UE: Wybrano nowego szefa Eurogrupy. Kto zastąpi Mário Centeno?

Irlandczyk Paschal Donohoe będzie nowym szefem Eurogrupy.

Irlandczyk Paschal Donohoe (na zdj.) będzie nowym szefem Eurogrupy. / Foto via twitter @IRLDeptFinance

W czwartek wybrano nowego przewodniczącego Eurogrupy – nieformalnego gremium ministrów finansów państw strefy euro. Najwięcej głosów spośród trójki kandydatów – z Hiszpanii, Irlandii i Luksemburga – otrzymał Paschal Donohoe, minister finansów Irlandii.

 

 

Irlandczyk pokonał faworyzowaną Hiszpankę Nadię Calviño wspieraną przez koalicję państw Południa Europy, w tym m.in. Portugalię, Włochy i Francję a także Niemcy.

Donohoe: Z samorządu do rządu

„W nadchodzących latach czeka nas wiele pracy, ponieważ wytyczamy ścieżkę powrotu do odbudowy dla wszystkich obywateli UE”, napisał w mediach społecznościowych przed rozpoczęciem posiedzenia w formie wideokonferencji Paschal Donohoe.

Donohoe, 45-latek z Dublina, jest politykiem chadeckiej Fine Gael. Swoją karierę zaczął od stanowiska stanowiska radnego miejskiego w Dublinie. W 2013 r. został ministrem odpowiedzialnym za sprawy europejskie. Następnie kierował resortem odpowiedzialnym za transport, turystykę. Od maja 2016 r., był ministrem wydatków publicznych i reform. Stanowisko szefa resortu finansów piastuje od połowy 2017 r., najpierw w rządzie Leo Varadkara, a teraz w gabinecie Micheala Martina.

O sukcesie Irlandczyka przeważyło poparcie chadeckich ministrów wywodzących się z frakcji Europejskiej Partii Ludowej. Na 19 ministrów w Eurogrupie 7 wywodzi się z chadecji. Irlandczyk  zapowiedział, że chciałby skupić się na pracy na rzecz „zrównoważonego wzrostu”.

Irlandia ma nowego premiera. Kim jest Micheál Martin?

Micheál Martin, przewodniczący centrowej partii Fiánna Fáil, został premierem Irlandii. Tym samym został zakończony najdłuższy w historii proces formowania irlandzkiego rządu, trwający 140 dni.

Eurogrupa: Spotkania na szczycie

Teraz eurogrupą kieruje Mario Centeno. Jego kadencja wygasa 13 lipca br. Portugalczyk już kilka tygodni temu złożył rezygnację ze stanowiska. Jego następca zacznie urzędowanie od poniedziałku  i będzie sprawował funkcję co najmniej do końca 2022 r.

Eurogrupa to nieformalny organ, który ma przede wszystkim ściśle koordynować politykę gospodarczą państw strefy euro. Zbiera się zwykle raz w miesiącu – w przeddzień posiedzenia Rady UE do Spraw Gospodarczych i Finansowych. W posiedzeniach eurogrupy uczestniczą m.in. komisarz UE do spraw gospodarczych i finansowych, podatków i ceł oraz prezes Europejskiego Banku Centralnego.

To właśnie na posiedzeniach tego gremium wykuwano szczegóły dotyczące m.in. Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM) zatwierdzonego w 2012 r. ESM oraz kolejne programy ratunkowe – również dyskutowane podczas comiesięcznych obrad ministrów – przyczyniły się do złagodzenia kryzysu zadłużeniowego w strefie euro.