Unijna specgrupa do walki z fake news

Mariya Gabriel © European Union , 2017, EC - Audiovisual Service, fot. Mauro Bottaro

Jesienią powstanie unijna specgrupa do walki z fake news – zapowiada nowa unijna komisarz ds. cyfrowych, Bułgarka Mariya Gabriel.

 

Mariya Gabriel, unijna komisarz ds. Gospodarki i Społeczeństwa Cyfrowego, zapowiedziała stworzenie eksperckiej grupy wysokiego szczebla, która będzie doradzać jej ws. fake news – zapowiedziała podczas wczorajszej konferencji prasowej. Nie sprecyzowała, kim będą eksperci, jednak przyznała, że „powinniśmy wszyscy pracować razem – badacze, media, państwa członkowskie i instytucje unijne”.

Unia przeciwko fake news i mowie nienawiści

Kolejne dwa-trzy miesiące planuje też poświęcić na tworzenie programu szczegółowych konsultacji publicznych poświęconych walce z fake news. Na podstawie otrzymanych wyników stworzy konkretne propozycje legislacyjne. Przyznała jednak, że jeszcze nie podjęła decyzji, czy jest potrzeba stworzenia twardego prawa na poziomie unijnym, które miałoby walczyć z nieprawdziwymi wiadomościami. „Jeszcze jest za wcześnie, by dyskutować o przepisach” – powiedziała reporterom.

„Chcę podkreślić, że platformy internetowe mają obowiązek należytej staranności” (duty of care). Oznacza to, że Gabriel oczekuje, że firmy internetowe jak Facebook czy Twitter, podejmą działania monitorujące treści publikowane przez ich użytkowników.

„Należy zidentyfikować najlepsze praktyki, mechanizmy ich koordynacji oraz stworzyć plan wspólnego działania na poziomie Unii – to właśnie jest nasza wartość dodana w walce przeciw fake news” – komentowała komisarz.

Kary za publikacje użytkowników platform internetowych

Komisja Europejska ma w przyszłym miesiącu ogłosić plan na ustanowienie wspólnych wymogów co do tego, kiedy firmy powinny usuwać nielegalną zawartość publikowaną przez użytkowników na ich platformach. Grupa europosłów zapytała KE tej wiosny, czy te rozwiązania będą wiążące i utworzą wspólne ramy prawne dla całej Unii tak, by nie uprzedziły ich poszczególne państwa nakładając swoje własne, niekompatybilne z innymi krajami Unii przepisy.

Zdaniem samych firm, dyskutowane normy są niezgodne z obowiązującym unijnym prawem, na mocy którego nie odpowiadają one za publikacje swoich użytkowników.

Niektóre kraje naciskają na Brukselę, by odgórnie narzuciła twarde zasady walki za fake news i nielegalną zawartością platform internetowych. Niemcy wprowadziły swoje własne przepisy na początku tego roku – w efekcie, jeśli dana firma nie usunie nielegalnej zawartości, np. mowy nienawiści, grożą jej kary finansowe do 50 mln euro. Inne kraje członkowskie są zainteresowane wprowadzeniem podobnych rozwiązań.

„Poza prawami i rozwiązaniami krajowymi, potrzebujemy też wspólnej polityki na poziomie europejskim” – powiedziała wczoraj Gabriel.

Mariya Gabriel

Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker poprosił Gabriel o skoncentrowanie się na fake news w piśmie wysłanym do przyszłej komisarz w maju, gdy już została namaszczona do objęcia teki cyfrowej. „Komisja potrzebuje się bliżej przyjrzeć wyzwaniom, jakie platformy online stawiają wobec naszych demokracji w kontekście szerzenia nieprawdziwych informacji, a także rozpoczęcia dyskusji, jak chronić naszych obywateli z poziomu unijnego” – napisał Juncker.

Gabriel została komisarzem 7 lipca br. i zajmować będzie to stanowisko tylko przez pół kadencji. Wcześniej od 2009 r. była europosłanką z ramienia Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Jako 38-latka jest najmłodszym komisarzem europejskim w historii. Jako reprezentantka Bułgarii w Komisji zastąpiła Kristalianę Georgievą, która pod koniec 2016 r. przeszła do Banku Światowego.