UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. EMA zajmuje się wydawaniem zaleceń dotyczących leków, jednak ostateczne słowo w sprawie zatwierdzenia danej substancji ma KE i zazwyczaj postępuje ona zgodnie z zaleceniami agencji.

Koalicja europejska

Tymczasem we wtorek (15 grudnia) ministrowie zdrowia sześciu państw UE oraz Szwajcarii ogłosili koordynację kampanii szczepień przeciwko SARS-CoV-2.

Ministrowie z Niemiec, Francji, Włoch Belgii, Luksemburga, Holandii, Hiszpanii oraz Szwajcarii  zapowiedzieli koordynację działań. Współpraca przewiduje m.in. dzielenie się informacjami na temat postępów w szczepieniach.