Unia Europejska uruchamia nową antyterrorystyczną bazę danych

Eurojust ogłasza utworzenie unijnego „rejestru sądowego przeciwdziałania terroryzmowi” w celu pomocy w dochodzeniach i ściganiu transgranicznym

Eurojust ogłasza utworzenie unijnego „rejestru sądowego przeciwdziałania terroryzmowi” w celu pomocy w dochodzeniach i ściganiu transgranicznym [Teri Schultz, @terischultz]

Agencja Unii Europejskiej ds. współpracy sądowej Eurojust w czwartek uruchomiła rejestr przeciwdziałania terroryzmowi. Jego celem jest usprawnienie wymiany informacji na temat potencjalnych przestępstw terrorystycznych między państwami członkowskimi UE.

 

Baza danych zgromadzi informacje z państw członkowskich na temat toczących się dochodzeń, postępowań karnych, i wyroków bojowników, w tym powracających zagranicznych bojowników, którzy dołączyli do grup terrorystycznych, takich jak Państwo Islamskie w Iraku i Syrii.

„Nowy rejestr przeciwdziałania terroryzmowi pomoże sędziom i prokuratorom w proaktywnym ustanawianiu powiązań między rozprawami sądowymi, aby przestępcy i terroryści nie pozostali bezkarni”, powiedział komisarz ds. unii bezpieczeństwa Julian King podczas konferencji zorganizowane z okazji uruchomienia rejestru. Według Kinga obecnie w Syrii i Iraku przetrzymywanych jest co najmniej 1300 obywateli UE, z czego ponad połowa to dzieci.

Norwegia: Strzelanina w meczecie w Oslo aktem terrorystycznym?

Norweska policja poinformowała, że bada okoliczności strzelaniny w meczecie na przedmieściach Oslo pod kątem próby przeprowadzenia zamachu terrorystycznego. Do incydentu doszło w sobotę (10 sierpnia). Ranna została 1 osoba, a sprawcę zatrzymano.
 

O wstępnych ustaleniach śledztwa poinformował zastępca komendanta policji w …

Zagrożenie od środka

„Dzięki nowemu rejestrowi, UE ma również nadzieję że pomoże zapobiec nowym atakom terrorystycznym w Europie. Prokuratorzy będą mieli dostęp do dodatkowych informacji na temat podejrzanych”, mówił szef Eurojust Ladislav Harman. Rejestr ma również zaradzić rosnącemu zagrożeniu nie-jihadystycznego terroryzmu, w tym prawicowych i lewicowych grup ekstremistycznych w Europie. Według Harmana rejestr ma również ustanowić bezpieczne i szyfrowane kanały do elektronicznego przesyłania dowodów w celu ograniczenia ryzyka związanego z cyberatakami. „Terroryści coraz częściej działają w sieciach transgranicznych. UE musi zrobić to samo”, powiedział Harman.

Niemcy: Ponad 24 tys. neonazistów. Liczba rośnie z roku na rok

Trwa śledztwo w sprawie czerwcowego zabójstwa chadeckiego polityka z Kassel w Hesji. Prokuratura bada powiązania domniemanego sprawcy morderstwa ze skrajną prawicą. Tymczasem kontrwywiadowcze raporty pokazują, że neonazistów jest w Niemczech ponad 24 tys. Ponad połowa z nich jest uważana za …

Państwa członkowskie od lat niechętnie dzielą się informacjami na temat postępowań sądowych i karnych swoich sądów. UE wprowadziła podstawę pod współpracę sądową w 2005 r., ale projekt utknął w miejscu, gdy niektóre krajowe organy ścigania strzegły informacji. Pomysł utworzenia bazy danych nabrał jednak rozpędu po atakach w Paryżu 2015 r., kiedy znaleziono terrorystów powiązanych z atakami działających poza granicami UE.

„Szybka wymiana danych może być kluczem do sukcesu lub niepowodzenia dochodzenia”, dodała komisarz sprawiedliwości UE Věra Jourová.

Raport ONZ: Państwo Islamskie znów zapewne uderzy w Europie

Działający przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ Komitet Antyterrorystyczny (CTC) przygotował raport, w którym ocenił to jak groźne jest w tym momencie Państwo Islamskie (IS). Organizacja, której kalifat został pół roku temu pokonany na terytorium Iraku i Syrii, powróci zdaniem ekspertów do …

Chęć do współpracy

Francja, Niemcy, Hiszpania, Belgia, Włochy, Luksemburg i Holandia podjęły inicjatywę utworzenia rejestru w Eurojust w celu gromadzenia informacji sądowych na temat działalności terrorystów i grup terrorystycznych, oraz identyfikowania ewentualnych potrzeb w zakresie koordynacji.

Według Eurojust, liczba toczących się postępowań sądowych w sprawach związanych z terroryzmem i zgłoszonych agencji wyniosła 580 w 2018 r. Dane zgromadzone w nowym rejestrze będą dostępnie dla władz krajowych w całej UE.

„Wielka Brytania opuści blok 31 października, więc może nie otrzymać dostępu do informacji w bazie danych w przypadku bezumownego brexitu”, powiedział King. Taka forma zerwania z Unią Europejską zagroziłby dwustronnej współpracy, ponieważ trzeba będzie od początku negocjować umowy między UE a Wielką Brytanią, np. w zakresie egzekwowania prawa czy współpracy sądowej w sprawach karnych.

Brytyjska policja: Bezumowny brexit ułatwi działania terrorystom

Odpowiedzialny za działania antyterrorystyczne wiceszef londyńskiej policji metropolitalnej Neil Basu alarmuje, że ewentualny bezumowny brexit poważnie zaszkodzi bezpieczeństwu Brytyjczyków. Chodzi o to, że brytyjskie służby bezpieczeństwa straciłyby w takiej sytuacji dostęp do wielu ważnych baz danych.
 

Dziś Wielka Brytania, jako państwo …