Wniosek o wotum nieufności wobec szefowej KE bez poparcia większości liberałów

unia-polska-kpo-komisja-europejska-ursula-renew-macron

Na zdjęciu europoseł Sophie In`t VELD. Jedna z trojga inicjatorów zbierania podpisów ws. wniosku o wotum nieufności wobec szefowej KE Ursuli von der Leyen. / Foto via [European Union 2021 - Source : EP]

Ponad dwie trzecie europosłów z liberalnej frakcji Odnowić Europę w Parlamencie Europejskim nie popiera wniosku o wotum nieufności wobec przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

 

 

Przypomnijmy, że w Parlamencie Europejskim ruszyło zbieranie podpisów pod wnioskiem o odwołanie szefowej Komisji Europejskiej. Przyczyną jest zaakceptowanie przez Ursulę von der Leyen polskiego Krajowego Planu Odbudowy.

Parlament Europejski: Chcą odwołania Ursuli von der Leyen. Powodem polski KPO

W Parlamencie Europejskim ruszyło zbieranie podpisów pod wnioskiem o odwołanie szefowej Komisji Europejskiej.

Parlament Europejski: Większość liberałów nie chce odwołania von der Leyen

Za inicjatywą stoją europosłowie Guy Verhofstadt i Sophie in ‘t Veld oraz Luis Garicano (frakcja Odnowić Europę w Parlamencie Europejskim). Odnowić Europę (Renew Europe) jest trzecią co do wielkości frakcją w Parlamencie Europejskim.

Według nich, szefowa Komisji Europejskiej powinna zostać pociągnięta do politycznej odpowiedzialności za to, że naciskała na danie zielonego światła polskiemu Krajowemu Planowi Odbudowy, mimo że rząd w Warszawie – w ich ocenie – ciągle ma problemy z praworządnością, co zresztą było podstawowym punktem spornym między Polską a Komisją, która przez ponad rok blokowała przyznanie Warszawie funduszy unijnych.

Jeśli von der Leyen „nadal będzie odmawiała poważnego stosowania zasad warunkowości dotyczących praworządności”, które mają na celu uzależnienie wypłaty funduszy unijnych od ścisłego przestrzegania praw podstawowych przez państwa członkowskie, „wycofamy nasze poparcie”, powiedział w poniedziałek Verhofstadt.

Jednak ich inicjatywa nie reprezentuje stanowiska liberalnej grupy Odnowić Europę (Renew Europe), przekazał w rozmowie z EURACTIV.fr bliski współpracownik Stéphane’a Séjourné, szefa frakcji liberałów i bliskiego współpracownika prezydenta Francji Emmanuela Macrona. 

„To osobista inicjatywa trzech europosłów”, poinformował rozmówca EURACTIV.fr, podkreślając, że „bardzo duża większość, około 80 proc.” grupy Odnowić Europę nie poparła wniosku o wotum nieufności.

Aby wniosek o wotum nieufności został poddany pod głosowanie na sesji plenarnej, musi być podpisany przez co najmniej głosów 10 proc. europosłów, tj. 71, a żeby został przyjęty, musi otrzymać dwie trzecie głosów w trakcie głosowania podczas sesji plenarnej.