Unia Europejska chwali Mołdawię

Premier Mołdawii Maia Sandu oraz komisarz ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, Johannes Hahn podczas podpisania umowy dotyczącej wsparcia finansowego UE dla Kiszyniowa. Bruksela, 24 lipca br. / Zdjęcie via twitter @JHahnEU

Unia Europejska chwali mołdawski proces reform. W nowym raporcie Komisja Europejska stwierdziła, że od czerwcowej zmiany rządu Mołdawia poczyniła znaczące postępy przy wdrażaniu reform.

 

 

Komisja Europejska z uznaniem wypowiedziała się na temat mołdawskiej drogi reform zmierzającej w kierunku implementacji standardów demokratycznych oraz rządów prawa. Zmiany – jak podkreśla unijna egzekutywa – umożliwią obywatelom Mołdawii pełne korzystanie z układu o stowarzyszeniu tego kraju ze Wspólnotą.

Mołdawia: Rząd zmienia zasady gry

Trwa stopniowy demontaż ancien régime’u. Co pod koniec lipca przegłosował nowy koalicyjny rząd, w piątek podpisał prezydent. Mołdawia porzuca tym samym kontrowersyjną, choć zaledwie dwuletnią ordynację wyborczą. Jednak wśród wielu przykładów współpracy koalicjantów o odmiennie zwróconych wektorach geopolitycznych nie brakuje tematów …

Pochwały dla rządu

„Nowy rząd Mołdawii rozpoczął reformę wzmocnienia systemu demokratycznego. Oczekujemy że władze wywiążą się z podjętych zobowiązań i wdrożą zapisy umowy stowarzyszeniowej UE-Mołdawia z korzyścią dla obu stron. Jako UE jesteśmy gotowi towarzyszyć i wspierać Kiszyniów w tej pracy (…)” – powiedziała ustępująca z końcem października z funkcji szefowej unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Komisarz ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, Johannes Hahn, dodał, że Bruksela już w lipcu udzieliła pomocy w ramach wsparcia budżetowego. Austriak przypomniał także, że obie strony podpisały również umowy dotyczące zrównoważonego rozwoju lokalnego oraz praworządności. UE jest gotowa do dalszego zaangażowania we wsparcie finansowe oraz dalsze wsparcie eksperckie w dziedzinie reformy.

Mołdawia rozdarta między Rosją a Unią Europejską

Mołdawia podążą wyboistą drogą reform. Głównym celem jest walka z korupcją, jednak nie mniejszym wyzwaniem jest pogodzenie otwarcia na Unię Europejską z zachowaniem dobrych relacji z Rosją. Podczas ostatniej wizyty mołdawskiego ministra obrony w Moskwie padły zapewnienia o chęci wzmocnienia …

Współpraca ponad podziałami

Nowy mołdawski rząd, który przejął władzę w wyniku porozumienia dwóch sił politycznych pod auspicjami USA i Rosji, zobowiązał się do konsekwentnego wdrażania punktów podpisanej w 2014 r. umowy stowarzyszeniowej z UE. Porozumienie przewiduje utworzenie strefy wolnego handlu przy zachowaniu zasad praworządności. Rząd Mai Sandu – w którego skład wchodzą siły „proeuropejskie” (partia ACUM) oraz „prorosyjskie” (Partia Socjalistyczna Republiki Mołdawii – PSRM) – zdecydowały się na wspólne działanie ponad politycznymi podziałami.

Celem rządu jest stworzenie nowych fundamentów życia politycznego. Zmiany stały się możliwe dzięki ucieczce najbogatszego Mołdawianina Vlada Plahotniuca. Od czerwca zmieniono m.in. kontrowersyjną ordynację wyborczą, wobec której krytycznie uwagi zgłaszała Komisja Wenecka. Na mołdawskie zmiany przychylnym okiem spogląda Komisja Europejska, która parafowała trzy umowy o łącznej wartości 55 mln euro.

Na drodze do Europy? Mołdawia miesiąc po zmianie rządu

Od czasu zmiany władzy w Republice Mołdawii minął zaledwie miesiąc, ale nowy rząd już sygnalizuje proeuropejski kurs. Unia Europejska oferuje wsparcie, ale przed Kiszyniowem wiele trudnych wyzwań na drodze reformowania kraju.
 

 

Nic tak nie jednoczy, jak wspólny przeciwnik. Dopiero zawiązanie egzotycznej …

 

 

 

Więcej informacji:

Raport UE nt. reform w Mołdawii