Ursula von der Leyen: Likwidacja Izby Dyscyplinarnej warunkiem odblokowania unijnych funduszy dla Polski

urusla-von-der-leyen-szczepienia-COVID-19-pandemia-ue-unia-europejska-omikron-

Na zdjęciu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen [Licencja: (CC-BY-4.0)] [European Parliament]

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała, że KE oczekuje wpisania do polskiego Krajowego Planu Odbudowy zobowiązania dotyczącego likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

 

Podczas dzisiejszej (28 października) konferencji prasowej szefowa KE oświadczyła, że Komisja „chce umieścić w polskim Krajowym Planie Odbudowy wyraźne zobowiązanie dot. likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów”.

Von der Leyen podkreśliła też, że ma nadzieję na porozumienie z Polską, „ale reforma to condicio sine qua non (warunek konieczny – red.)”. 

Wczoraj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – w związku z tym, że rząd w Warszawie nie zastosował się do postanowienia o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej – nałożył na Polskę kary w wysokości 1 mln euro dziennie.

W lipcu TSUE uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym. Wydano wówczas postanowienie, w którym zobowiązano polski rząd do „natychmiastowego zawieszenia” przepisów dotyczących uprawnień Izby.

„Postanowienie środków tymczasowych zarządzonych w dniu 14 lipca 2021 r. jest konieczne, aby uniknąć poważnej i nieodwracalnej szkody dla porządku prawnego Unii oraz wartości, na których opiera się Unia, w szczególności wartości państwa prawnego”, głosi wczorajszy komunikat TSUE.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał likwidację Izby, ale na razie nie poczyniono żadnych kroków w tym kierunku. 

Kara nałożona wczoraj przez TSUE będzie naliczana do czasu, aż Polska zastosuje się do postanowienia z lipca. 

TSUE nakłada karę na Polskę. Milion euro dziennie

To już druga kara finansowa dla Polski zasądzona przez TSUE. Poprzednia dotyczy kopalni Turów.