Influence Index: Radosław Sikorski najbardziej wpływowym europarlamentarzystą w polityce zagranicznej

Influence Index analizę wpływu poszczególnych polityków w oparciu o ich "znaczenie" polityczne i społeczne.

Influence Index analizę wpływu poszczególnych polityków w oparciu o ich "znaczenie" polityczne i społeczne. / Photo via Flickr: European Parliament by Pablo Borowicz (CC BY-NC-ND 2.0)

Wśród pięciu najbardziej wpływowych europarlamentarzystów w dziedzinie polityki zagranicznej numerem „1” został były szef polskiej dyplomacji – Radosław Sikorski.

 

BCW Brussels – agencja komunikacyjna specjalizująca się w europejskich sprawach publicznych oraz VoteWatch Europe – wiodąca, niezależna organizacja zajmująca się monitorowaniem unijnej polityki, ogłosiły listę najbardziej wpływowych europarlamentarzystów i europarlamentarzystek. W polityce zagranicznej najlepszy okazał się były szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski z Europejskiej Partii Ludowej.

[WIDEO] Czy Niemcy mogą sprawić, że Europa znów będzie wielka? Webinar EURACTIV.pl i Fundacji Konrada Adenauera

15 lipca odbył się webinar „German Presidency in the EU Council. Can Germany Make the Post-Corona Europe Great Again?” organizowany przez EURACTIV.pl oraz Fundację Konrada Adenauera w Polsce.

Czym jest Influence Index?

Influence Index (wskaźnik wpływu) gromadzi informacje o członkach europarlamentu. Agencja BCW Brussels przeprowadziła analizę „znaczenia” danych polityków w oparciu o ich wpływy polityczne i społeczne. W rankingu uwzględniono m.in. dane z mediów społecznościowych, artykułów prasowych, portali internetowych.

Osiągnięty wynik wskazuje na poziom wpływu europarlamentarzystów w danej dziedzinie. Wskaźnik wpływu opiera się na dwóch kategoriach: wpływ polityczny oraz wpływ społeczny.

Na wpływ polityczny składają się informacje takie jak: skuteczność europarlamentarzystów w zdobywaniu głosów, zajmowanie stanowisk kierowniczych, budowanie relacji politycznych, czy uczestnictwo w procesie legislacyjnym.

Wpływ społeczny opiera się natomiast na skuteczności posła w docieraniu do publiczności (np. w mediach społecznościowych), aktywizowania jej, a także na budowaniu wsparcia oraz efektywności debat z innymi decydentami.

Niemiecka prezydencja w Radzie UE: Czy Europa może wyjść silniejsza z koronakryzysu?

Rozpoczynając 1 lipca swoją prezydencję w Unii Europejskiej, Niemcy muszą się zmierzyć nie tylko z wyzwaniami, jakie stawiają przed Europą pandemia koronawirusa i wywołany przez nią kryzys czy skutki brexitu, ale także z często coraz bardziej sprzecznymi interesami państw członkowskich. …

Jak wypadli polscy europosłowie w zestawieniu?

Badanie dotyczące wpływu przeprowadzono w pięciu obszarach polityki: zdrowotnej, zielonego ładu, cyfrowej, ekonomicznej i zagranicznej.

W części rankingu dotyczącej polityki zagranicznej pierwsze miejsce zajął Radosław Sikorski. Za polskim politykiem uplasowali się Reinhard Buetikofer (Partia Zieloni, Niemcy), Hilde Vautmans (Renew Europe, Belgia), Nathalie Loiseau (Renew Europe, Francja) oraz David McAllister (EPL, Niemcy).

W podsumowaniu zestawienia zwrócono uwagę, że wielu najwyższych rangą posłów do Parlamentu Europejskiego pełniło wcześniej funkcję ministrów w swoich rządach krajowych lub było posłami do Parlamentu Europejskiego przez więcej niż jedną kadencję.

Sikorski był w przeszłości m.in. ministrem spraw zagranicznych, marszałkiem Sejmu, a w europarlamencie działa w Komisji Spraw Zagranicznych (AFET) oraz Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE). Przewodniczy także delegacji ds. kontaktów ze Stanami Zjednoczonymi.

W tej samej kategorii, pod względem społecznego wpływu na politykę zagraniczną, na pierwszym miejscu znalazł się inny polityk znany z polskiej sceny, reprezentujący w PE frakcję Socjaldemokratów (S&D) Robert Biedroń.

Autorzy zestawienia zwracają uwagę, że polityka zagraniczna nadal jest domeną mężczyzn. W rankingu dotyczącym polityki zagranicznej w pierwszej „10” znalazły się trzy europarlamentarzystki.