UE może uniezależnić się od gazu z Rosji wcześniej niż proponuje Komisja Europejska [RAPORT]

unia-europejska-gaz-komisja-europejska-rosja-putin-gazprom-OZE-bezpieczeństwo-energetyczne

W obliczu kryzysu energetycznego w Europie, czyste źródła energii mogą zastąpić dwie trzecie importu gazu z Rosji do 2025 r., przekonują autorzy wspólnego raportu think tanków Ember, E3G, Bellona i Regulatory Assistance Project. (14 marca) RWE./ Foto via [Gazprom mat. prasowe]

W obliczu kryzysu energetycznego w Europie, czyste źródła energii mogą zastąpić dwie trzecie importu gazu z Rosji do 2025 r., przekonują autorzy wspólnego raportu think tanków Ember, E3G, Bellona i Regulatory Assistance Project. Eksperci przekonują, że nowa infrastruktura do importu gazu w krajach UE nie jest potrzebna.

 

WEBINARIUM: Stabilność gospodarcza w niestabilnych czasach. Jaka przyszłość czeka Polskę i Europę?

 

W miarę zbliżania się szczytu Rady Europejskiej liderzy państw członkowskich UE zmagają się z coraz większą presją, aby znaleźć rozwiązanie na rosnące ceny energii.

Jak informowaliśmy dziś na EURACTIV.pl, w większości państw UE sektory przemysłowe zmagają się z rekordowymi cenami energii. Rządy państw UE wprowadziły środki mające złagodzić skutki kryzysu, ale przedsiębiorstwa nadal borykają się z trudnościami.

Rosnące ceny energii: Unijni liderzy pod presją. Będą wspólne zakupy gazu?

Większość europejskich przemysłowców otrzymała wsparcie od rządu, ale nadal zmagają się z wysokimi cenami energii.

Będą wspólne zakupy gazu?

Już jutro w Brukseli rozpocznie się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. Przywódcy państw UE omówią m.in. kwestię utrzymujących się wysokich cen energii, w tym w kontekście wojny w Ukrainie.

Z kolei w Parlamencie Europejskim jutro dojdzie do debaty na ten temat, podczas której Komisja Europejska oraz Rada poinformują europosłów o planach wspólnego europejskiego działania na rzecz bardziej przystępnej cenowo, bezpiecznej i zrównoważonej energii.

Jak wynika z projektu konkluzji ze szczytu, do którego dotarła PAP, Unia będzie pilnie pracować nad wspólnymi zakupami gazu, LNG i wodoru, a także jak najszybszego zmniejszenia zależności od importu rosyjskiego gazu, ropy i węgla.

Podczas szczytu przywódcy mają podkreślić, że utrzymujące się wysokie ceny energii mają coraz bardziej negatywny wpływ na obywateli i przedsiębiorstwa, co dodatkowo potęguje rosyjska agresja militarna na Ukrainę.

Omówione mają być też sposoby wsparcia dla najbardziej wrażliwych konsumentów i europejskich przedsiębiorstw w perspektywie krótkoterminowej.

Węgiel zamiast gazu? Kraje UE szukają alternatywy dla surowców z Rosji

Kilka krajów zdecydowało się na opóźnienie planów odchodzenia od węgla, ponieważ ich kontynuacja oznaczałaby konieczność dalszego polegania na gazie z Rosji.

Europa bez rosyjskiego gazu jest możliwa?

Tymczasem ze wspólnego raportu think tanków Ember, E3G, Bellona i Regulatory Assistance Project wynika, że czyste źródła energii mogą zastąpić dwie trzecie importu gazu z Rosji do 2025 r. Przypomnijmy, że obecnie kraje UE importują 152 mld m3. Oznacza to możliwość zastąpienia importu 101 mld m3, czyli 2/3.

„Konieczne jest pilne wzmocnienie polityki w tym zakresie. To ograniczenie importu może dokonać się poprzez rozwój źródeł odnawialnych, wzrost efektywności energetycznej, elektryfikację i pełne wdrożenie pakietu 'Fit for 55′”, napisano w komunikacie prasowym poświęconym raportowi.

Autorzy analizy przekonują, że bezpieczeństwo dostaw i zmniejszenie uzależnienia od rosyjskiego gazu nie wymaga budowy nowej infrastruktury do importu gazu z UE, takich jak terminale LNG. Wystarczy import 51 mld m3 gazu z alternatywnych wobec Rosji źródeł, za pośrednictwem istniejącej infrastruktury.

„Inwestycje w czystą energię i obniżenie zapotrzebowania na energię to dla UE strategia niskiego ryzyka i wysokich korzyści. Z kolei nowa infrastruktura importu gazu nie jest ani potrzebna, ani zdolna do rozwiązania bieżących problemów. Zamiast tego tworzy ona zobowiązania i koszty na przyszłość. Posłuż branży, która będzie się szybko kurczyć”, podkreśla Raphael Hanoteaux z thinktanku E3G,

Analitycy przekonują także, że nie ma potrzeby wydłużania funkcjonowania mocy węglowych, planowanych do zamknięcia. Analiza nie zakłada też zmiany planu zamknięć w energetyce jądrowej ani wzrostu wykorzystania biomasy czy wodoru.

Putin wzmocni Unię Europejską? „Na zagrożenie ze strony Rosji można zareagować jedynie wspólnie”

Na ile – i w jakich aspektach – rosyjska agresja na Ukrainę wzmacnia UE?

Plany Komisji Europejskiej

Przypomnijmy, że niezależność energetyczna, była jednym z głównych tematów dwudniowego szczytu UE w Wersalu, który odbył się 10-11 marca br. Komisja Europejska chciałaby stopniowego uniezależnienia się Unii Europejskiej od dostaw ropy, gazu i węgla z Rosji.

Plan Komisji przewiduje pozbycie się unijnej zależności od rosyjskiego gazu poprzez dywersyfikację dostaw oraz masowe inwestycje w odnawialne źródła energii.

Komisja przedstawiła dwa tygodnie temu plan szybkiego uniezależnienia się od dostaw gazu z Rosji. Bruksela chce, aby „na długo przed 2030 r.” Wspólnota była całkowicie niezależna od importu tego surowca z Rosji. Do połowy maja Komisja Europejska ma przedstawić szczegółową propozycję stopniowego zniesienia zależności od rosyjskiego gazu, ropy i węgla do 2027 r.

KE chce, aby zależność od rosyjskiego gazu spadła o 2/3 w ciągu roku, między innymi w wyniku dywersyfikacji dostaw gazu, szybkiej rozbudowy źródeł odnawialnych i wzrostowi efektywności energetycznej.

Europejska obronność: Powstaną siły szybkiego reagowania. Niemcy chcą stanowić trzon wojsk

Ministrowie spraw zagranicznych i obrony państw Unii Europejskiej dali zielone światło dla zatwierdzenia tzw. Kompasu Strategicznego.

Potrzebna korekta planu Komisji Europejskiej?

Jak twierdza analitycy, rodzime źródła odnawialne oferują możliwość ucieczki z uzależnienia Europy od rosyjskiego gazu, a Unia Europejska może uniezależnić się od importu rosyjskiego gazu do 2025 r., czyli szybciej niż w roku 2027 wskazanym w niedawno ogłoszonym planie REPowerEU.

„Może to osiągnąć dzięki szybkiemu wdrożeniu rozwiązań z zakresu czystej energii, bez powstrzymywania schyłku energetyki węglowej lub zastępowania jednego uzależnienia od paliw kopalnych innym. Konieczne są natychmiastowe działania i ogromne zaangażowanie całej UE, aby osiągnąć zarówno obecny cel Fit for 55 w zakresie odnawialnych źródeł energii, jak i wymagane przyspieszenie rozwoju energetyki wiatrowej i słonecznej”, twierdziSarah Brown z Ember.

„Największe zużycie gazu w Europie przypada na ogrzewanie budynków. Termoizolacja i zamiana kotłów gazowych na pompy ciepła to klucze do zmniejszenia zapotrzebowania na gaz do tych celów. Będzie to wymagało bardziej rygorystycznych celów w zakresie oszczędności energii oraz bardziej ambitnych minimalnych standardów energooszczędności”, twierdzi dyrektor ds. programów europejskich w Regulatory Assistance Project Jan Rosenow.

Zdaniem ekspertka trzeba zaprzestać finansowania kotłów gazowych z dotacji publicznych i przekierować te środki na ekologiczne technologie grzewcze, takie jak pompy ciepła. Trzeba szybko przetrwać instalowanie kotłów gazowych w nowych budynkach”.

 

Więcej informacji: 

EU can stop Russian gas imports by 2025